Újra a 2015-ös migrációs hullám arányait és számait közelíti a Balkánon jelenleg tartózkodó illegális migránsok száma – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Kovács Zoltán kormányszóvivő. Hangsúlyozta, a görög Thesszaloniki polgármesterének nyilatkozata szerint most Görögországban több migráns van, mint 2015-ben. “Ha nem védenénk a magyar határt a kerítéssel, rendőri és katonai erővel és a jogszabályok szigorításával, akkor a 2015-ben a déli határainkon látott események ma is nap, mint nap megismétlődhetnének. Akkor, a migrációs válság csúcsán volt olyan nap, hogy csaknem tízezer migráns jött naponta” – mondta Kovács Zoltán. Erre utalt ma Orbán Viktor miniszterelnök is, aki Berlinben arra figyelmeztette Angela Merkel német kancellárt, hogy naponta 4-5 ezer migráns érkezne Németországba a határvédelem hiányában, ezért ez komoly szolidaritást jelent Magyarország részéről.
Megismétlődhetnének a 2015-ös migrációs krízis csúcsán látott események Magyarországon, ha hazánk nem védené a határait, ha nem zárta volna le a szerb-magyar határszakaszt – jelentette ki a PestiSrácok.hu-nak Kovács Zoltán kormányszóvivő a Merkel-Orbán találkozó után. Megírtuk, a magyar kormányfő Berlinben arra figyelmeztette Angela Merkel német kancellárt, hogy naponta 4-5 ezer migráns érkezne Németországba a határvédelem hiányában, ezért ez komoly szolidaritást jelent Magyarország részéről. Kiemelte, Magyarország Európát és Németországot is végvári kapitány módjára védi. Kovács Zoltán kérdésünkre úgy válaszolt, újra a 2015-ös migrációs hullám arányait és számait közelíti a Balkánon jelenleg tartózkodó illegális migránsok száma.
“Az utóbbi napokban és hetekben egyre több hír és adat mutatja, hogy az illegális migránsok száma a Balkánon újra a 2015-ös számokat és arányokat közelíti. Thesszaloniki polgármesterének nyilatkozata, miszerint többen vannak most Görögországban, mint 2015-ben, illetve a Bosznia-Hercegovinából érkező hírek is azt bizonyítják, hogy ha nem védenénk a magyar határt a kerítéssel, rendőri és katonai erővel és a jogszabályok szigorításával, akkor a 2015-ben a déli határainkon látott események ma is nap, mint nap megismétlődhetnének. Akkor, a migrációs válság csúcsán volt olyan nap, hogy csaknem tízezer migráns is jött naponta. Magyarország a déli határain nemcsak magát, hanem egész Európát is védi. A határ védelme tudja garantálni, hogy mások mellett Németországnak se kelljen újra szembesülnie az illegálisan érkezett migránsok százezreivel, ahogy korábban” – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Kovács Zoltán.
Korábban megírtuk: 2015-ben több, mint 815 ezer migráns érkezett csak Görögországba, de a Magyarország déli határára emelt kerítésnek és az Európai Unió vezetőinek Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel kötött megállapodásának köszönhetően 2017-re ez a szám lecsökkent 30 ezerre. 2015-ben a migránsok Röszkénél a magyar határt védő rendőröknek is nekimentek, áttörték a kerítést, a Keleti pályaudvarnál pedig káosz alakult ki, miután több, mint kétezer bevándorló foglalta el a pályaudvart és környékét, majd azért tüntettek, hogy Németországba mehessenek. A görög kikötőkben és a balkáni útvonalon is áldatlan állapotok uralkodtak.
Az idén újra meredeken kezdett emelkedni a görög szigetekre jövő migránsok száma. Csak áprilisban 3000-en érkeztek a balkáni államba. Az Északkelet-Görögország Trákia régiójában található Oresztiáda városának a polgármestere, Dimitrisz Mavridész azt nyilatkozta a baloldali The Guardian című brit lapnak, hogy már nem bírják elviselni az illegális bevándorlás jelentette nyomást. A település pont a török határon fekszik, és az athéni kormány nemrég 120 rendőrt küldött a helyszínre, de a polgármester szerint ez sem segít. Dimitrisz Mavridész véleménye alapján az embercsempészek már elsősorban nem a szigeteknél, hanem a szárazföldön próbálkoznak, mivel azt nem ellenőrzi egyik ország hadiflottája sem. Továbbá közölte a brit újsággal, hogy újabban naponta négy, migránsokkal teli busz megy Oresztiádából Thesszaloniki és Athén irányába.
A minap Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is arról beszélt, hogy riasztó hírek érkeznek a Nyugat-Balkánról, ahol a migrációs nyomás sok helyen eléri, és bizonyos esetekben meg is haladja a 2015-ben tapasztalt szintet, és új migrációs útvonalak vannak kialakulóban. A tárcavezető kiemelte, hogy a riasztó hírek főként Törökországból és Görögországból érkeznek, sok esetben olyan jelentést is kaptak Görögországból, hogy most rosszabb a helyzet, mint 2015-ben. A külgazdasági és külügyminiszter szerint a három évvel ezelőtti hullámmal szemben most Albániára, Montenegróra és Bosznia-Hercegovinára is nyomás nehezedik.
Vezető kép: Georgi Licovszki/EPA/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS