Pesti Srácok

Lackfi János és Barsi Balázs kapta a Stephanus-díjat

null

Barsi Balázs ferences szerzetes és Lackfi János költő kapta idén a Stephanus-díjat. Az elismeréseket Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek és Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök, a Stephanus Alapítvány elnöke adta át hétfőn, Budapesten.

Spányi Antal ismertette: a Stephanus-díj a Szent István Társulat és a Stephanus Alapítvány közös kulturális díja, amelyet a Szent István-könyvhét ünnepi megnyitóján adnak át irodalmi és teológiai kategóriában.

– tette hozzá.

PestiSracok facebook image

Sajgó Szabolcs jezsuita szerzetes, a Párbeszéd Háza igazgatója laudációjában igazi "társteremtő"-nek nevezte Lackfi Jánost, aki komolyan veszi, amire minden ember hivatott: megéli magában Isten termékenyítő jelenlétét. Elmondta: az "alig felfogható" termékenységű író, költő, műfordító 80 könyv, 42 franciából fordított kötet, 10 dráma szerzője, aki szüntelenül publikál offline és online felületeken.

– mondta.

Lackfi János az elismerést megköszönve felidézte: egyetemistaként Lator Lászlótól sajátította el azt a verseszményt, amelyet újholdasnak szokás nevezni, és amely szerint egy erős költői szöveg "felfelé nyitott", és rejtjelezetten beszél a transzcendensről. Hozzátette: felnőtt megtérőként ő is ezzel a "szégyenlősséggel" beszélt hitéről. Hét éve azonban Isten "új megtérést adott" neki, és elkezdett "egészen szemérmetlenül beszélni" az istenszeretetéről. Lackfi János megindítónak nevezte, ha a "senkire rá nem szoruló Isten" tudja használni az ő "izgágaságát", hogy "döbbenetes páratlanságát közölje".

Tulassay Tivadar orvos, professor emeritus, a Magyar Tudományos Akadémia tagja Barsi Balázst méltatva kiemelte: életműve úgy része a magyar keresztény kultúrának, hogy munkássága európai dimenziójú, az európai szellemi életbe is beépül.

– hangzott el. Emellett Barsi Balázs az egyházzene és a katolikus liturgia évezredes értékeinek őrzője, és a magyar egyházzene saját hagyományaira támaszkodó egyik megújítója, aki vallja, hogy az ősi gregorián elsősorban nem zene, hanem a lélek bőségéből fakadó imádság, válasz a szeretetét kinyilatkoztató Istennek.

– mondta Tulassay Tivadar.

Barsi Balázs megköszönve a díjat arról beszélt: a "köszönöm" szó, amelyet olyan gyakran használunk, valójában minden ember életében beteljesülésre vár.

– fogalmazott. Kiemelte: ez a szó akkor valósulhat meg teljesen, amikor majd színről színre látjuk a Teremtőt, akkor azonban meg is szűnik, átadva helyét egy másik, a szeretet szónak.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Czimbal Gyula