A földhaszonbérletek és földmutyik mellett a magyar vidék felvirágoztatását célzó programnál és uniós pénzek lehívásánál is súlyos csontvázak estek ki a szocialista kormányzatok szekrényeiből. Az egyik ilyen állatorvosi ló a LEADER pénzek és LEADER Egyesületek esete.
A Vidékfejlesztési Minisztérium egyik első intézkedése volt 2010-ben, hogy belső vizsgálatot kezdett az Európai Unió LEADER programjával kapcsolatos támogatási források felhasználásáról, valamint a támogatások odaítélésének szabályszerűségéről.
Az átvilágítást legitimálta például az is, hogy a szocialista kötődésű Magyarországi LEADER Közhasznú Egyesület a 2010 előtti négy évben 1,3 milliárd forintos hazai és uniós pályázati pénzt nyelt el, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) pedig jogszabálysértések garmadáját leplezte le ötvenoldalas titkos vizsgálati jelentésében, s nem kevesebbet állított, mint hogy a támogatások megszerzésének egyetlen célja a pénz megkaparintása volt. A Kehi szerint a Magyarországi LEADER Közhasznú Egyesület szabálytalanul igényelte, használta fel és számolta el az agrártárcán keresztül kapott uniós pénzeket.
Az ominózus 1,3 milliárd forint két nagy tételből állt: az egyik pályázati támogatást, mintegy 800 millió forintot az AVOP LEADER+ forrásból kapta az egyesület, a másikat, 500 milliót pedig egyedi kérelem alapján, néhány hét leforgása alatt. A 800 millió forintos támogatásról a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal jelentése többek között megállapította: a támogatás megítélése, a szerződés teljesítése, a vállalkozó elszámoltatása, a teljesítés igazolása, a támogatások kifizetése, annak pénzügyi ellenőrzése során gyakorlatilag nem találtak olyan szakaszt, amely ne sértette volna meg a hatályos jogszabályok valamelyikét. A vállalkozói szerződések döntő részét Gyurcsány Ferenc egyik legfőbb bizalmasa, Ficsor Ádám, az FVM agrár- és vidékfejlesztési operatív programot irányító hatóságának akkori vezetője írta alá, aki 2010-ben MSZP-s országgyűlési képviselőként ülhetett a parlamentben.
A szóban forgó első tételt, a pontosan 783 millió forintos támogatást 2006-2007-ben kapta az egyesület, hogy létrehozza a Nemzeti LEADER Központot, és azt 2007 végéig üzemeltesse. A szerződések egy részét Ficsor Ádám írta alá. Az ellenőrzési hivatal vizsgálata során kiderült, hogy az egyesületnek juttatott támogatás számtalan közösségi és hazai jogszabályt megsértett. A szerződésben rögzített bizonyos feladatok elvégzését ugyanis nem is lehetett volna támogatni, az agrárminisztérium ennek ellenére befogadta és kifizette az egyesület által kiállított számlákat, anélkül, hogy helyszíni ellenőrzést végzett volna azok megvalósulásáról. A pályázati pénzek lehívásához támogatói szerződést kellett volna kötni, ehelyett az agrártárca vállalkozói szerződést kötött az egyesülettel.
A szocialista kötődésű egyesület pofátlansága tetten érhető volt, amikor olyan számlákat adott le, mint a „Laci és Anett korzikai repülőjegye” (a vizsgálat szerint csak egy fő utazott), „Balázs és Andi brüsszeli útja”, „repiköltség zempléni gazdanapok”. A külföldi utakról leadott számlákból nem derül ki, milyen feladat elvégzése miatt volt szükséges, illetve, hogy valójában ki utazott. Pikáns, hogy az egyesület csak három fővel köthetett volna munkaszerződést, ehelyett 37 embernek adott fejenként 4,5 millió forintos fizetést (13 hónapra), laptopot, telefont és pénzbeli jutalmat. A Kehi-jelentés megállapítja, hogy 456 millió forint támogatást nem rendeltetésszerűen használtak fel, és javasolta a minisztériumnak a pénz „visszakérését” az egyesülettől.
Hasonlóan szép történet az 500 millió forint sorsa is. Az ügyet korábban éppen a PestiSrácok.hu göngyölítette fel. Az akkori szocialista vezetés az 500 milliót egy vidéki Leader-szervezetnek adta a 2009-es EP-választást megelőzően. Egy Nógrád megyei falu, Kazár volt az elosztóközpont, itt jegyezték be az egyesületet. A félmilliárdos apanázst egy 2008. december 1-jei keltezésű, másfél oldalas, támogatást kérő levél megírása után kapta meg az egyesület, szokatlan gyorsasággal. A kifizetést Gőgös Zoltán akkori MSZP-s államtitkár hagyta jóvá 2008. december 18-án, négy nappal később pedig a szocialista kötődésű egyesület bankszámláján landolt a félmilliárd. Mint ahogy az látható, rekordidő alatt született döntés a támogatásról, s mivel az agrártárcának nem volt ennyi pénze, a kormány döntött, a költségvetés egyensúlyi tartalékából kell kiutalni a pénzt. A szervezet egyébként azért kapta a pénzt, hogy 2009 márciusától júniusig a nemzetközi gazdasági válság hatásait „kommunikálja” a vidéki térségekben.
A csillagászati összegű támogatással kapcsolatban a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) indított vizsgálatot. A vizsgálat megállapításai szerint a Magyarországi Leader Közhasznú Egyesület a félmilliárd forintból 211,6 millió forintot tizenhárom olyan tanulmány elkészítésére költött el, amelyek semmilyen formában nem szolgáltak a válságkommunikációs kampány megvalósítását. Az egyesület gyakorlatilag azon ügyeskedett, hogy lefedje az ötszázmillió forintot és számlát hozzon a támogatásról.
A KEHI tételesen ellenőrizte a számlákat, és kilenc számlát, mintegy 43 millió forint értékben fiktívnek ítélt meg. Ezen számlák mögött a rendelkezésükre álló adatok alapjánsemmilyen valós gazdasági teljesítés nem áll. Emiatt egyébként a Nemzeti Adó- és Vámhivatal eljárását is kezdeményezték. A fennmaradó számlák között több százmillió forint értékben találtak olyanokat, amelyek vagy nem kapcsolódnak a támogatandó célhoz, vagyis a kommunikációs kampány lefolytatásához, vagy nevükben, illetve tárgyukban kapcsolódtak ugyan, de azok a kampány során semmilyen formában nem hasznosultak.
A KEHI például olyan tételekre világított rá, mint hogy az egyesület az interneten fellelhető anyagokból ollózott össze egy tanulmányt potom 29 millióért, miközben 28,8 millió forintért olyan dolgozatot is írt, amely arról szólt, hogy van-e válság Magyarországon. A KEHI szerint az egyesület 3,2 millióért egy összefoglalót is készített két korábbi tanulmányból…
Az ötszázmillió forintból egyébként olyan jó tanácsokat tartalmazó anyagok is készültek 2009-ben a kazári Leader Közhasznú Egyesület megrendelésére, hogy válság idején és szorult anyagi helyzetben nem érdemes a trópusokon nyaralni, vagy hogy télen ne a fűtést csavarjuk feljebb, hanem vegyünk fel egy pulóvert.
A félmilliárdot annak ellenére kapta meg villámgyorsan az egyesület, hogy 2008-ban az agrártárca jogi főosztálya már a támogatási szerződés aláírása előtt kifogásolta a projektet. A jogi főosztály ugyanis elfogadhatatlannak és túlzottnak tartotta a támogatási szerződés – akkor még tervezetében – szereplő egyes költségeket és álláspontja szerint a támogatási szerződés tervezete ellentétes volt az államháztartásról szóló törvény állami vagyonnal való felelős gazdálkodásra vonatkozó követelményeivel. Nehezményezte azt is, hogy a szerződésben az egyesület feladatai elnagyoltan és nehezen ellenőrizhetően kerültek megfogalmazásra, azok a teljesítés ellenőrzésére nem alkalmasak. A Jogi Főosztály utalt továbbá arra is, hogy a korábbi tapasztalataik alapján, amennyiben probléma volt egy társadalmi szervezet részére nyújtott támogatás elszámolásával, a minisztérium egyetlen esetben sem tudta behajtani a követelését. Márpedig a Magyarországi Leader Közhasznú Egyesület – az irányadó miniszteri utasítást megsértve – a támogatás jogsértő felhasználása esetén keletkező visszafizetési kötelezettségének teljesítésére biztosítékot nem adott.
Az egyesület vezetői egyértelműen szocialista kötődésűek voltak… A támogatási kérelmet és a szerződést is Molnár Katalin, Kazár szocialista polgármestere írta alá. A támogatás folyósításakor Rátkai Melinda volt az egyesület gazdasági vezetője. Kocsisné Rátkai Melinda is erősen kötődik az MSZP-hez, miután az MSZP bonyhádi szervezetének is tagja volt, a 2006-os választások alkalmával pedig az MSZP területi listáján volt képviselőjelölt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS