2013 januárjában a NAV nyomozói és a rendőrség kommandósai egyetlen nap alatt 14 embert vettek őrizetbe, többségében Győrszentivánon. Akkor az egész városrész arról beszélt, hogy a hírhedt V. család üzelmeinek vetettek véget. A szentiváni cigány család fémhulladék-kereskedésből mesés vagyont halmozott fel. Egy adócsalási ügyekre szakosodott anonim blog már két évvel korábban, 2011-ben megírta, hogy a temérdek pénz, amit irritálóan szórnak Győr legdrágább szórakozóhelyein, áfacsalásból származik. Azt is részletezték, hogyan csinálják. Két évre rá, a rendőri akció során 230 millió forint értékben 19 luxusautót, 62 millió forint készpénzt, hat kiló aranyat és ékszereket foglaltak le. Zár alá vett ingatlanokkal együtt csak a lefoglalt vagyon értéke körülbelül 1 milliárd forint – akkori értéken. A nyomozás során a gyanúsítotti kör bővült, végül 2015-ben 16 fő ellen emeltek vádat, ami 22-re bővült. Érdekesség, hogy bár a vádirat szerint V-ék összesen durván 7 milliárd forint kárt okoztak, de ezt mind külföldi országoknak. A monstre eljárást ennek ellenére a magyar hatóságok és bíróságok folytatják le. A klán több tagja egyébként azóta kábítószer-kereskedelemmel is megbukott. A hírhedt áfacsalási ügyben szeptemberben hirdethet ítéletet a Győri Törvényszék.
A Győri Törvényszék eredetileg július 4-re hirdetett tárgyalást a szentivániak adócsalási büntetőügyében. Úgy volt, hogy a perbeszédek folytatódnak, ami önmagában több tárgyalási napot vesz igénybe. Csak a vádirat 228 oldalas, az ügyész után kap szót a 22 vádlott védője a védőbeszédek megtartására, majd a vádlottak szólhatnak az utolsó szó jogán. A tervezett tárgyalást nem tudták megtartani, így az ügy szeptemberben folytatódik és még az ősszel az első fokú ítéletet is kihirdethetik – tudta meg a PestiSrácok.hu.
2006-tól űzték a fémbizniszt, 2013-ig zavartalanul
A győrszentiváni vasazók ügye ugyan el-elcsendesedik időnként, több mint egy évtizede tartja lázban a közvéleményt. A 2006-tól folytatott nagyüzemi áfacsalásban lassan tíz éve folyik az eljárás, két fontos kérdés azonban talán örökre megválaszolatlan marad: honnan származott a temérdek mennyiségű fém? Hogyan hozták-vitték, szállították kamionokkal határokon át, értékesítették tovább több tucat saját érdekeltségű cégnek az áfát zsebre téve 7 éven át, úgy, hogy az senkinek sem szúrt szemet?
A V. család a ’90-es években vágott bele a fémhulladék-bizniszbe, azt követően, hogy a kereskedelmére vonatkozó állami monopólium megszűnt. Bár a hírek szerint abban az időben egymást érték a közlekedésitábla-lopások, vasúti kábellopások Győr környékén, az nem túl valószínű, hogy több tízmilliárd forint értékű fémet (aminek csak az elsíbolt áfája 7 milliárd forintot tesz ki) szedtek volna így össze. Az igazán nagy üzletet a fémhulladék külföldi értékesítése jelentette. Az uniós tagállamok között ugyanis a színesfém-adásvétel áfamentes volt – ezt használta ki a szentiváni klán.
Hogy elmagyarázzuk, hogyan csinálták, idézünk az Adócsalók nevű blogról, annak is egy 2011-es bejegyzéséből. V-éken ugyebár csak két évvel később ütöttek rajta.
30-40 milliós kocsikkal furikáznak rokkantkártyával a szélvédőjük mögött. Egyiknek sincs semmi baja, nincs rá szükségük. Arrogánsak, egy este alatt képesek akár 10-15 millió Ft-t is eljátszani. Kedvenc helyeik Győr Big-Ben, Árkád, Pláza kaszinói. Hatalmas vagyonukat áfacsalásból szerezték, szerzik. szinesfémkereskedelemmel foglalkoznak. Szlovákiában, Csehországban és Németországban – állitólag már lengyelországban is tevékenykednek – cégeket alapitottak, alapitanak valamelyik ismerősük nevére, igy az ő nevük hivatalosan nem szerepel a cégekben, természetesen ezek csak bábuk. Az emlitett országokban áfaköteles a szinesfémforgalmazás. Működésük: alapitanak egy pár céget a már emlitett országokban, Magyarországról kiviszik a fémhulladékot, eladják a saját kinti cégüknek, és a kinti cég már áfával adja tovább egy ottani cégnek. Az áfát természetesen zsebrevágják. Három hónap után megszüntetik a céget és előveszik a következőt. Ez így működik szépen körbe körbe.
Ferrarik, Bentleyk a garázsban, 62 millió a fiókban
A család vagyonosodása már nemcsak szemet szúrt, hanem kifejezetten irritálta a helyieket. Szentivánon gomba módra nőttek ki a földből a kisebb-nagyobb villák, kacsalábon forgó paloták, mind a család valamely tagjának egy-egy rezidenciája lett. A legdrágább luxusautókkal jártak – a vádirat szerint csak autókra mintegy 700 milliót költöttek. Őrizetbe vételükkor 20 luxusautót, köztük Ferrarikat, Bentleyket, Maseratikat foglaltak le a rendőrök.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség 2015 januárjában emelt vádat, addigra 60 ezer oldalas iratanyag gyűlt össze V-ékről. Vádeljárás alá akkor 16 főt vonták, azt bővítették ki később; jelenleg 22 vádlott áll bíróság előtt az adócsalási ügyben. A rekordhosszúságú per 2015 tavaszán el is kezdődött és legkorábban idén ősszel lehet vége, első fokon.
Április végén kezdődtek a perbeszédek. A vádat képviselő ügyész két napon keresztül beszélt az összesen négy vádpontról. A vád szerint az áfabizniszből a V. család tagjai fejenként több százmilliót, a család feje pedig körülbelül 1 milliárdot kaszált. A strómanok, akinek a nevére a később bedöntött kamu cégeket bejegyeztették, általában kiszolgáltatott emberek, több esetben hajléktalanok voltak. Ők a közreműködésért cserébe 1–2 milliót kaptak.
V.-ék ellen az évek során további két bűncselekménnyel is megvádolták ugyanebben az ügyben. A vádbeszédben elhangzott, hogy további adócsalási kísérlet és egy 600 milliós banki csalás is a terhükre róható. A vád szerint saját nagyértékű ingatlanjaikat vásárolták meg, hogy aztán az áfát visszaigényeljék. Földeket, ingatlanokat vásároltak, majd túlértékeltették. Egy osztrák banktól 600 millió hitelt is felvettek, amit soha nem fizettek vissza. A család több tagját 2020-ban kábítószer kereskedelemmel is megvádolták – ezt külön büntetőügyben tárgyalják. V-ék közül nyolcan éveket töltöttek letartóztatásban – vannak, akik ugyan szabadultak onnan, de a kábszeres ügy miatt ismét rácsok mögé kerültek. A klán meghatározó tagjai akár 20 év börtönbüntetést is kaphatnak.
Vezető kép: police.hu (archív)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS