A szerdai kormányülést követően csütörtökön a szokásoknak megfelelően Kormányinfót tartott Kovács Zoltán, Magyarország kormányzati kommunikációért felelős államtitkára és Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A sajtótájékoztató fő témája az orosz–ukrán háború volt, amely már egy hete tart: az orosz hadsereg múlt csütörtökön vonult be Ukrajna területére. A szomszédban zajló konfliktus mellett szó volt a koronavírus-járványról is. Gulyás Gergely jelentős járványügyi intézkedéseket jelentett be: hétfőtől a legtöbb helyen már nem kell maszkot viselni, valamint eltörlik a lehetőséget, hogy a munkáltatók kötelezően előírják az oltás felvételét, az oltási igazolványt pedig hétfőtől kivezetik.
Szentkirályi Alexandra helyett Kovács Zoltán államtitkár segíti Gulyás Gergely munkáját a csütörtöki Kormányinfón. A miniszter azzal kezdte, hogy hazánk nem küld katonákat és fegyverszállítmányok sem mennek át az országon, majd leszögezte: hazánk számára a legfontosabb Kárpátalja biztonsága. Azzal folytatta, hogy a humanitárius koordinációs tanács koordinálja a segítségnyújtást; minden segítségnek célba kell érnie.
A katasztrófavédelem is felkészült arra, hogy segítsen
– mondta a miniszter, aki szerint eddig 120 ezer ember lépte át a határt. Gulyás Gergely elmondta: rengeteg segélyszervezet vesz részt az akcióban, a kormány több mint egymilliárd forintos támogatást adott a segélyezést ellátó szervezeteknek. Úgy fogalmazott: folyamatosan az együttműködés a kormány és a helyi kormányhivatalok között. Közölte: hazánk minden Ukrajnából érkező menekültnek segítséget biztosít, a határokon folyamatos az áthaladás. A miniszter szerint 600 millió forint értékben küldtünk eddig élelmiszert, üzemanyagot és egyéb segítséget Kárpátaljára.
A legnagyobb segítők között ott van a Katolikus Karitász, a Máltai Szeretetszolgálat, az Ökumenikus Segélyszervezet, a Református Szeretetszolgálat, a Baptista Szeretetszolgálat és a Vöröskereszt is.
A kormányálláspont stabil: azokat a menekülteket engedjük be, akiknek ez az első biztonságos ország
– szögezte le a miniszter, aki azzal folytatta: a kormány minden uniós szankciót támogat, amely mögé minden uniós tagállam odaáll. Kijelentette: a szankciók ügyében komoly véleménykülönbségek vannak a tagállamok között, azonban a háború árát nem lehet az emberekkel megfizettetni.
Elítéljük Oroszország katonai beavatkozását, a háború nem a viták rendezésének a módja
– jelentette ki Gulyás Gergely, aki kijelentette: ha a Paks által termelt árammennyiséget a szabadpiacról kellene beszerezni, akkor havi 22 ezer forinttal kellene többet fizetni. A Sberbank kivonulásával és csődjével kapcsolatban a tárcavezető ismertette: 12 magyar önkormányzatnak van a banknál 100 ezer eurónál felüli betétje, őket az állam megpróbálja kártalanítani, hitelt is kapnak. A banknak 70 ezer betétese volt, őket az OBA 100 ezer euróig kártalanítja. A baloldallal kapcsolatban elmondta: nincsenek tekintettel a veszélyre, amiket a háború okoz. A miniszter elítélte, hogy Márki-Zay Péter oroszbarátnak nevezte a kárpátaljai menekülteket; szavai szerint még a legszélsőségesebb ukrán nacionalisták sem beszélnek így.
Nagyon sajnáljuk, hogy a baloldal felelőtlenül, összevissza beszél. Fegyvereket vagy katonákat küldeni csak olaj a tűzre
– közölte.
A járványügyi intézkedésekről a miniszter ismertette: a maszkviselési kötelezettség megszűnik jövő héttől, ahogy az is, hogy a munkáltató megszabhatja a kötelező oltást a munkavállalók számára; ez alól kivételt képeznek a szociális és egészségügyi dolgozók. Véleménye szerint, ha lesz is hatodik hullám, az enyhébb lesz; előfordulhat, hogy újra be kell vezetni ezeket az intézkedéseket, a veszélyhelyzet azonban továbbra is fennmarad.
Kivezetjük a védettségi igazolványra vonatkozó szabályokat is
– jelentette ki.
Újságírói kérdésre Gulyás Gergely elmondta: a hazai törvények tiltják, hogy magyar önkéntesek harcoljanak Ukrajnában. Egy másik kérdésre úgy válaszolt: a hazai gáztárolók 54 százalékon állnak, még hónapokig kitart ez a készlet, valamint a kormány ragaszkodik a rezsicsökkentés fenntartásához.
Sok ország teljes egészében Oroszországból veszik a gázt. Az árakat emelte Oroszország, a csapokat – abban bízunk – nem fogják elzárni
– közölte, majd megerősítette, amit Szijjártó bejelentett: a kijevi magyar nagykövetség Lembergbe, más néven Lvivbe költözött át a háború miatt.
Egy másik kérdésre a Miniszterelnökség vezetője úgy fogalmazott: a tanárok kötelező oltását is megszüntetik, és amíg nem indokolt, ezt nem is fogják visszahozni. A tárcavezető szerint több millió koronavírus elleni oltóanyag van raktáron, így azok a menekültek, akik még nem kaptak oltást, de igényelnek, megkaphatják.
Az ukrán–magyar kettős állampolgárok szavazásával kapcsolatban Gulyás Gergely ismertette: keleti szomszédunk nem fogadja el a kettős állampolgárságot, úgyhogy ott levélszavazással eddig sem lehetett voksolni. E tekintetben a háború nem okoz nehézséget, azaz aki nem tud átjönni, az sajnos nem tud szavazni. Szóba került az is, hogy az ellenzék miniszterelnök-jelöltje büszke azokra a magyarokra, akik részt vesznek a háborúban; erre a miniszter azt válaszolta, hogy egészen más a véleménye azoknak, akiket besoroztak. Gulyás Gergely szerint mivel nem tudni, meddig tart a háború, azzal sem lehet számolni, hogy pontosan hány menekült fog érkezni; egyelőre a kormány arányokat lát, de lényegesen kevesebben jönnek Magyarországra, mint Lengyelországba.
Mi békét szeretnénk
– szögezte le a Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki bejelentette: létrejött egy kormányzati munkacsoport a menekültek munkaügyi helyzetével kapcsolatban. Az ideérkező menekültek érdeke is, hogy dolgozni tudjanak; ezzel kapcsolatban a tárcavezető elmondta, hogy az építőiparban hatalmas munkaerőhiány van.
Gulyás Gergely szerint a lekapcsolt orosz bankok miatt nem késik majd a Paks 2 beruházás, azonban még bizonytalan, mit hoz a háború az új blokkok építésével kapcsolatban. Érkezett egy kérdés arra vonatkozóan, támogatja-e a kormány, hogy ideiglenes védelmet adjon az EU a menekülteknek most, amire a miniszter elmondta, hogy nem, ugyanis Magyarország megadja a menedékjogot.
Nincs szükség általános letelepedési és munkavállalási jogra. De foglalkozni fog ezzel a felvetéssel a kormány
– mondta.
Az inflációval kapcsolatban a miniszter elmondta: nem megalapozott a feltételezés, hogy kilenc százalékra emelkedne az infláció. A jegybank öt–hat százalékossal számol előre, ennél azonban lehet magasabb, hiszen ez függ attól, meddig tart az ukrán–orosz háború.
A térségben több a biztonsági kockázat, mint korábban volt. Európán belül jelentős mértékben nőtt a biztonsági kockázat, ezért indult haderőfejlesztés
– közölte, majd azzal folytatta: a kormány számolt azzal, hogy kirobbanhat egy háború, azt valós kockázatnak tekintették és mindent megtettek annak elkerüléséért, ezért is járt békemisszión Orbán Viktor Moszkvában. Kijelentette: Európa mindent megtett annak érdekében, hogy ne legyen háború. A tárcavezető kijelentette: az országok szuverenitását tiszteletben tartja a kormány; a magyar alkotmányban is az van, hogy Magyarország elutasítja a háborút, ennek alapján kell az országnak tárgyalnia.
Mögöttünk van egy hétéves tapasztalat a szankciókról, és ezek eredménytelenek voltak, mert nem változtatták meg az orosz szándékokat. Nekünk nagyon kell arra figyelni, hogy különösen Magyarország érdekei ne sérüljenek
– mondta a miniszter, aki példaként említette a Krím elcsatolását követő szankciókat, amelyek eredménytelenek voltak és veszteséget okoztak az uniónak. Gulyás Gergely szerint nem lehetett elkerülni, hogy Moszkva katonai fellépést indítson Ukrajna ellen. Arra a kérdésre, jó döntés-e NATO-katonáknak Magyarországra jönni, a miniszter úgy válaszolt, hogy ilyen helyzetben indokolt hazánk védelme. A miniszter kívánatosnak titulálta, hogy Oroszország visszavonuljon a határai mögé; lehet, hogy ez lesz az új status quo, erről a kormány a szövetségeseivel együtt dönt majd.
Ugye senki nem gondolja, hogy a magyar hadsereg képes változtatni az erőviszonyokon? Az Egyesült Államok sem kockáztat semmit Ukrajna szuverenitása érdekében!
– mondta Gulyás Gergely.
Szóba került az is, hogy vajon az Európai Unió segít-e Magyarországnak a menekültek fogadásának ügyében. A miniszter úgy válaszolt: ha nem is jön segítség az unió felől, Magyarország akkor is segít, az igényt benyújtották az EU-nak. Paks 2-re visszatérve Gulyás Gergely elmondta: egyelőre nincs akadálya az építkezésnek, hiszen az energetika nem került szankciós listára. Újságírói kérdés érkezett a zuglói parkolási botránnyal kapcsolatban is, miszerint lehet-e Karácsony Gergelynek felelőssége az ügyben; a főpolgármester azt mondta korábban, nem volt tudomása az ügyről.
Ő vezette akkor a kerületet. Vádakat nem lehet megfogalmazni, de politikai felelősség felvetül. A baloldal szerencséje, hogy háborús helyzet van, mindenki inkább erről beszél
– válaszolt a miniszter. Érkezett kérdés azzal kapcsolatban is, hogy a magyar állampolgársággal rendelkezők nem jogosultak menekültstátuszra; Gulyás Gergely úgy reagált erre, hogy mindenki kap segítséget, szállást és élelmet, a hosszabb távú megoldás pedig az, hogy munkát tudjanak biztosítani az érkezők számára, mert az jelenti a megélhetést, erre pedig külön munkabizottság jött létre. A tárcavezető ismertette: a kormány kijelölte azokat a határmenti kórházakat, ahol akár háborús sérülteket is el lehet látni. Arra a kérdésre, hogy a választás halasztható-e a háború miatt, Gulyás Gergely határozott nemmel válaszolt. A miniszter elmondta: a háború kitörése óta nem beszélt egymással Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor.
Mi azt ajánlottuk fel, hogy Budapesten legyen béketárgyalás
– közölte. A Nemzetközi Beruházási Bankkal kapcsolatban a miniszter kijelentette: abban csak kisebbségi része volt az oroszoknak. A fő kérdés jelenleg az, hogy a kialakult háborús helyzet miatt megmaradhat-e a bank likviditása. Úgy fogalmazott, hogy ez a bank fejlesztéseket támogat, azaz ha kiszáll, egyes fejlesztések nem lesznek majd, vagy azokat más vesz át. A 168 Óra újságírója hintapolitikával vádolta a kormányt; ezt Gulyás Gergely visszautasította és hozzátette, hogy Németország és Franciaország sokkal nagyobb mértékben kereskedik Oroszországgal. A végén ismét szóba került a zuglói botrány; a miniszter szerint, ha igaz az, ami a gyanúsításban szerepel, akkor egy parkolási maffiát működtett a baloldal.
Kiemelt kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS