Több, mint háromszázezer ember írta alá azt a petíciót Oroszországban, amelyben azt sürgetik, hogy engedjék szabadon azt a három – tizennyolc, tizenkilenc és húsz éves – lányt, akik hosszú éveken át tartó bántalmazás után tavaly nyáron megölték apjukat. A védőügyvédek most esélyt látnak arra, hogy a bíróság kimondja: az emberöléssel vádolt lányokat apjuk lelkileg és fizikailag is bántalmazta, szexuálisan zaklatta, így önvédelemből öltek, ezzel akár pedig még szabadon is távozhatnak – írta az Index.
Ezek a lányok olyan környezetben éltek, amiben folyamatosan a saját és egymás életét féltették, teljesen elzárták őket a külvilágtól, kívülről nem kaptak semmilyen segítséget, így pedig kilátástalannak látták a helyzetüket. Amit tettek, csak arra irányult, hogy megakadályozza a közelgő erőszakot, ami biztosan elérte volna őket – érveltek a védők. Bár a lányok óvadék ellenében szabadlábon várják a következő tárgyalást, megtiltották nekik, hogy újságírókkal, vagy akár egymással beszéljenek. Az ügyészek szerint előre kitervelten öltek, bosszúból, mert a gyilkossághoz használt fegyvert a végzetes nap reggelén szerezték be, az apa pedig aludt a támadáskor. Ha bűnösnek találják őket, a két nagyobb lány akár húsz éves börtönbüntetést is kaphat, a legkisebb – aki kiskorú volt a gyilkosság idején – tíz év szabadságvesztésre számíthatna. A védők kitartanak amellett, hogy a lányok önvédelemből öltek. Az orosz törvények szerint ugyanis önvédelemre akkor is lehet hivatkozni, ha nem egy adott pillanat közvetlen veszélye miatt cselekednek így, hanem például folytatólagosan elkövetett bántalmazás miatt.
Kés, kalapács, harminchat szúrás
A néhai drogkereskedő, az ötvenhét éves korában meggyilkolt Mihail Hacsaturjan korábban nem csinált titkot abból, hogy bűnöző: az egykori háborús veterán otthon folyamatosan terrorizálta családtagjait, mégsem vették el például hatalmas fegyverarzenálját, még akkor sem, amikor már orvosilag is diagnosztizálták kóros elmeállapotát. A lányok anyja szerint férje őt is rendszeresen bántalmazta, és már évekkel ezelőtt elküldte otthonról; lányai nem is tarthatták vele a kapcsolatot. Az apa azzal fenyegette a lányokat, hogy megöli a nőt, hogy ha vele akarnak élni. A gyilkosságot megelőző évben a lányok összesen két hónapot jártak iskolába, de az apát sosem vonták kérdőre emiatt. A végzetes napon, 2018. július 27-én Mihail Hacsaturján egyenként magához hívatta lányait, akiket leszidott, mert szerinte a lakást nem takarították ki eléggé, és paprikaspray-t fújt az arcukba. Miután a férfi elaludt, a három lány paprikaspray-vel, kalapáccsal és késsel esett neki a férfinak: harminchatszor szúrták meg a fején, a nyakán és a mellkasán, majd értesítették a történtekről a rendőrséget. A lányok anyja azt állítja, korábban ő is többször jelzett a rendőrségnek, a szomszéd ugyancsak, de arra nincs bizonyíték, hogy a hatóság bármelyik esetben intézkedett volna.
Az erőszakoskodóknak kedveznek az orosz törvények
Az ügy megosztja Oroszországot: orosz és külföldi civil szervezetek sora világított rá, hogy az orosz igazságszolgáltatás alig bünteti a családon belüli erőszakot és a szexuális bántalmazást. Emberjogi aktivisták szerint a lányok nem bűnözők, hanem áldozatok, mivel semmilyen külső segítségük és védelmük nem volt apjuk ellen. Oroszországban a rendőrség a családon belüli erőszakot olyan problémának tartja, amit otthon kell megoldania az érintett feleknek. Két éve Vlagyimir Putyin orosz elnök a konzervatív családvédő csoportok nyomására dekriminalizálta a családon belüli erőszak egyes formáit. Ez alapján, aki először követ el ilyet, de a bántalmazott rokon nem kerül kórházba, akkor a bántalmazó csak pénzbüntetésre vagy legfeljebb két hétnyi börtönre számíthat. A BBC ugyanakkor szakértőkre hivatkozva azt írta, hogy az orosz börtönökben fogvatartott nők nyolcvan százaléka azért ül, mert megölte zaklató, bántalmazó családtagját. Az emberjogi aktivisták a törvények megváltoztatását és védőintézkedéseket követelnek, mint például államilag fenntartott menedékhelyeket és távolságtartási végzéseket.
Nem bánták meg tettüket a testvérek
A lányok ügye mellett az oroszok is kiállnak különféle gyülekezésekkel és megmozdulásokkal: egy jótékonysági koncerten például hétszázhatvanezer forintnak megfelelő rubel gyűlt össze, amit a védelmükre fordíthatnak. Több tüntetést is szerveztek, például Szentpéterváron vagy Moszkvában, ahol több százan gyűltek össze szolidaritásból; transzparenseikre azt írták: a szükséges önvédelem nem lehet bűn. Augusztusban négyszer is akartak vonulásos tüntetést szervezni, a hatóságok viszont minden alkalommal megtiltották azt. Vannak persze más vélemények is: egy önmagát Férfiállamnak nevező konzervatív szervezet, amelynek tagjai a patriarchátus és nacionalizmus terjesztését népszerűsítik, kampányt indított Rács mögé a gyilkosokkal címszóval. A csoportnak százötvenezer tagja van a Facebookon, és azt akarják elérni, hogy a lányokat emberöléssel küldjék a börtönbe. A nővérek azt mondják, nem bánták meg tettüket; szerintük még a börtönben is jobb volt, mint otthon az apjukkal.
Forrás/fotó: Index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS