Nem csak a különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás, hanem közokirat-hamisítás bűntettének gyanúja is felmerül a Magyar Evangéliumi Testvérközösségnél – véli Tényi István a kedden megjelent cikkünk kapcsán, amelyben az egyház egyik intézményének volt munkatársát szólaltattuk meg. A nő most azért nem kaphat rokkantsági ellátást, mert bár közel 9 éven át dolgozott takarítóként a Fűtött Utcán, összesen alig több mint egy évre volt bejelentve. Bemutattuk az asszony hivatalos iratait, köztük a kilépő papírjait. A MET Gazdasági igazgatósága által kiállított papírokon az áll, hogy a nő 2013-tól öt hónappal ezelőttig folyamatos munkaviszonyban volt. Csakhogy a NAV adatbázisa szerint ez a munkaviszony csak időtartam töredékében volt hivatalos. Tényi feljelentést tett a Fővárosi Főügyészségen.
Kedden jelent meg a PestiSrácok.hu tényfeltáró riportja arról, hogyan is működhet Iványiék egyházának intézményeinél az a gyanú szerinti adóelkerülés, amelyből kifolyólag költségvetési csalás miatt van folyamatban nyomozás a NAV-nál.
Mint ismert, februárban szálltak ki a NAV adónyomozói a Dankó utcába, rengeteg iratot foglaltak le, majd a NAV közölte, hogy az Oltalom Karitatív Egyesület 14 intézményénél 2020 óta vizsgálódnak és megalapozott a gyanú, hogy a 2015 és 2019 közötti időszakban 1300 dolgozójuk után mintegy 3 milliárd forint összegű járulékot nem fizettek be. Iványi Gábor egyébként maga sem tagadta, hogy nem fizetik a közterheket. Azzal védekezett, hogy még így is az állam tartozik nekik.
Az EMMI akkor közölte, hogy a Magyar Evangéliumi Tetsvérközösség az elmúlt 8 évben még 2,5 milliárd többlettámogatást is kapott. A Magyar Nemzet pedig arról írt, hogy nemcsak a közterheket nem fizetik az egyházhoz illetve karitatív szervezetéhez tartozó intézmények, hanem komoly közműtartozásaik is vannak.
A PestiSrácok.hu már korábban rámutatott, a NAV nyomozás nyilvánosságra került részletei arra engednek következtetni, hogy a baloldal szent embere saját dolgozóit lophatta meg éveken keresztül, akik akár többen is lehetnek mint 1300, hiszen az egyháznak és az egyesületnek saját honlapjuk szerint 20 intézménye van, nem 14, amit a NAV közleménye említett, és rámutattunk arra is, hogy vélhetően nem csak a 2015 és 2019 közötti időszakkal lesznek bajok, márpedig akkor az okozott kár jóval több is lehet mint 3 milliárd.
Már korábbi cikkeinkben elmélkedtünk azon, milyen helyzet állhat elő azoknál a dolgozóiknál, akiket nem jelentettek be, illetve akik után nem fizettek járulékokat. Ha ugyanis valaki a törvényben előírt minimum időtartamban nem volt biztosított, az nem jogosult ellátásokra. Továbbá a nem hivatalosan ledolgozott idő az öregségi nyugdíjhoz szükséges ledolgozott évekből is hiányozni fog.
Az elmélet realitássá vált, egy nekünk nyilatkozó asszony – anonimitás biztosítása miatt Erzsébetnek neveztük – története által. A nő 2013-től dolgozott a Fűtött Utcán takarítóként, egészen 5 hónappal ezelőttig, amikor súlyos egészségkárosodás miatt leszázalékolták. Közös megegyezéssel megszűnt munkaviszonya után a Kormányhivatalba ment, hogy a megváltozott munkaképességűek ellátását igényelje. Eszébe nem jutott, hogy nem kaphat, hiszen közel 9 éven át folyamatosan dolgozott. A NAV igazolása szerint viszont hiába áll ez a kilépési papírokban is, az adatbázis mást mutat. A hivatalos adatok szerint a nőnek 2013. március 1. és 2014. december 31. között volt munkaviszonya, továbbá 2022. február 1-től 2022. március 31-ig. A kettő közötti több mint 7 év homály.
Éppen ezért “Erzsébet” a jelen állás szerint nem jogosult ellátásra. Egészségbiztosítása is azért lett, mert sikerült 4 órában elhelyezkednie valahol. Nem csak hogy rendkívüli szegénységben él, de még fedél nélkül is maradhat. A XIX. kerületi önkormányzati lakásának fenntartását – bérleti díját, rezsijét ugyanis nem fogja tudni fizetni.
Tényi István arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy cikkünk megjelenése után a Fővárosi Főügyészséghez fordult. Mivel az általunk leírt eset magát a MET egyházat érinti – Tényi a költségvetési csalás gyanúját is a feljelentésébe vette, annyit tudunk ugyanis biztosan, azt a NAV korábbi közleményéből, hogy az Oltalom Karitatív Egyesület 14 intézménye érintett a nyomozásban – az 1300 megkárosított dolgozó azokban jelentkezik. Ha a Fűtött Utca nem tartozik bele, akkor Tényi szerint indokolt a nyomozás kiszélesítése vagy újabb nyomozás indítása.
“Erzsébet” kilépőpapírjai a NAV hivatalos adataival összevetve egyértelműen valótlan adatokat tartalmaznak. Az iratot a Magyar Evangéliumi Testvérközösség Gazdasági Igazgatósága állította ki, pecséttel, aláírással ellátva. Tényi szerint ez esetben az okirat hamisítás gyanúja merülhet fel – ezért ennek kérdésnek a kivizsgálását is kérte a hatóságtól.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS