Gyurcsány Ferenc milliárdos cégében, az Altus-ban betöltött pozíciója révén a balliberális kormányok EU-s támogatási rendszerének kiépítésében kulcsszerepet vállaló Heil Péter, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség korábbi második embere auditálhatja a fejlesztéspolitika és uniós támogatások elköltésének magyarországi működését – tudta meg a PestiSrácok.hu. Heil Péter mostani, “ellenőri” szerepe azért is pikáns, mert korábban az NFÜ elnökhelyetteseként az ő kezében összpontosult az uniós pénzek lehívásának szabályozási, informatikai, pályázati rendszere, amely a piac szerint megbukott. A rendszer ugyanis lassú, bürokratikus és ügyfélellenes volt. Portálunk megtudta, az audit miatt az Altus már megkereste a magyarországi minisztériumokat. A PestiSrácok.hu információi szerint a tárcákhoz Heil Péter e-mail címéről érkeztek az Altus levelek, amelyekben Gyurcsány cége arra szólított fel, hogy a minisztériumok szolgáltassák ki a szükséges adatokat. Az Altus 5 millió eurót, mintegy másfél milliárd forintot kereshet azon, hogy átvilágítja az azóta jelentősen átalakított, de Heil által gründolt, majd ellenzékből Heil által is kritizált rendszert…
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Néhány napja bombaként robbant a hír, hogy az Európai Bizottság ötmillió eurós megbízást adott az Altus Befektetési és Vagyonkezelő Zrt-nek, felkérve a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó milliárdos céget az uniós támogatások magyarországi felhasználásának ellenőrzésére. A magyar kormány az Európai Bizottsághoz fordult, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy az Európai Bizottság olyan céget bízzon meg ezzel a feladattal, amelyik köztudottan egy párt vezetőjéhez köthető. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter tájékoztatása szerint a bizottság illetékeseitől arra várnak választ, milyen körülmények között, milyen eljárásban választották ki a céget az EU 2014 és 2020 közötti fejlesztési programjainak ellenőrzésére. Megjegyezte, hogy korábban erre nem vettek igénybe alvállalkozót, az EB munkatársai maguk végezték el ezt a munkát. Lázár János értékelése szerint mivel egy aktív politikust, egy korábbi és “vágyai szerint leendő” miniszterelnököt bíznak meg egy másfél milliárdos ellenőrző munkával Magyarországon, ez a munka nem végezhető elfogulatlanul és a politikai szempontok figyelmen kívül hagyásával, és ez árt a bizottság tekintélyének, az uniós intézményrendszer iránti bizalomnak. Hozzátette, hogy sokakban kételyeket ébreszthet, hogy Gyurcsány Ferenc és “mintegy négytagú családi vállalkozása” milyen tanácsokat ad például magyar vállalkozók uniós pályázatainak ellenőrzésével kapcsolatban.
Az NFÜ korábbi második embere auditál
A PestiSrácok.hu közben megtudta, az Altus már meg is kereste a magyarországi minisztériumokat, és arra kérte a tárcákat, hogy szolgáltassák ki a szükséges adatokat. Értesüléseink szerint a tárcákhoz Heil Péter e-mail címéről érkeztek az Altus levelek. Mindez azért is pikáns, mert korábban az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökhelyetteseként Heil Péter kezében összpontosult az uniós pénzek lehívásának szabályozási, informatikai, pályázati rendszere. Az Altus-ban betöltött pozíciója révén tehát a balliberális kormányok EU-s támogatási rendszerének kiépítésében kulcsszerepet vállaló Heil Péter, az NFÜ korábbi második embere auditálhatja a fejlesztéspolitika és uniós támogatások elköltésének magyarországi működését. Az Altus 5 millió eurót, mintegy másfél milliárd forintot kereshet azon, hogy átvilágítja az azóta jelentősen átalakított, de Heil által gründolt, majd ellenzékből Heil által is kritizált rendszert.
Gyurcsány feleségének ad tanácsokat
Heil Péter korábban a gazdasági minisztérium szakállamtitkára volt, 2002-től 2007-ig pedig a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökhelyettese. Heil 2007-től az önkormányzati és területfejlesztési, a nemzetgazdasági majd a közlekedési, hírközlési és energiaügyi tárcánál, majd a Miniszterelnöki Hivatalban szakállamtitkári, illetve kabinetfőnöki beosztást töltött be. A kormányváltást követően a szakember Gyurcsány cégénél, az Altusnál kötött ki, mint a cég, így Gyurcsány Ferenc feleségének, Dobrev Klárának a tanácsadási igazgatója. 2010 áprilisa óta nemzetközi tanácsadóként is dolgozik Heil, eddig közel 50 projektben vett részt az Európai Bizottság, az OECD, az UNDP, valamint a német, osztrák, lengyel, litván, horvát, bolgár, román, szerb, montenegrói, török, macedón albán és koszovói kormányok szakértőjeként.
Kiszervezett informatika, bebetonozott cég
Tény, hogy a baloldali kormányok idején, NFÜ elnökhelyettesként Heil Péter építhette ki az EU-s támogatási rendszert, mint ahogy a most Gyurcsány cégének “ellenőreként” is funkcionáló Heil volt az, aki korábban aláírta azt a szerződést, amellyel egy külső cégnek, a Welt 2000 Kft.-nek szervezték ki az egész uniós támogatási rendszer informatikai rendszerét. A Welt 2000 Kft. egyébként egy kis budaörsi cégként lett a kormány számára az egyik legfontosabb informatikai vállalkozás, például ez a társaság készítette a magyar EU-s csatlakozásra azt a szoftvert, amin keresztül a Brüsszelből érkező pénzek kifizetését és a teljes pályázati rendszert működtetik. Évente mintegy ezermilliárd forint adminisztrációját kezeli a rendszer. Ráadásul korábban olyan szerződést kötött a Welt 2000 és a szocialista kormány, amely alapján a program forráskódja a Welt tulajdona maradt, így minden új pályázathoz, módosításhoz a kft-t kellett megbízni a frissítéssel, aminek tulajdonosai ezzel igen jól kerestek…
Milliárdos számlák
Heil Péternek a Welt bebetonozásában is kulcsszerepe volt, miután ő írta alá a szerződéseket. Ismert, az Orbán-kormány tavaly jelentette be, hogy megvásárolták a Welt 2000 Kft.-t, a kabinet nemzetstratégiai jelentőségűnek nyilvánította a Welt megvételét. Akkori sajtóhírek szerint mintegy 800 millió forintért került állami tulajdonba a cég, amely azért is volt jó üzlet, mert korábban ennél egy év alatt is többet számlázott ki a Welt az államnak…
Építés után rombolás
Érdekes, hogy miután a szocialistáknak 2010-ben át kellett adniuk a kormánybotot, Heil Péter “fejlesztéspolitikai szakemberként” többször is kritizálta az uniós pénzek lehívásának rendszerét, – azt, amelyet tulajdonképpen ő épített ki – és többször is kinyilvánította, a rendelkezésre álló uniós forrásokat nem tudja majd maradéktalanul lehívni az állam. 2010 után Heil a Demokratikus Koalíció delegáltja lett az ellenzéki gazdasági tárgyalásokon.
970 milliárdos teljesítmény
Az általunk megkérdezett fejlesztéspolitikai szakemberek szerint a Heil Péter által felépített EU-s támogatási rendszerrel két fő probléma volt. Egyrészt, mint ahogy később beigazolódott életképtelen volt, másrészt pedig produktuma sem volt. 2010. június 30-ig, tehát a kormányváltásig Magyarország csak 970 milliárd forintnyi uniós támogatást hívott le a rendelkezésre álló 8200 milliárd forintból, a rendszer lassú, bürokratikus és ügyfélellenes volt.
Heil rendszere megbukott
A PestiSrácok.hu kérdésére ugyanerre hívta fel a figyelmet Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára is, aki portálunknak nyomatékosította, a piac szerint megbukott a Heil Péter nevéhez is köthető rendszer. “Az Orbán-kormány kulcskérdésnek tartotta és tartja a fejlesztéspolitikát, ezért is döntöttünk úgy, hogy megváltoztatjuk a korábbi rendszert, felgyorsítjuk az uniós pénzek lehívását, és a szabály-, valamint az intézményrendszert is átalakítjuk” – fogalmazott Csepreghy Nándor.
A helyettes államtitkár leszögezte, a kormány bármilyen ellenőrzésnek áll elébe, de az Altus megbízása elfogadhatatlan, mert szó nincs pártfüggetlenségről, és felmerül a bújtatott pártfinanszírozás gyanúja is.
“A Heil Péter által végzett Audit nem lehet objektív vizsgálat, mert vagy azt állapítja majd meg, amit a főnöke is rendszeresen, politikai alapon sulykol a parlamentben, vagy olyan megállapításokat tesz, amely szembe megy főnöke érdekeivel, álláspontjaival. Tehát Heil vagy a korábbi rossz rendszert védi meg, vagy kinyilvánítja, hogy szükség és igény volt a változtatásokra“ – szögezte le Csepreghy Nándor.
Gyurcsány keleti nyitása
Az Altus uniós tanácsadással foglalkozó üzletága egyébként 2009 óta működik, Gyurcsány akkor köszönt le a kormány éléről. Gyurcsány kormányfői bukása után bővítette és alakította át cégét. Akkor az Altus leánycégeként magán-kereskedőházat jegyeztetett be BudaShen Kft. néven, melyben a „Shen” szórészlet Kína technológiai fellegvárára, Sencsen városra utal. A kft. a magyar vállalkozói szférának próbál tanácsadói támaszt nyújtani távol-keleti befektetésekhez, és kínaiaknak kínál európai uniós lehetőségeket. A 2010-es választások aztán arra sarkallták Gyurcsányt, hogy újabb nemzetközi tanácsadó társaságot alapítson; az Altus-ConsAlt Kft.-t, amelyben Heil Péter, és Bajnai Gordon korábbi kormányfői titkárságvezetője, Radnai György is dolgozik… Gyurcsány új üzleteiről a Heti Válasz is cikkezett.
A mostani megbízást az ősszel nemzetközi tenderen nyerték el Gyurcsányék, egy konzorcium vezetőjeként. A DK elnöke szerint tisztességtelen a cégnél dolgozó szakértőkről azt feltételezni, az ő véleménye befolyásolja munkájukat. A projektben tíz másik vállalattal együttműködő Altusnak Dobrev Klára, Gyurcsány felesége a vezérigazgatója. A tenderen nyertes konzorcium feladata az, hogy 2014 októbere és 2016 januárja között tanulmányt készítsen arról, az EU regionális támogatási politikájának új szabályai hogyan befolyásolják az uniós pénzek felhasználását 2020-ig. Ahogy az EU-s támogatási rendszer korábbi felépítésében, úgy a mostani auditban is kulcsszerep hárul Heil Péterre…
Az ügyben természetesen Heil Pétert is hívtuk, többször is, de cikkünk megjelenéséig nem tudtuk vele beszélni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS