Érezhetően sértőnek találta az Átlátszó új infografikai oldala, az Átló, hogy – nevüket kötelezőnek érezvén – kérdéseket mertünk feltenni a koronavírus-járvány adatait feldolgozó statisztikáikat illetően. Válaszok helyett viszont csak passzív agressziót és terelést kaptunk, pedig a közvéleményt vélhetően érdekelné, miért készít statisztikákat a részben a Soros-féle Open Society által finanszírozott Átlátszó a koronavírusról, ami jelenleg az ellenzék fő támadási felülete a kormánnyal szemben.
Az ellenzéki média a koronavírus-járvány kínai megjelenése óta pánikkeltésre és kormányellenes uszításra használta a járványt, azt állítva, hogy ha betör Magyarországra, tömegesen fogja szedni áldozatait, amiért személyesen Orbán Viktor lesz a felelős. A tételük megdőlt: hetekkel az első regisztrált eset után még mindig viszonylag alacsony számú megbetegedésről (a cikk írásának pillanatában 73 regisztrált beteg volt) lehet tudni, ami a járvány kordában tartására felállított operatív törzs és a központi döntéshozatal munkáját dicséri.
A lejárató kampány tehát minden fronton megbukott, hiszen a szikár számokkal a valóságtól legelrugaszkodottabb ellenzéki sem tud vitatkozni. Vagy mégis?
Az Átlátszó még 2018-ban elindított egy saját adatgyárat Átló néven, amely olyan, a baloldalt lázban tartó kérdésekről készített felméréseket, mint az állami hirdetések alakulása az Orbán-kormány alatt, vagy a tüntetések részvételi adatainak elemzése, amelyhez rendszeresen hivatkozott forrásuk a függetlenobjektív TASZ. A koronavírus kapcsán pedig ismét akcióba lépett az Átlátszó csapata. Bár a kormány a közvélemény tájékoztatásra létrehozta a koronavirus.gov.hu oldalt, az ott közölt száraz adatok nem ütötték meg a szenzációkeltéshez szükséges színvonalat, így az Átló magára vállalta azt a nem hálátlan feladatot, hogy szigorúan monoton növekvő értékeket mutató grafikonokkal bombázza a baloldali média fogyasztóit.
A képlet egyszerű: míg a központi statisztikában csak csupasz számok szerepelnek, amelyek tökéletesen alkalmasak a korrekt tájékoztatásra (és semmi másra), addig az Átló grafikonjain meredeken emelkedő görbéket figyelhet meg az értő közönség, ami persze egyből bizonyítja: a járvány terjedése kilőtt és #mindmeghalunk, mert ellopták az oktatásegészségügyet.
Ennek kapcsán kereste meg portálunk az Átlót, hogy választ kapjunk, milyen forrásból és milyen céllal készülnek a statisztikák. Kérdéseinkre Bátorfy Attila, tartalomért felelős szerkesztő válaszolt, aki kifejtette: a koronavirus.gov.hu adatait, illetve “a hazai nagyobb hírportálokon megjelent” információkra alapozva készítenek összeállításokat. Ugyanakkor kérdéseinkre valódi választ nem kaptunk, ezért a következő körben szeretnénk megtudni, pontosan milyen “hazai portálok” adatait használják fel, milyen hitelesítési fázisok előzik meg a publikációt, és szándékozzák-e garantálni az egyensúlyt a hivatalos adatok és a “magyar sajtóban megjelent” információmorzsák közt. A választ változtatás nélkül közöljük, addig is szintén változtatás nélkül az előző forduló kérdései és válaszai:
1: A koronavírus kapcsán milyen megbízásból és célból kezdtek el statisztikákat gyártani?
Nem gyártunk statisztikákat, kizárólag azokat az adatokat használjuk, amelyek a koronavirus.gov.hu oldalon is megtalálhatók, továbbá, amelyek a hazai nagyobb hírportálokon megjelentek. Emellett – szintén a hivatalosan közölt statisztikákból – számolunk más számokat is, például az egymillió főre jutó elvégzett tesztek számát, vagy a regisztrált esetek napi százalékos változását. Emellett van egy grafikon, amely a Wordometer adatait használva nemzetközi kontextusba helyezi az elvégzett hazai tesztek számát. A célunk az, hogy vizuálisan is lehessen követni az adatokat. Hiszünk abban, hogy az adatokat így is érdemes bemutatni és ezzel hozzájárulunk a nyilvánosság teljesebb körű tájékoztatásához.
2: Milyen forrásból szerzik a grafikonok elkészítéséhez szükséges adatokat?
Mi is azt használjuk, amit mindenki más használ: a koronavirus.gov.hu adatait. Amint azok frissülnek, mi is igyekszünk mihamarabb frissíteni a saját grafikonjainkat. Emellett vannak olyan információk, amelyek a sajtóban is megjelentek, például a táblázatban található kapcsolatokra vonatkozóan, de azok is a koronavirus.gov.hu oldalról származnak, esetleg más hírportál nyomozta őket ki.
3: A központi tájékoztatás által közölt adatoktól mennyiben térnek el az Önök adatai? Ha eltérnek, látják annak a veszélyét, hogy emberéletek kerülnek veszélybe a nem egységes tájékoztatás miatt? Ha nincs eltérés a központi kommunikáció adataitól, milyen célból készül az információs adatbázis?
Semennyiben. Még egyszer: mi nem gyártunk statisztikákat, mi azokat az adatokat mutatjuk meg vizuálisan, amelyeket a koronavirus.gov.hu közöl, továbbá a magyar sajtóban is megjelentek. A cél borzasztó egyszerű, és szerintünk fontos, mondhatni közszolgálat: vizuálisan is megmutatni, hogy mi történik éppen Magyarországon, mert a puszta statisztika közlése sokszor nem átlátható az embereknek. Remélhetőleg segítünk jobban megérteni a hivatalosan közölt adatokat és az általuk kirajzolt folyamatokat, és mindezt teljesen jó és segítő szándékkal csináljuk. Ha a grafikonok jobb alsó sarkában található kis Flourish logóra rákattintanak, akkor a felugró oldalról beilleszthetik a grafikonokat a saját oldalukra is. Az anyag végén közölt táblázat – mivel a hivatalos adatközlés egyre hiányosabb – lassan értelmét veszti, de ebben a táblázatban sincsen olyan adat, ami nyilvánosan, a hivatalos adatközlésből vagy a nagyobb hírportálokról ne derülne ki. A táblázat célja az, hogy mindenki más is tudjon ezekből az adatokból dolgozni, ráadásul nem vagyunk tévedhetetlenek, ezzel tesszük átláthatóvá a munkánkat. Ha hibát találnak benne, kérem szóljanak!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS