Másfél héttel a Trump elleni merénylet után bejelentette lemondását a Kimberly Cheatle, a Secret Service igazgatója. Kijelentette, hogy vállalja a felelősséget, és teljes mértékben együttműködik a folyamatban lévő vizsgálatokkal.
Cheatle korábban elismerte, hogy a titkosszolgálat ügynökeit több alkalommal is tájékoztatták „egy gyanús személyről” a pennsylvaniai Butlerben tartott nagygyűlésén, és a merénylő, Thomas Matthew Crookst rejtő ferde tetőt egyébként korábban biztonsági kockázatként értékelték. Kimberly Cheatle az elkövetett biztonsági hibáékért a merényletet követően telefonon kért elnézést Donald Trumptól. Hétfőn a képviselőház felügyeleti bizottsága előtt kijelentette:
A Secret Service ünnepélyes küldetése, hogy megvédje nemzetünk vezetőit. Július 13-án kudarcot vallottunk.
Viplak Attila személyvédelmi szakembert, a TEK volt mesterlövésze korábban lapunknak elmondta, hogy már a lövés előtt kiszúrhatták a merénylőt Trump biztonsági emberei.
Nézzük a videót, ami abból a szögből van, amikor Trumpot féloldalról vették és a mesterlövészek látszanak a tetőn. Itt figyelhetjük meg, hogy még az első durranás előtt felnéz a lövész, és nem azért, mert elfáradt a nyaka, hanem, mert valamit észrevett. Sőt, megemeli a fejét, ami inkább a felismerés jeleként értelmezhető: valamit észrevett. Ezért tudtak olyan gyorsan válaszolni valószínűleg, mert hamarabb észrevették a támadót, mint amint az leadta a lövést. Úgy gondolom, hogy már a fegyvert is észrevették, ezért amikor az első lövés eldördült, a többi válaszlövés volt.
– fogalmaz a többszörös világbajnok mesterlövész.
💥This is a crazy video. Secret Service Sniper appears to be scoping the rooftop sniper.
Trump turns his gaze to the Secret Service Sniper (which ultimately saved his life, by reducing the target window)
The Secret Service Sniper appears to have taken a shot at the same time… pic.twitter.com/mZjpjjet5y
— Joshua Reid (@realjoshuareid) July 14, 2024
Mindenki hibázott
Azonban a mesterlövészek mellett a testőr feladatokat ellató ügynökök is hibáztak. Egészen konkrétan a közösségi médiában hangzottak el éles bírálatok az egyik női ügynökkel, illetve a teljes biztonsági csapattal szemben, aki a videókon és fotókon úgy tűnt, lassan és hatalmas hézagokat hagyva “fedezték” csak Trumpot. Más videókon meg azt láttuk, hogy a női ügynökök túl alacsonyak voltak ahhoz, hogy megfelelően eltakarják a volt elnököt aki bőven 180 centi fölött van, sőt, amikor Trumpot berakták a kocsijába, az egyik ügynöknőt a pisztolytáskával küszködve látták, amint éppen hogy csak nem ejtette el a fegyverét.
Az ilyen hibák egyik magyarázata, hogy az Egyesült Államok titkosszolgálatánál létezik egy “Sokszínűség, méltányosság, befogadás és hozzáférhetőség program”, amely a hivatalos honlap szerint a következőről szól:
Az Egyesült Államok titkosszolgálata elkötelezett egy olyan környezet fenntartása mellett, amely mentes a diszkrimináció, zaklatás vagy megtorlás minden formájától, miközben védelmi tevékenységet folytat. Ez a biztosíték minden alkalmazottra, volt alkalmazottra, szerződéses alkalmazottra, állásra jelentkezőre, valamint a titkosszolgálattal hivatalos ügyekben foglalkozó minden személyre kiterjed, tekintet nélkül fajra, bőrszínre, vallásra, nemre (beleértve a terhességet), nemzeti származásukra, életkorára, fogyatékosságára. A védett genetikai információ, szexuális irányultság, családi állapot, szülői állapot, politikai hovatartozás, veterán státusz, megtorlás vagy bármely más, törvény által védett alap. A szexuális zaklatás a nemi megkülönböztetés egyik formája, és tilos.
A rendszer lényege, hogy bizonyos ügynököknek valamilyen, a szakmában jellemző kisebbségben lévő társadalmi csoporthoz kell tartozniuk. Ennek bevezetője és legfőbb védnöke éppen a most lemondott Cheatle volt.
Forrás: CNBC; Fotó: MTI/EPA/Michael Reynolds
Facebook
Twitter
YouTube
RSS