Elkezdődött hétfőn a tanárok tesztelése, amely péntekig tart, és mintegy 190 ezer főt érint – hangzott el az operatív törzs hétfői sajtótájékozttóján. Az eredmények az összes teszt beérkezését követően, jövő héten várhatóak. A szociális szférában dolgozók körében már pénteken megkezdődött a tesztelés. Müller Cecília többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy a tesztelés nem kellemes, de a helyes eredmény miatt ki kell bírni. Az országos tisztifőorvos kitért arra is, hogy a mintavételi pontokra csak akkor induljon el valaki, ha az Országos Mentőszolgálat munkatársa erre ad utasítást. Mint arról beszámoltunk, míg vasárnap még 4000 fölött, addig hétfőre virradóra “csak” 3334 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19). A beazonosított fertőzöttek száma 177 952 főre nőtt, elhunyt 91, többségében idős krónikus beteg.
Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár a hétfői sajtótájékoztatón elmondta: hétfőn elkezdődött a tesztelés a tanárok körében, amely mintegy 190 ezer főt érint és péntekig tart. Kiemelte: az eredmények az összes teszt beérkezését követően, a jövő héten várhatóak. Az államtitkár arról is beszélt, hogy a középiskolák 9-12. osztályai digitális oktatásra álltak át, az általános iskolák esetében ugyankkor 71 esetben kellett rendkívüli szünetet elrendelni. Ez az összes iskola 3 százaléka – tette hozzá. Elmondta: 431 esetben kellett egyes osztályokat digitális oktatásra átállítani, ami az összes iskola 16 százalékát érintette. Maruzsa Zoltán kitért arra, hogy az óvodák esetében 314 esetben kellett korlátozó intézkedéseket foganatosítani; ez az óvodák 10 százalékát érintette, többnyire egy-egy csoportot az intézményeken belül.
Nem kellemes a tesztelés, de ki kell bírni
Müller Cecília országos tisztifőorvos a sajtótájékoztatón elmondta: péntektől elkezdődött a célzott koronavírus-tesztelés Magyarországon az olyan csoportok körében, akik közösségekben dolgoznak és kitettek a fertőzésveszélynek. Mint kifejtette, a szociális dolgozók körben már pénteken elkezdődött a tesztelés a helyileg illetékes orvos bevonásával, míg oktatási intézményekben egyetemistákból álló csapatok segítenek a mintavételben és az adatrögzítésben.
Müller Cecília kitért arra, hogy az antigén alapú tesztelés során az eszközt a PCR-teszttel ellentétben az orron át kell bevezetni, a felső légúti szakaszról gyűjtve a mintát. Hangsúlyozta: a mintavétel nem kellemes, ugyanakkor nagyon fontos, hogy helyesen történjen, mert ha nincs elégséges sejt a mintavételi eszközön, az fals eredményre is vezethet. Kiemelte: a pozitív eredmény is 15-20 percen belül, még a helyszínen kiderül, így fertőzöttség esetén rögtön el kell különíteni a beteget a közösségtől. Az országos tisztifőorvos arról is beszélt: a célzott tesztelés arról ad tájékoztatást számukra, hogy ugyanakkora-e az arány a tünetmentes pozitív személyek tekintetében, mint a nemzetközi tendenciák szerint, azaz egy-másfél százalék körül detektálhatóak olyan személyek, akik teljesen tünetmentesek, és mégis a vizsgálat során pozitívnak mutatkoznak.
Magától senki ne induljon el a mintavételi pontokra
Müller Cecília elmondta: annak érdekében, hogy a mintavételezés gördülékenyen folyjon, az Országos Mentőszolgálat munkatársai, valamint a Nemzeti Népegészségügyi Központ hat szűrőbusza is feladatokat vállalt, így jelentősen csökken a várakozási idő a háziorvos mintavétel-kérése és a tényleges mintavétel között. Az országos tisztifőorvos ugyanakkor kiemelte: arra kérnek mindenkit, hogy önként senki ne induljon el, tesztelésre ugyanis kizárólag azok mehetnek a mintavételi pontokra a meghatározott időre, akiket megkeres az Országos Mentőszolgálat munkatársa, és egy rövid tájékozódást követően megkapja az instrukciókat, hogy egy stabil szűrőpontra mehet-e a mintavétel céljából, vagy az egyik közelben lévő szűrőbuszra, illetve egészségi állapota azt indokolja, hogy maradjon otthon, és a mentőszolgálatnak a mintavételi egysége fogja otthonában levenni a mintát.
Mintegy 170 kutatóműhely van közel az oltóanyagok előállításához
Müller Cecília elmondta: az oltóanyag-fejlesztés óriási léptékben zajlik a világban. 170 kutatóműhelyet tart számon a WHO, ahol már majdnem az utolsó vagy utolsó előtti fázisban vannak az oltóanyagok. Kiemelte: a kormány arra készül, hogy egyszerre többféle, eltérő hatásmechanizmusú és más technológiával előállított oltóanyag kerül a piacra. Hangsúlyozta: a várakozások szerint befutók közül néhányan már decemberben elkezdik a védőoltások beadását, de a legvalószínűbb, hogy jövő év elején, tehát első negyedévében kezdődnek a tömeges oltások Európában és a nagyvilágban.
Az országos tisztifőorvos kitért arra: sok hír kering arról, hogy elfogyott az influenza elleni védőoltás. Elmondta: a rendelkezére álló mennyiségnek eddig 74 százaléka fogyott el. Ugyanakkor arra kérte a szülőket, hogy akiknek három éven aluli gyermeke van, november végéig feltétlenül jelezzék igényüket.
Még mindig vannak vendéglátósok, akik szándékosan szegik meg a korlátozásokat
Kiss Róbert rendőr alezredes a sajtótájékoztatón elöljáróban elmondta: a Magyar Közlönyben megjelent intézkedéseknek megfelelően hétfőtől a kormány elrendelte reggel 7 és este 7 között a parkolás díjmentességét a kereskedelmi P+R parkolók, zárt és nem zárt parkolók esetében. Mint hozzátette, a kormány felkéri az önkormányzatokat saját hatáskörben az önkormányzati tulajdonú parkolók megnyitására.
A hétvégi intézkedésekre térve Kiss Róbert arról beszélt, hogy a maszkviselés szabályainak megszegése miatt 1022 intézkedés történt; a tömegközlekedésben 38, a bevásárlóközpontokban 134 személy ellen kellett eljárni. A vendéglátóhelyekkel kapcsolatos korlátozásokkal kapcsolatban elmondta: még mindig akadnak olyan tulajdonosok, akik szándékosan megszegik a tilalmat, de a hétvégén történtek intézkedések üzletek, pizzériák vagy szépségstúdiók esetében is. Az alezredes elmondta: a hétvégén a kijárási tilaom megszegése miatt 1244 esetben intézkedtek a rendőrök, a tranzitálás kapcsán pedig 161 esetben jártak el.
Forrás: MTI; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS