Brüsszel egyértelműen megtámadta Magyarországot, ez pedig kizárólagosan a gyermekvédelmi törvény miatt van – jelentette ki a Kormányinfó elején Gulyás Gergely. Felidézte, hogy az alaptörvényben benne foglaltatik az emberi méltóság védelme, a legfontosabb feladatnak pedig a gyermekek védelmét nevezte a miniszter. Az uniós viták kapcsán kifejtette: lojális együttműködésre törekszenek az EU-val, és reményét fejezte ki, hogy Ursula von der Leyen rendet tud tartani a bizottság soraiban. Jelezte, hogy a kormány továbbra is tárgyal a bizottsággal a helyreállítási alapról. A delta variáns terjedéséről is szót ejtett Gulyás Gergely, aki kifejtette, hogy Magyarországon is észlelték a vírustörzset, a kormány pedig lehetővé tette a harmadik oltás felvételét, amellyel a jelenlegi szabályok szerint a második oltás utáni negyedik hónapra lehet beadatni. A miniszter szűkszavúan reagált a Pegasus-üggyel kapcsolatos kérdésre, kifejtve: nem tárgyalta a kormány az ügyet, mivel csak alaptalan pánikkeltésnek tartják.
A tájékoztató elején Gulyás Gergely kijelentette: Brüsszel egyértelműen megtámadta Magyarországot, ez pedig kizárólagosan a gyermekvédelmi törvény miatt van. Felidézte, hogy az alaptörvényben benne foglaltatik az emberi méltóság védelme, a legfontosabb feladatnak pedig a gyermekek védelmét nevezte a miniszter. Ismertette: ez indokolja, hogy a kormány népszavazást írt ki a kérdésben, hogy demokratikus úton vitathassa meg a témát a választókkal. Jelezte továbbá, hogy a népszavazásra várhatóan január-februárban kerülhet sor.
A legdemokratikusabb eljárás a népszavazás
– mondta a miniszter.
1989 óta fontos ügyekben a népszavazás rendíkvül fontos volt. Legkésőbb idén év végén, vagy éppen az év elején meg lehet tartani a népszavazást
– mondta Gulyás. A népszavazással kapcsolatos kérdésre válaszolva a miniszter azt is kifejtette, hogy a pedofilellenes törvény semmiképp sem mossa össze az LMBTQ-embereket a pedofilokkal, hiszen heteroszexuális magatartási formákat is szabályoz. A népszavazáson való részvételre biztatott mindenkit, aki ugyanis nem vesz részt benne, az másokra bízza a döntést.
Minden szavazat számít és minden szavazat segít
– tette hozzá.
Ha a népszavazás eredményes lesz, akkor három évig a szabályokon nem lehet változtatni, még egy esetleges kormányváltás után sem. Ha az igenek győznek, akkor a törvény bizonyos szakaszait vissza kell vonni.
Brüsszelen múlik a vita rendezése
A miniszter aláhúzta: lojális együttműködésre törekszenek az EU-val, és reményét fejezte ki, hogy Ursula von der Leyen rendet tud tartani a bizottság soraiban. Jelezte, hogy a kormány továbbra is tárgyal a bizottsággal a helyreállítási alapról.
A helyreállítási alaphoz szükséges pénzeket a kormány ki fogja fizetni, előfinanszírozás lesz
– mondta a miniszter. Hozzátette, hogy ez az eljárás nem ismeretlen; korábban is sor került erre, a brüsszeli bürokrácia működési mechanizmusa miatt. Gulyás kijelentette, hogy ha egy klub tagjai vagyunk, akkor jogunk van hozzászólni a közös ügyekhez.
A vita jelentősége egy olyan küzdelem, amiben meg kell jelennie a közép-európai kultúrának. A két iránynak együtt kell műküdnie
– tette hozzá. Kérdésre válaszolva a miniszter azt is kifejtette, hogy kizárólag a bizottságtól függ a megállapodás a helyreállítási alap ügyében.
Az oktatás nemzeti hatáskör, és a gyermekvédelmi törvény ügyében a bizottság nem tartja be a közösségi jogot
– tette hozzá. Kérdésre válaszolva Gulyás Gergely azt is kifejtette, hogy a viták ellenére továbbra is az egyetlen alternatívának tartja a kormány az EU-t, mivel számos olyan elvi és gazdasági alapelv érvényesülését biztosítja, amely pozitívumként értékelhető; ezek között említette a szabad határokat és a kereskedelmi együttműködést. A miniszter ugyanakkor hozzátette: problémák merülnek fel akkor, ha jogállamisági köntösbe bújtatva ideológiai alapon támadják az országot.
Nincs alternatívája az uniós tagságnak, egy kiváló kezdeményezés. A közös piac mindnyájunk érdeke, de a lopakodó szerződésmódosítást nem lehet elfogadni, és az intoleráns agressziót sem az unió részéről. Az, hogy az LMBTQ-aktivisták beengedését az iskolákba jogállami köntösbe öltöztetik, az teljesen elfogadhatatlan
– fogalmazott. A miniszter ugyanakkor egy kérdésre válaszolva megjegyezte: konzultálna Kövér Lászlóval és Novák Katalinnal, mielőtt ismételten szavazna hazánk uniós tagságáról, ha erre most lehetőség lenne.
Már felvehető a harmadik oltás Magyarországon
A delta variáns terjedéséről is szót ejtett Gulyás Gergely, aki kifejtette, hogy Magyarországon is észlelték a vírustörzset, a kormány pedig lehetővé tette a harmadik oltás felvételét, amellyel a jelenlegi szabályok szerint a második oltás utáni negyedik hónapra lehet beadatni. A miniszter mindenkit arra buzdított, hogy éljen a lehetőséggel.
Csak az oltás nyújt védettséget
– tette hozzá. Karácsony Gergely ajánlatára vonatkozóan, amelyben felajánlotta, hogy együtt szerepelne egy plakátkampányban Orbán Viktorral, ezzel buzdítva a lakosságot, Gulyás Gergely úgy fogalmazott:
olyan megoldáson gondolkozunk, ami növeli az oltási kedvet.
Kérdésre válaszolva Gulyás azt mondta, hogy a harmadik oltás fel lesz tüntetve a QR-kódon, de erről még nem született döntés.
Alaptalan pánikkeltés a Pegasus-ügy
Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta: nem tárgyalta kormány az ellenzéki média által felfújt botrányt, ugyanis azt alaptalan pánikkeltésnek tartják. A kormánytisztviselők készülékeinek vizsgálata sem merült fel, ugyanis törvény szabályozza, hogy kik azok, akik nemzetbiztonsági védelemben részesülnek. Újabb kérdésre válaszolva Gulyás kifejtette, hogy a magyar kormány csak jogszerű keretek között végzett megfigyelést, hozzátéve: minden ország szolgálatai végezhetnek tövényes keretek között megfigyeléseket. Hozzátette, hogy az erre vonatkozó szabályok 1995-től vannak hatályban; ez idő alatt bal- és jobboldali kormányok is ennek mentén működtek. Arra a kérdésre vonatkozóan, hogy politikai állásfoglalás miatt hallgattak-e valakit, Gulyás határozottan cáfolt, kifejtve: nem állásfoglalás alapján döntenek arról, hogy szükséges-e valakit lehallgatni. Hozzátette: technikai értelemben lényegtelen, hogy milyen eszközzel hallgatják le a nemzetbiztonsági kockázatot jelentő személyeket. Megjegyezte továbbá, hogy csak célhoz kötötten felhasználhatóak az így szerzett adatok.
Gyurcsány Ferenc kormányzása idején hallgattak le embereket a politikai véleményüket miatt
– tette hozzá. A kérdésben a Népszava újságírója igyekezett fújni tovább a hisztériát a Pegasus-üggyel kapcsolatban, többször számonkérve Gulyás Gergelyen, hogy miért nem oszt meg nemzetbiztonsági adatokat a Kormányinfón. A miniszter ugyanakkor jelezte, hogy a nemzetbiztonsági bizottság rendszeresen ülésezik, és ők vizsgálják a titkosszolgálatok eljárásainak jogszerűségét. A PestiSrácok.hu kérdésére vonatkozóan, amelyben azt szerettük volna megtudni, hogy milyen ellenlépéseket tervez a kormány a Pegasus-ügyben, a miniszter kifejtette: egy olyan ügyet tud, ahol botrányra okot adó lehallgatás történt, ezt még a Gyurcsány-kormány idejére datálódik. Hozzátette, hogy ma Magyarországon nem személyekhez, hanem ügyekhez kötődően történik titkosszolgálati megfigyelés.
Anonymous-ügy: ha történt szabályszegés, vannak felülvizsgálati eszközök
Cseh Katalin ügyében a miniszter elmondta: a momentumos képviselőnő EP-beli munkája arra alapszik, hogy állítja, Magyarországon ellenzékiek nem kaphatnak uniós forrást.
Magyarországon uniós pénzek ellenzéki kötődésű személyeknél is elérhetőek, tehát Cseh Katalin eddigi nyilatkozatait cáfolja a most napvilágra került eset. Itt hitelességi deficit van
– fogalmazott. A PestiSrácok.hu kérdésére válaszolva a miniszter kifejtette: amennyiben történt törvénysértés vagy visszaélés, úgy vannak vizsgálati eszközök az igazságszolgáltatás kezében.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS