A kormány a szerdai ülésén áttekintette az európai uniós tárgyalások állását és megállapította, hogy az intézkedések lehetővé teszik azok eredményes lezárását – jelentette ki Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón. A kancelláriaminiszter hozzátette: hazánk 17 területen vállalt változtatásokat, amelyeket az Országgyűlés törvények formájában megalapozott. Kiemelte: leghamarabb év végén, jövő év elején juthatunk a forrásokhoz. Szólt arról is: ha a kormánynak sikerült megállapodni az Európai Bizottsággal, három lépcsőben, a tervezetteknél korábban is megvalósulhat a pedagógus-béremelés. Újságírók kérdésre arra is kitért: ha az Európai Bizottság nincs is tekintettel a nemzeti szuverenitásra, legalább Európa szuverenitására tekintettel lehetne, és képviselhetné a kontinens érdekeit.
Csütörtökön 13 órától tartotta a Kormányinfó aktuális sajtótájékoztatóját Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő, amelyet a PestiSrácok.hu oldalán élőben közvetített.
Nyárig húzta az Európai Bizottság, mik is a konkrét elvárásai hazánkkal szemben
Gulyás Gergely a sajtótájékoztatón arról beszélt: Orbán Viktor levélben köszönte meg az Európai Unió 26 tagállama vezetőinek, hogy egyhangúlag elfogadták azt a határidő-hosszabbítást, amely lehetővé teszi, hogy Magyarország bizonyítsa, nemcsak törvényileg biztosítja az igényelt változásokat, de be is tartja azokat. Hozzátette: leghamarabb év végén, jövő év elején juthatunk a forrásokhoz. A kancelláriaminiszter hangsúlyozta: Magyarország korrekt megállapodásokra törekszik, ezért már törvényileg biztosította, hogy 17 területen a jelzett változásokat meg lehessen valósítani. Mint kifejtette, az Európa Tanács szerdán és csütörtökön egy eljárási döntést hozott; a tárgyalások tartalmát az Európai Bizottság és a magyar kormány közötti megállapodás határozza meg.
A kancelláriaminiszter kitért arra: az Európai Bizottság csak a nyáron tudta megfogalmazni, milyen elvárásokat is támaszt Magyarországgal szemben, a kormány konstruktív hozzáállását pedig jól jelzi, hogy egy hónap alatt el is készült a magyar ajánlás. A javasolt változásokhoz azonban nemcsak törvénymódosításokat kellett elfogadni, hanem új intézményeket is létre kell hozni, amelyekhez a rendelkezésre álló 30 nap nyilvánvalóan nem elégséges. Gulyás Gergely elmondta: ezt a határidőt csak az Európa Tanács döntése alapján lehet meghosszabbítani 60 nappal, ennek elfogadása történt az elmúlt napokban.
Három lépcsőben jöhet a pedagógus-béremelés
Gulyás Gergely arra is kitért, hogy a kormány szándékai szerint a helyreállítási alap kölcsönrészét a zöld átállásra fordítanák. Az alapból ugyanakkor az Európai Bizottság konstruktív hozzáállásának köszönhetően lehetőség nyílik a pedagógus-béremelésre is. Mint kifejtette, ha létrejön a megállapodás, már 2025-re megvalósítható lesz, hogy a pedagógusbérek elérjék a diplomás átlagbér 80 százalékát. Hozzátette: ehhez jövőre 21, a következő évben 25, a harmadik évben pedig 30 százalékos béremelés lesz szükséges. A kancelláriaminiszter megjegyezte: mindenki örülne annak, ha a pedagógusok több bért kapnának, ugyanakkor nem szabad a tiltakozásoknak annak a baloldalnak a csapdájába esnie, amely mindent elkövet Brüsszelben, hogy hazánk ne jusson uniós forrásokhoz, amely a béremelés feltétele. Kiemelte:
a kormány eddig is elkötelezte magát 2023-ra egy 10 százalékos béremelés mellett még akkor is, ha Brüsszel továbbra sem folyósítaná a forrásokat, ugyanakkor a rezsicsökkentés kerülne veszélybe, ha a költségvetésből ennél több forrást fordítanának a pedagógusok béremelésére, ehhez brüsszeli források kellenek.
Ha nem lennének a szankciók, erősödne a forint
Nem egyforma az országok energiakitettsége, ezzel indokolható, hogy a forint árfolyamát sokkal súlyosabban érintik a szankciók
– hangsúlyozta Gulyás Gergely, hozzátéve: ha nem lennének a szankciók, erősödne a forint. A kancelláriaminiszter kifejtette: mivel a magyar külkereskedelmi mérleg negatív, sokkal több valutát kell hazánknak beszereznie, és ez befolyásolja negatívan a forint árfolyamát.
A baloldal is érzi a pártfinanszírozási botrány súlyosságát
A kancelláriaminiszter újságírói kérdésre arról is szólt, hogy a baloldalnak kell választ adnia arra, kik és milyen célból akartak beleavatkozni a magyar választásokba a közel kétmilliárd forint támogatás révén, amelyet Márki-Zay Péter ismert be korábban egy interjúban. Hozzátette: véleménye szerint az eset a rendszerváltás óta eltelt időszak legsúlyosabb pártfinanszírozási botránya, amelynek komolyságát jelzi, hogy a baloldal is megszavazta a vizsgálat megindítását.
Újságírók kérdésre, amely szerint nemrégiben parlamenti frakcióközi csoport alakult az LMBTQ-lobbi hangjainak felerősítésére a parlamentben, Gulyás Gergely úgy reagált: irigyli azokat, akik számára ez a jelenlegi legfontosabb probléma Magyarországon.
Félő, hogy még magas árakon sem fog tudni minden tagország gázt beszerezni
Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy Európa súlyos energiaellátási gondokkal küzd a szankcióknak köszönhetően, amely két kérdés elé állítja a tagállamokat: van-e elérhető energia és hogy mennyiért lehet azt beszerezni. Hozzátette: Magyarországon az energiakérdés megoldott, ugyanakkor más tagállamok kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy még a nagyon magas árakon sem lesznek képesek gázt beszerezni.
Az Európai Bizottság legalább Európa érdekeit képviselhetné
Nemcsak az uniós vezetők korrupciós botrányainak köszönhető, hogy megrendül a magyarok bizalma az Európai Unióban
– reagált újságírói kérdésre Gulyás Gergely. A kancelláriaminiszter hozzátette: a problémát elsősorban az a benyomás okozza, hogy az Európai Bizottság nem képes arra, hogy saját tagállamait megbecsülje, sőt, mintha kifejezetten ellenségként kezelne egyes országokat. Elsősorban ez rontotta az Európai Unió negatív megítélését a magyar társadalom körében, amely egy érthető és indokolt reakció. Gulyás Gergely megjegyezte, hogy ha az Európai Bizottság nincs is tekintettel a nemzeti szuverenitásra, legalább Európa szuverenitására tekintettel lehetne és képviselhetné a kontinens érdekeit.
Forrás: Magyarország Kormánya/Facebook; Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS