Az elmúlt évek folyamatához illeszkedve tovább csökkent a bűncselekmények és ezen belül a súlyos bűncselekmények száma Magyarországon. A Prevenciós Bűnözés-Statisztikai Adattár (PRE-STAT) legfrissebb adatai szerint készült áttekintés szerint Budapesten, Hevesben és Borsod-Abaúj-Zemplénben a legrosszabb a bűnözési helyzet, míg Nyugat-Magyarország a legnyugodtabb hely.
Országos szinten évek óta egyre kevesebb bűncselekményt követnek el: 2010-ben még 430 ezer bűnesetet regisztráltak, 2017-ben 215 ezret, tavaly már csak 185 ezret. A közbiztonság látványos javulása érinti az olyan, súlyos bűncselekményeket is, mint az emberölés, testi sértés, kiskorú veszélyeztetése, embercsempészés, garázdaság, önbíráskodás, kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények, lopás, rablás, kifosztás, zsarolás, rongálás, orgazdaság, illetve járműlopás. Ezek száma 2010-ben még 240 ezer felett volt, tavaly viszont 100 ezer alá esett.
Nem meglepő, hogy a bűnözés mértéke egyenesen arányos a települések méretével, legalábbis átlagosan. Az ezer főre eső kiemelt bűncselekmények alapján azonban vannak olyan települések, amelyeken a bűnözés messze meghaladja az országos átlagot, máshol viszont jócskán elmarad tőle. Az 50 ezer fő feletti lakosú városok közül, lakosságszámra vetítve Budapesten mérhető a második legnagyobb mértékű bűnözés. Meglepő, hogy megelőzi az ország egyik legfejlettebb térségének számító Északnyugat-Magyarország legnagyobb városa, Győr. Szintén országos átlag feletti az ezer főre eső súlyos bűncselekmények száma Miskolcon, Egerben és Kecskeméten. Az 50 ezer feletti városok közül Zalaegerszeg és Érd a béke szigete – utóbbiban az országos átlag fele a bűnözési arány, előbbiben még annyi se. Szintén jól áll ebben az összevetésben Székesfehérvár, Veszprém és Békéscsaba, de a többi nagyobb városban is elmarad az országos átlagtól a bűnözési arány.
A főváros és egyes falvak a legveszélyesebb helyek
Budapest városrészei között óriási eltérések figyelhetők meg. A pesti belső kerületek, különösen az V. kerületben az országos átlagnál sokkal több az ezer főre eső kiemelt bűnesetek száma: Belváros-Lipótvárosban csaknem az országos átlag ötszöröse. Ebben a rossz mutatóban azonban az is közrejátszik, hogy ezekben a kerületekben van a legnagyobb forgalom, beleértve a sok turistát, így legkevésbé kötődik a bűnözés a helyi lakossághoz. A legbiztonságosabb városrészeknek a pesti peremkerületek, valamint Budafok-Budatétény számítanak.
Az ország legmagasabb bűnözési rátájával bíró település azonban még így sem a minden szempontból központnak számító V. kerület lett. Megelőzi egy abaúji, egy zempléni és egy hevesi falu. Kiemelkedő, azaz súlyos bűncselekményből Abaújlakon ezer főre vetítve több, mint harmincszor több történik az országos középértéknél. Nincs miért büszkélkednie a bodrogközi Lácacséke falunak sem, ahol több, mint tizenegyszerese a bűnözési ráta az átlagnak. A Heves megyei Tarnazsadány kevéssel megelőzi Budapest V. kerületét, a Vas megyei Nagytilajt, és utánuk is csupa 2000 fő alatti népességű települések következnek az első tizenötben. A kis lélekszámú településeken viszont egy-egy rendkívüli esemény vagy eseménysorozat is jelentősen befolyásolhatja a lakosságarányos bűnügyi statisztikákat, így nem okvetlenül vonható le ezekből hosszútávú következtetés.
Az alábbi térképen a 100 ezer lakosra jutó kiemelt bűncselekmények száma látható településenként. Ez alapján az ország legnyugodtabb vidékének Nyugat-Magyarország számít, a legtöbb gondot pedig Budapesten, Hevesben, Borsod-Abaúj-Zemplénben, valamint a Dél-Dunántúl egyes részein okozza a bűnözés.
Forrás: Portfolio.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS