Hogyan lehet a koronavírus-járvány elleni védekezést tovább folytatni? Mi lesz, ha az ellenzék sokak szerint árulással felérő akciója miatt hatályukat vesztik az eddig meghozott intézkedések? Mi a megoldás? – ezek a kérdések foglalkoztatják az ország közvéleményét, mióta az ellenzék politikai haszonszerzés céljából, “diktátortörvényt” és “alkotmányos puccsot” emlegetve elgáncsolta a kormány további felhatalmazását a hathatós védekezésre. A csütörtökön 10 órától kezdődő kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő ismerteti azokat a lehetőségeket, amelyek áthidaló megoldást nyújthatnak a kormánynak a vírus elleni védekezésre a törvény jövő heti elfogadásáig. Nézze a közvetítést élőben, a techóriásoktól függetlenül, a PestiSrácok.hu oldalán! Szentkirályi Alexandra közben bejelentette: a kormányinfót jelnyelven is figyelemmel kísérhetik.
Azok az intézkedések, melyeket az elsők között hoztunk meg, lejártak, az ellenzék pedig nem szavazta meg veszélyhelyzet alatt hozott intézkedéseket
– emlékeztetett Gulyás Gergely. Elmondta: vizsgálták, hogy mely intézkedések jártak le és hogy ezekre milyen megoldást tud találni a kormány saját hatáskörében. Gulyás Gergely elmondta: az első ilyen az iskolák zárva tartása, amelynek kapcsán elmondta: a kormány felszólította az intézményeket arra, hogy saját hatáskörükben hosszabbítsák meg a zárva tartást. Hozzátette: a köznevelési intézmények esetében is a fenntartónak kell elrendelnie a további zárva tartást. Gulyás Gergely később elmondta: szerinte nem lett volna lehetősége a kormánynak hamarabb elfogadnia a veszélyhelyzet meghosszabbításáról szóló törvényt, mivel ha egy héttel korábban nyújtják be, akkor sem lehetett volna hamarabb szavazni róla.
Egy rendkívüli helyzet van, és nagyon nagy munka volna a törvényjavaslat előkészítése
– tette hozzá.
Gulyás Gergely a határzár meghosszabbításával kapcsolatban azt mondta, hogy annak ügyében a belügyminiszter saját hatáskörben intézkedik majd, és ő rendeli el a schengeni belső határok ellenőrzését.
Beszámolt arról is, hogy a tömeges megbetegedések időszaka felé tartunk. Emlékeztetett: a megbetegedések száma az elmúlt napokban jelentős növekedést mutat. A miniszter köszönetet mondott az egészségügyi és rendvédelmi dolgozóknak, kiemelve: az ő áldozatos munkájuknak köszönhető, hogy Magyarországon rendkívül alacsony a megbetegedések száma.
A járvány elleni védekezésről a miniszter elmondta: a kormány minden olyan intézkedést korábban hozott meg, mint a szomszédos országok. Bizalmát fejezte ki annak kapcsán, hogy a vírus terjedése lassabb lesz, de jelezte: a fertőzések száma meg fog ugrani.
Minden adott, hogy az egész folyamatot kontroll alatt tartsuk
– mondta a politikus. Elmondta: a védekezéshez a legfontosabb a lélegeztetőgép, amiből 2500 áll rendelkezésre Magyarországon. Kifejtette: a kormány mindent megtesz, hogy ezeknek a számát minél gyorsabban növeljék. A költségekről szólva elmondta: eddig 100 milliárd forintos nagyságrendben költött a kormány a védekezésre, ez az összeg viszont még többszörösére nőhet. Hozzátette: a védekezéshez nem lesz szükség további forrásokra, arra a költségvetésben megfelelő keret áll rendelkezésre.
A válság uniós kezelése kapcsán beszámolt arról, hogy egy videokonferencia keretében egyeztetnek majd az uniós kormányfők; ennek során a magyar fél azt javasolja majd, hogy a védőeszközöket vámmentesen lehessen behozni. Hozzátette: az uniós válságkezelési tervek Magyarországnak nem kedvezőek, és mivel mi már több, mint 100 százalékát lekötöttük a pénzeknek, így a mi esetünkben a legkisebb a szabadon felhasználható összeg. Ehhez kapcsolódva a miniszter kifejtette:
minden segítséget köszönettel veszünk az EU-tól, de azt, hogy a védekezésben akadályozzon minket, és olyan dolgokkal támadjon minket, amit más országok megtettek, az teljesen elfogadhatatlan.
Megjegyezte: a teljes EU-ban összefogásra lenne szükség, és mindent meg kellene tenni a védekezés érdekében. Az unió Magyarországgal való együttműködéséről szólva elmondta azt is: az uniós intézményekben sokan gyűlölik a magyar kormányt.
De most tegyék félre ezt a hobbijukat a védekezés érdekében
– kérte.
Gulyás Gergely a gazdasági intézkedésekről szólva kifejtette: gazdaságösztönző intézkedéseket akar a kormány hozni, szeretnék a gazdaság működését fenntartani. Hozzátette: éppen ezért döntöttek a teljes hiteltörlesztési moratóriumról; a törlesztőrészletek nem emelkedhetnek 2021 januárjától. Leszögezte: a potenciális 3000 milliárd forint, ami a családoknál marad, az a gazdaság életben tartását segíti majd.
A közigazgatásban dolgozók helyzetéről a miniszter azt mondta, hogy mindent elkövetnek, hogy ott is csökkenjen az emberi kontaktusok száma. Gulyás elmondta, hogy ennek érdekében meghosszabbították a személyi dokumentumok érvényességét; azokat a veszélyhelyzet végéig nem szükséges megújítani.
A külső védekezésről szólva Gulyás elmondta: megvan a szükséges kapacitás, a katonaság és a rendőrség képes megvédeni a déli határt. Megjegyezte: mostanra zavartalan lett az átengedés a humanitárius folyósokon is.
Álhírnek minősítette Gulyás Gergely azt az értesülést, miszerint Rácz Róbert, a Hajdú-Bihar megyei kormányhivatal vezetője negatív teszt hiányában hagyta volna el az önkéntes karantént, amelyben külföldi utazása okán tartózkodott. A miniszter helyesbítése szerint Rácz nem ment külföldre síelni, hanem a gyermekének segített egy baleset után; most is otthon van, és folyamatosan dolgozik.
B. Nagy László negatív teszteredmény után jött be az Országgyűlésbe
– tette hozzá.
Az ellenzéki kettős mérce kapcsán, amivel a veszélyhelyzet meghosszabbítását akadályozták, és közben támogatták Karácsony Gergely teljhatalmi törekvéseit, Gulyás Gergely elmondta:
csak annyit kérünk a baloldaltól, hogy ne alkalmazzanak kettős mércét.
Hozzátette: a kormány célja, hogy amennyire lehetséges, összefogásra buzdítson az ellenzékkel, de csalódott, hogy látszólag nem viszonos ez a törekvés.
Ezért, ami történt, arról mindenkinek meg lehet a véleménye, de arra kell koncentrálni, hogyan lehet az ellenzékkel valamilyen összefogást létrehozni a védekezés érdekében
– fejtette ki Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arról is beszélt, hogy a kormány folyamatosan értékeli a járványügyi helyzetet, és ha arra jut, hogy érdemes bevezetni a kijárási tilalmat, akkor azt meg is lépi. Megjegyezte: a kormány a környező országokhoz képest hamarabb hozott korlátozó intézkedéseket.
Szólt arról is, hogy Magyarországon az elmúlt időszakban valószínűleg tízezres nagyságrendben szűntek meg állások.
Az április minden bizonnyal még rosszabb lesz
– tette hozzá. Leszögezte ugyanakkor: a kormány célja, hogy – a gazdasági válsággal ellentétben – néhány hónapon belül munkát kapjanak az állásukat elvesztők. Kijelentette: mindent megtesznek, hogy a gazdaság minél jobb állapotban vészelje át a válságot.
A veszélyhelyzet meghosszabbításáról szóló törvényről szólva Gulyás kifejtette: téves feltételezés, hogy ez a diktatúra alapköve lenne, hiszen éppen a kormány mondott le a javaslatban azon jogáról, hogy maga határozza meg a veszélyhelyzet kezdetét és végét. Hozzátette: a javaslat értelmében az Országgyűlés dönthet annak végéről.
Minderre pedig nem válasz az, hogy a kormánypártnak van többsége a parlamentben
– jegyezte meg a miniszter.
A Kormányinfó mától kicsit változik! Hamarosan találkozunk! ? ?
Közzétette: Szentkirályi Alexandra – 2020. március 25., szerda
A közvetítést az Itt.Ott TV támogatja. 51 magyar tévécsatorna, bárhol a világon, kötöttségek nélkül! Smart TV-n és mobilon is nézhető!
Az élő közvetítések között a PestiSrácok.hu PS Mozi archív videoriportjai láthatóak! Ha leállna a közvetítés, frissítse az oldalt! A közvetítésünket itt, a PS-en és a Videa-csatornánkon visszanézhetővé tesszük.
PESTISRÁCOK.HU produkció
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS