Az, hogy Szlovákia az állampolgársághoz fűződő jogok elvonása esetén évek óta semminemű jogorvoslati jogot nem biztosít a jogfosztottaknak, nem belügy – nyilatkozta az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke. Idősebb Lomnici Zoltán emlékeztetett arra, hogy maga 2015-ben nyújtott be petíciót Szlovákia ellen. Más jogsértések mellett azt kifogásolta, hogy északi szomszédunk az állampolgársághoz fűződő jogok elvonása esetén semminemű jogorvoslati jogot nem biztosít a jogfosztottaknak.
A volt főbírót évekkel később, 2019. július 11-én levélben tájékoztatta az Európai Bizottság, hogy petíciója eredményre vezetett: az EB felszólította Szlovákiát annak meghatározására, hogyan kívánják kiigazítani nemzeti jogszabályaikat, azaz biztosítani kell a bírói utat az állampolgársághoz fűződő jogaiktól megfosztott személyeknek is. (Erről a PestiSrácok.hu számolt be elsőként.) Utaltak az Európai Unió Bíróságának döntésére, amely 2019 márciusában minden tagállamnak előírta a jogorvoslat biztosítását arra az esetre, ha az állampolgárságot a törvény erejénél fogva veszik el. Szlovákia nem rendezte az ügyet.
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter szerdán Révkomáromba látogatott, ahol felvidéki magyar vezetőkkel találkozott. Erre csütörtökön berendelték a Szlovák Kül- és Európai Ügyek Minisztériumába Pető Tibor magyar nagykövetet. A Paraméter.sk hírportál szerint Ivan Korčok (SaS) szlovák külügyminiszter ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: meg akarja őrizni a jó kapcsolatot Magyarországgal, de azt elutasítja, hogy beleavatkozzanak Szlovákia belügyeibe. Korčok saját bevallása szerint elutasította, hogy találkozzon Szijjártóval a törvénymódosítás ügyében, arra hivatkozva, hogy szuverén szlovák ügyről van szó, ráadásul még nem zárult le a törvényalkotási folyamat. Idősebb Lomnici Zoltán megdöbbentőnek tartja a szlovák külügyminiszter válaszát, részben azért, mert a jogfosztás kérdése az Európai Unió és Szlovákia közötti ügy.
Ráadásul a Felvidéken ötszázezer magyar él, és a sorsuk iránt, különösen jogfosztás esetén, Magyarország nem lehet közömbös. S az európai uniós felszólítás fényében megkerülhetetlen, hogy Szlovákia az ügyben tárgyaljon Magyarországgal
– hangsúlyozta idősebb Lomnici Zoltán.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Mónus Márton
Facebook
Twitter
YouTube
RSS