Még idén elsőfokú ítéletet hirdethet a Terrorelhárító Központ (TEK) munkatársai segítségével két éve elfogott Kőrös Gusztáv, a Demokratikus Koalíció (DK) egykori tagja és társai ügyében a Kaposvári Törvényszék –tudta meg a PestiSrácok.hu. A vád szerint a magát hol államtitkárnak, hol minisztériumi dolgozónak kiadó Kőrös vezette bűnszervezet több vállalkozótól közel kétszázmillió forintot csalt ki. Kőröst emellett azzal is megvádolták, hogy egy fogvatartottnak – egy álügyvéd közreműködésével – azt ígérte, hétmillió forintért az eljáró hatóságoknál elintézi, hogy szabadlábra kerüljön. Gyurcsányék volt párttársa a tavalyi országgyűlési választások előtt a mentelmi joggal próbált szabadulni a börtönből, de annak felfüggesztése után újra letartóztatták.
Szeptember 17-én folytatódik a Demokratikus Koalíció (DK) egykori tagja, Kőrös Gusztáv és társai pere a Kaposvári Törvényszéken– tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t Vadócz Attila. A törvényszék szóvivője hozzátette: a tanúkihallgatások már befejeződtek, az októberi, illetve novemberi tárgyalásokon az okirati bizonyítékokkal és a lehallgatási anyagokkal foglalkozik a bíróság, és a tervek szerint még idén megszülethet az elsőfokú ítélet.
Bűnszervezetet vezethetett
Kőrös Gusztáv, a DK volt megyei vezetőségi tagjával és 13 társával szemben a Somogy Megyei Főügyészség tavaly júniusban emelt vádat többrendbeli vesztegetést állítva, hivatalos személyi jelleg színlelésével, üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt. A vádlottak közül tízen – a jelenleg is letartóztatásban lévő Kőrös vezetésével – bűnszervezet tagjaként vállalkozóktól csaltak ki jelentős összegeket arra hivatkozva, hogy a pénzeket uniós pályázatok elnyerése érdekében hivatalos személyeknek juttatják. A főügyészség négy vesztegető vállalkozóval szemben is vádat emelt. A vádirat szerint a volt DK-s politikus 2017-ben hierarchikusan felépített, előre leosztott szerepek szerint, összehangoltan működő bűnszervezetet hozott létre, amely tehetős vállalkozóktól jelentős összegeket csalt ki. A bűnszervezet tagjai jól működő, nagyobb beruházásokat tervező vállalkozókat kutattak fel, akik a cégeik növekvő tőkeigényét pályázati pénzekből akarták kielégíteni.
Államtitkárnak adta ki magát
Kőrös Gusztáv álnéven – magát hol a pályázatok elbírálásában közreműködő államtitkárnak, hol magas beosztású minisztériumi dolgozónak kiadva – azzal a hamis ígérettel ejtette tévedésbe a vállalkozókat, hogy kiterjedt kapcsolatrendszerén keresztül jelentős összegű – akár több száz milliós nagyságrendű –, vissza nem térítendő uniós támogatás elnyeréséhez segíti őket. Ennek fejében különböző összegeket kért, hogy a pénzt a pályázatokról döntő hivatalos személyek befolyásolására, megvesztegetésére fordítja, ám nem voltak ilyen kapcsolatai. A találkozókra Kőröst a Terrorelhárítási Központ bevetési öltözékéhez hasonló ruházatot és felszerelést – így lőfegyvereket utánzó riasztó- és légfegyvereket – viselő vádlott-társai kísérték el. A Kőrös vezette bűnszervezet hat vállalkozót tévesztett meg, akik közül öt személytől 4,5 millió és 80 millió forint közötti, összesen 168,5 millió forintot csaltak ki. A bűnszervezetben részt vevő Kőrös Gusztávval és kilenc társával szemben fegyházbüntetés és közügyektől eltiltás kiszabását indítványozta az ügyészség. Elítélésük esetén a vádlottakkal szemben 2 évtől 24 évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.
TEK-eseknek öltöztek
Gyurcsány Ferenc egykori, a börtönből a 2018-as választások előtt mentelmi joggal szabadulni próbáló, a bajai hamis videó készítésében is közreműködő párttársát még 2017. október 6-án vették őrizetbe a Terrorelhárító Központ (TEK) segítségével, majd a Kaposvári Járásbíróság elrendelte a letartóztatásukat. A történet előzménye, hogy még 2017 tavaszán a hatóságok olyan adatok birtokába jutottak, hogy egy ekkor még beazonosítatlan férfi és társai csalást követett el Debrecenben: több tízmillió forintot vettek át az ügy egyik sértettjétől feltehetően fiktív üzleti tevékenység lebonyolításához. Az átvert sértett erről úgy nyilatkozott, hogy a pénz átadásakor a csaló egy fekete színű, feltehetően páncélozott Mercedes gépkocsival érkezett, két személy kíséretében. Ők fekete nadrágot, bakancsot, barett sapkát, és TEK-es feliratú pólót viseltek, sőt, oldalukon még maroklőfegyver is volt. A csaló férfi neki azt mondta, hogy politikai kapcsolatai is vannak, és a kormány ezért biztosít neki ilyen fokú védelmet. Korábbi értesüléseink szerint néhány hónappal később Budapest VIII. kerületében is feltűnt az „ál-TEK-es” konvoj: egy mikrobusz, egy sötét színű Audi Q7 és egy Mercedes személygépkocsi. Az autókon kék színű megkülönböztető jelzés volt, valamint azokban egy-két fő, TEK feliratú ruhában, oldalukon fegyverrel, bilinccsel. Az elfogásuk után az is kiderült, hogy több személy viselt fekete bevetési ruhát, taktikai mellényt, rajta elöl jelvényszámot imitáló számsor, TEK POLICE, hátul TEK felirattal. A taktikai mellényeken kívül több személynél volt maroklőfegyver, illetőleg géppisztoly. Az elfogás során a TEK feliratú bevetési ruhában lévő gyanúsítottaktól és járművükből kerültek elő a lőfegyverek. Később megállapították, hogy a maroklőfegyverek valójában gáz-riasztó fegyverek, a géppisztolyok pedig airsoft fegyverek voltak. A bilincseik fémből készültek, azok olyanok voltak, mint amilyeneket a rendőrség is használ.
Kőrös és öt társa ellen vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés miatt idén áprilisban a Központi Nyomozó Főügyészség is vádat emelt. A vád szerint 2017 áprilisában a volt DK-s politikus rávette nem jogi végzettségű ismerősét, adja ki magát ügyvédnek, és ajánlja fel egy fogvatartottnak, hogy hétmillió forint ellenében közbenjár az eljáró hatóságoknál szabadlábra helyezése és az ellene folyó nyomozás megszüntetése érdekében.
Fotó: sonline.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS