Tovább erősödik a magyar családok biztonsága – emelte ki pénteken Simicskó István honvédelmi miniszter Budapesten, ahol bemutatták a Magyar Honvédség több mint kétmilliárd forintért beszerzett legújabb, katasztrófavédelmi képességet erősítő eszközeit. A honvédség eszköztára mások mellett nyolc darab PTSZ-M közepes lánctalpas úszó gépjárművel, üzemanyagszállító/töltő gépjárművel, tábori konyhával és nehézgép-szállító szerelvénnyel bővült.
A miniszter kiemelte: Magyarország biztonságának zálogát jelenti a magyar honvédség, amely nem csak eszköztárában, hanem személyzeti létszámában is óriási fejlődésen ment keresztül az elmúlt években. Míg 2010-ben mindössze 17 főnyi tartalékossal rendelkezett a honvédség, addig ma már 6000 fő áldozatos munkájára számíthat az ország – hangsúlyozta Simicskó István, kiemelve: a Magyar Honvédségnek nem csak a déli határ mentén kell helytállnia, hanem a természeti és ipari katasztrófák idején is biztosítania kell a magyar családok biztonságát. Ez utóbbiakra hozta fel a miniszter példaként a kolontári és a devecseri katasztrófát, illetve a honvédség szerepét az árvízi védekezésben. Az Önkéntes Tartalékosok kiképzéséről korábban portálunk is készített riportot, akkor készített videónkat pedig itt megtekinthetik:
Simicskó István elmondta, a magyar katonáknak is köszönhető, hogy napjainkban Magyarország a világ egyik legbiztonságosabb országa. A miniszter beszédében megjegyezte, az elmúlt több mint 25 évben a Magyar Honvédséget képesség- és létszámcsökkenés jellemezte, ezért azt meg kell újítani. Simicskó István rámutatott: ennek érdekében hirdették meg a Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési programot, amelynek megvalósítása már elindult. A tárcavezető azt mondta: kormányzati ciklusokon átívelő fejlesztést kezdtek el.
Az irányt meghatározták, s a parlamenti választás alakulásától függetlenül a cél továbbra is az kell legyen, hogy a honvédségnél folytatódjon a képességbővülés és -fejlesztés átlátható módon, a nemzet biztonságának szem előtt tartásával
– szögezte le a honvédelmi miniszter.
No gallery template found!A nagy értékű eszközök első csoportját tavaly október végén, míg második csoportját most pénteken adták át a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázisán. Az ünnepélyes átadáson Benkő Tibor vezérkari főnök arra hívta fel a figyelmet, kiemelten fontos, hogy a katonáknak korszerű, modern technikai eszközeik legyenek. A honvédség ilyen fejlesztéseit a magyar lakosság is érzékeli – vélekedett a vezérkari főnök, kiemelve: minden ilyen eszközbeszerzésre költött pénz megtérül, hiszen az eszközök segítségével emberéleteket tudnak megmenteni.
A beszerzett eszközök között vannak például lánctalpasok, úszójárművek, csónakok, sátrak, tábori konyhák, valamint elasztikus – üzemanyagtartásra alkalmas – tartályok is. Az ivóvíz szállítására alkalmas utánfutók például 1000 liter vizet képesek -30 fokig fagymentesen tartani, a közepes teljesítményű univerzális műszaki földmunkagépek pedig kiválóan alkalmasak töltések építésére vagy éppen elbontására, illetve hóeltakarításra. Az utánfutóból kialakítható tábori konyhák nem csak a katonák ellátásában, hanem evakuálás esetén a lakosság élelmezésében is segítenek.
A fejlesztés mintegy 25 munkacsoport bővítését, korszerűsítését szolgálja – fejtette ki a vezérkari főnök, hozzáfűzve: a projektnek köszönhetően a Magyar Honvédség katasztrófavédelmi képességei erősödnek, ezáltal a lakosság biztonsága fokozódik.
Már most folyamatban van a kezelőállomány felkészítése és begyakoroltatása, hogy az eszközök ne puszta vasként álljanak, hanem érdemben szolgálják a közös célt, a beavatkozás hatékonyságának növelését.
A projekt összköltsége 2 milliárd 335 millió forint. Ebből több mint 2 milliárd forint Európai Uniós forrás, a Honvédelmi Minisztérium által vállalt önrész pedig 330 millió forint. A projekt tervezett befejezése 2018. december 31. A fejlesztés elsődleges célja, hogy fenntartsa a Magyar Honvédség jelenlegi, katasztrófavédelmi közreműködések során használt képességeit, bővítse azok kapacitását, illetve a honvédség új képességekkel gazdagodjon. A projekt eredményeire alapozva előkészítés alatt áll a fejlesztés következő szakasza, melynek támogatási összege 1,35 milliárd forint.
Fotók: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS