A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) sem belföldön, sem külföldön nem tud koronavírus-fertőzésben érintett magyar állampolgárról – közölte a KKM-et vezető Szijjártó Péter kedden Budapesten, egy más témában tartott eseményen, újságírói kérdésre válaszolva. A tárcavezető elmondta, nyolc magyar állampolgár tartózkodik a járvány gócpontjának számító Hupej tartományban, közülük heten kívánják elhagyni a térséget. Ők egy evakuációs akcióban, légi úton tudják majd elhagyni a területet – tette hozzá a miniszter, jelezve: az EU-s tagországok között szoros koordináció működik, a franciák, németek, portugálok szervezik állampolgáraik kimentését, légi úton. Nem Kínában, hanem helyben, Bajorországban okozhatta a megbetegedést a koronavírus a Kínából kiindult járvány első megerősített németországi eseténél, a harminchárom éves német férfi megbetegedése lehet az első olyan eset, amikor a vírus Kínán kívül terjedt emberről emberre. A fertőzés kiindulópontjának tekinthető Kína immár hajlik arra, hogy más országokból is fogadjon szakértőket a járvány terjedésének tanulmányozására. A Debreceni Egyetem vezetése arra kéri a koronavírussal fertőzött országokból származó több, mint ötszáz hallgatóját, hogy ne utazzanak az érintett térségekbe. A SARS – súlyos akut légzőszervi szindróma – vírussal azonos családba tartozó koronavírus az influenzához hasonló tüneteket okoz, és súlyos légzőszervi panaszokkal járhat. A vírus okozta járvány valószínűleg egy vuhani piacon indult el decemberben. A ragály halottainak száma Kínában hétfő estére meghaladta a százat, a biztosan a kórtól fertőzött tüdőgyulladásos betegek száma pedig a négyezerötszázat.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: Magyarország mindhárom országgal felvette a kapcsolatot, hogy a Kínát elhagyni akaró hét magyar kiutaztatását meg lehessen szervezni. Hozzáfűzte, hogy a külügymisztérium konzuli szolgálatai huszonnégy órás ügyeletet tartanak, és az érintett magyar állampolgárokkal folyamatos kapcsolatban vannak. A külügyminiszter elmondta, a Hupejben tartózkodó nyolc magyar közül hatan a tartomány székhelyén Vuhanban vannak, ketten pedig Hupej tartomány más városaiban. A tárcavezető kitért arra is, hogy a franciák szóban ígéretet tettek arra, hogy ha a szükséges engedélyeket megkapják a kínaiaktól, akkor segítenek a magyar állampolgárok kijuttatásában. A magyar diplomácia kapcsolatban van a németekkel és a portugálokkal is, hogy adott esetben az ő segítségüket is igénybe lehessen venni – tette hozzá Szijjártó Péter. A külügyminiszter a Hupej tartományba utazás elhalasztására kért mindenkit. Hozzátette, hogy a KKM folyamatosan egyeztet az EU-tagországok konzuli szolgálataival a más kínai tartományokat érintő esetleges beutazási figyelmeztetésekről. A Budapest Airport felkészült arra, ha a magyar hatóságok rendkívüli intézkedéseket vezetnek be a Liszt Ferenc-repülőtéren – közölte kedden a ferihegyi repülőtér üzemeltetője.
Kína külföldi szakértőket fogad
Kína a lehető leghamarabb hajlandó fogadni az Egészségügyi Világszervezet (WHO) külföldi szakérőit, hogy a helyszínen tanulmányozhassák az új koronavírus-járványt és a jobb megértés birtokában lehessen felvenni világszerte a küzdelmet a kór ellen – jelentették be kedden Genfben, a WHO központjában. A közleményt azután adták ki, hogy Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO vezetője két napot töltött Pekingben, és a helyzetről tárgyalt a kínai vezetőkkel, köztük Hszi Csin-ping elnökkel, az egészségügyi miniszterrel és a külügyminiszterrel. A közlemény szerint jobban meg kell érteni, hogy miként terjed a vírus emberről emberre, mert ettől függ, milyen tanácsokat adjanak a világ országainak.
Washington szorosabb együttműködésre szólította fel Pekinget
Szorosabb együttműködésre szólította fel Pekinget a koronavírus elleni küzdelemben Alex Azar, az amerikai humán erőforrások és egészségügy minisztere kedden. Azar megemlítette azt is, hogy Kína még mindig nem válaszolt Washington még január elején kelt javaslatára, miszerint amerikai szakembereket küldene Kínába. A miniszter elmondta: még hétfőn ismételten telefonon egyeztetett a kínai egészségügyi miniszterrel és megismételte, hogy Washington továbbra is készen áll arra, hogy az amerikai szakemberek Kínában segítsék a helyi közegészségügyi szakembereket. Utalt arra is, hogy az amerikai orvosok jóval több izolált vírust szeretnének megkapni Kínától annak érdekében, hogy alaposabban tanulmányozhassák a vírus természetét, diagnosztikáját és terjedésének mechanizmusát. A miniszter nem jelentett be az eddig ismertnél több korlátozást, vagy különleges intézkedést.
A sajtókonferencián részt vett Robert Redfield, a járványügyi és betegségmegelőzési központ igazgatója és Anthony Fauci, az allergiás és fertőző betegségekkel foglalkozó országos intézet vezetője is. Redfield összefoglalta, hogy az Egyesült Államokban eddig öt beteget azonosítottak koronavírus-fertőzéssel, valamennyiüket kórházban ápolják, és nem léptek fel náluk komplikációk. A szakemberek jelenleg azon dolgoznak, hogy feltérképezzék a páciensek kivel vagy kikkel érintkeztek, majd felkeressék ezeket az embereket is egy alaposabb kivizsgálás céljából.
A Budapest Airport felkészült a rendkívüli hatósági intézkedésekre
A Budapest Airport felkészült arra, ha a magyar hatóságok rendkívüli intézkedéseket vezetnek be a Liszt Ferenc-repülőtéren – közölte a ferihegyi repülőtér üzemeltetője kedden az MTI-vel. Tájékoztatásuk szerint, jelentős készlettel rendelkeznek minden szükséges eszközből és felszerelésből. A repülőtér megfelelő elkülönítő helyiséget is biztosít, valamint olyan eljárásrendet dolgozott ki, amely a hatósági intézkedés elrendelésekor lép életbe, és egyebek között a fertőzött utasok elkülönítését, az épületek és gépjárművek fertőtlenítését tartalmazza.
A Budapest Airport folyamatos kapcsolatot tart fenn a Nemzeti Népegészségügyi Központtal, valamint Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Főosztályának repülőtéri népegészségügyi kirendeltségével, hogy elrendelés esetén a rendkívüli óvintézkedéseket haladéktalanul be tudja vezetni a repülőtéren. A repülőtéren szerdán helyezik ki az utasforgalmi területeken a vírusölő folyékony kézfertőtlenítő szereket, és gyakrabban végeznek fertőtlenítő takarítást. A repülőtér üzemeltetője jelezte: a rendkívüli óvintézkedések esetleges életbe lépése esetén is garantálni tudja a gördülékeny utasforgalmat.
Helyben fertőződhetett meg a Németországban ápolt beteg
Nem Kínában hanem helyben, Bajorországban okozhatta a megbetegedést a koronavírus a Kínából kiindult járvány első megerősített németországi eseténél – jelentették kedden német hírportálok a tartományi hatóságok közlése alapján. A harminchárom éves német férfi megbetegedése lehet az első olyan eset, amikor a vírus Kínán kívül terjedt emberről emberre. Eddig rendre olyan embereknél mutatták ki a fertőzést, akik Kínában tartózkodnak vagy a közelmúltban jártak az ázsiai országban. A bajorországi beteg stabil állapotban van, láztalan. Egy autóipari beszállító cég, a Magyarországon is tevékenykedő Webasto munkatársa. A férfit egy kínai kolléganője fertőzhette meg, aki részt vett egy továbbképzésen a vállalat központjában, a München melletti Stockdorfban január 19-től 22-ig. A sanghaji nő szervezetében hazatérése után, vasárnap mutatták ki a vírust. Németországi útja előtt nem sokkal meglátogatta szüleit a járvány gócpontja, Vuhan térségében. A továbbképzés idején tünetmentes volt.
A bajor hatóságok most igyekeznek feltárni, hogy kivel volt kapcsolatban a kínai nő és a megfertőzött bajor férfi, akit elkülönítve ápolnak egy müncheni klinikán. Legkevesebb negyven embert vizsgálnak meg, fertőzésgyanús esetet egyelőre nem találtak. Jens Spahn szövetségi egészségügyi miniszter keddi közleménye szerint várható volt, hogy előbb-utóbb Németországban is felbukkan a vírus. A hatóságok számítottak erre a fejleményre és felkészültek a veszélyek elhárítására. A Robert Koch országos járványügyi intézet (RKI) értékelése szerint továbbra is alacsony a fertőzésveszély. A tizenhat tartományi kormány egészségügyi minisztere és a szövetségi kormány szakminisztere kedden elővigyázatossági intézkedéseket határozott el. Döntöttek arról, hogy a Kínából érkező személyszállító repülők kapitányai kötelesek a leszállás előtt tájékoztatást adni a fogadó repülőtérnek az utasok egészségi állapotáról.
Bevezetik azt is, hogy az utasoknak a leszállás után ki kell tölteniük egy kérdőívet, amelyen a többi között meg kell adniuk, hogy miként lehet elérni őket a következő harminc napban. Ezeket a kérdőíveket a légitársaságok kötelesek eljuttatni a hatóságoknak. A légitársaságoknak a járatok ülésrendjét is át kell adniuk, hogy a hatóságok szükség esetén megállapíthassák, kik tartózkodhattak egy fertőzött ember közelében. Bevezetik továbbá, hogy a kórházaknak nemcsak a megerősített eseteket, hanem a fertőzésgyanús eseteket is be kell jelenteniük az RKI-nek. Megállapodtak arról is, hogy az RKI nagyobb szerepet kap a tartományi hatóságok és a szövetségi szervek munkájának összehangolásában. Német sajtójelentések szerint országszerte emelkedik a kereslet a gyógyszertárakban kapható szájmaszkok iránt. Ezzel kapcsolatban szakértők rámutatnak, hogy a maszk korlátozott védelmet nyújt a kórokozótól, a leghatékonyabb védekezési módszer pedig a rendszeres, alapos kézmosás.
A Debreceni Egyetem arra kéri a hallgatókat, ne utazzanak az érintett térségekbe
A Debreceni Egyetem vezetése arra kéri a koronavírussal fertőzött országokból származó több, mint ötszáz hallgatóját, hogy ne utazzanak az érintett térségekbe – közölte az egyetem rektora sajtótájékoztatón kedden az egyetemen. Szilvássy Zoltán azt mondta: jelenleg vizsgaidőszak van, ilyenkor amúgy is kevesebben utaznak haza, most viszont azt ajánlják, hogy ezeket a tervezett utakat is halasszák el. Jenei Attila, az egyetem nemzetközi oktatást koordináló központjának igazgatója hozzátette: a koronavírussal érintett országokból – Kína, Korea, Vietnam, Mongólia – több, mint ötszáz hallgatójuk van, most mérik fel hányan utaztak haza. Visszautazásuk zöme a kínai holdújév után a hétvégére várható – mondta az igazgató, megjegyezve, hogy tíz alatt lehet azoknak a hallgatóknak a száma, akik az ünnepekre hazautaztak. Jeney Attila szerint négy hallgatójuk él Vuhan városában, ahol először mutatták ki az új koronavírust, közülük egy bizonyosan Debrecenben tartózkodik, a többiek hollétéről most tájékozódnak. Hozzátette: a pánik megelőzése érdekében valamennyi, a térségből származó hallgatóval, aki a közelmúltban otthon járt felvették a kapcsolatot, kérdőívekkel mérik fel az állapotukat és azt, hogy kikkel érintkeztek. Bármilyen kockázat esetén az egyetem területén lévő háziorvoshoz irányítják az érintetteket.
Szilvássy Zoltán rektor kiemelte: az egyetem klinikai központja és Kenézy egyetemi kórházának infektológiai intézete felkészült az influenzás betegek fogadására, de az új koronavírus kimutatására is. A klinika intenzív osztályán lázkaput állítanak fel, ha valaki lázasan érkezik az intézménybe, azt a többi betegtől azonnal elkülönített rendszerben kezdik megvizsgálni – tette hozzá a rektor, megjegyezve egyetemük egyik pilot üzeme is részt vesz az új koronavírus elleni hatóanyag kutatásában.
Berényi Ervin, a klinikai központ vezetője jelezte: miután a januártól márciusig terjedő időszak az influenza-járvány ideje, valamennyi intenzív osztályuk felkészült a betegek fogadására, minden műszer és a megfelelő személyzet rendelkezésükre áll, ha szükséges egy hét alatt további negyven-nyolcvan ágyat tudnak elkülönítetten biztosítani erre a célra. Az egyetem kínai hallgatói önkormányzatával valós idejű a kapcsolatuk, folyamatosan tájékozódnak a Debrecenben tanuló kínai hallgatók állapotáról. Várkonyi István, az infektológiai intézet intézetvezető főorvosa hozzátette: központjukban egy-, illetve kétágyas kórtermekben, izoláltan tudják elhelyezni a betegeket, az egészségügyi személyzet védőfelszerelése rendelkezésre áll. Eddig egy, Mongóliából érkezett betegnél mutatták ki a hagyományos influenza-vírust.
Forrás: MTI. Vezető kép: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS