Két uniós tisztviselőt, közülük Didier Reynderst, az Európai Bizottság (EB) igazságügyi biztosát is megfigyelték a Pegasus izraeli kémszoftverrel – írja a Reuters. Az EU munkatársai azután értesültek a kockázatokról, hogy az Apple figyelmeztető üzenetet küldött. Az Európai Parlament ebben a hónapban vizsgálóbizottságot indít annak kivizsgálására, hogy az izraeli Pegasus spyware-t hogyan használták fel az EU kormányai újságírók, ügyvédek és ellenzéki személyiségek megtámadására.
Nagy port kavart ma, amikor sajtóhírek arról számoltak be, hogy a Pegasus kémszoftver segítségével feltörték az Európai Unió magas rangú tisztviselőinek iPhone-jait , köztük az európai igazságügyi biztosé is. Az NSO tagadja, hogy kémprogramjait használták volna. A Reuters arról ír, hogy a londoni székhelyű hírügynökség szerint a megfigyelések tavaly, 2021-ben történtek, és dokumentumokra hivatkozva azt is írták, hogy az igazságügyi biztoson kívül legalább négy másik bizottsági alkalmazott és egy „ügyben jártas személy” is célponttá vált. A Reuters szerint a két uniós tisztviselő ugyan megerősítette, hogy a bizottság munkatársait célba vették, de részleteket nem közöltek, és kérdésekre sem válaszoltak.
Az EB azután szerzett tudomást a célzásról, hogy az Apple több ezer iPhone-tulajdonosnak küldött novemberben üzeneteket, amelyekben közölték velük, hogy „államilag támogatott támadók vették célba őket”, vagyis kormányzati hackerek célkeresztjébe kerültek. A Reuters által áttekintett november 26-i e-mailben egy vezető műszaki munkatárs üzenetet küldött kollégáinak az izraeli hackereszközökkel kapcsolatos háttérrel, és arra kérte, hogy figyeljék az Apple további figyelmeztetéseit. Azt nem tudták megállapítani, hogy ki használta az izraeli kémprogramot Reynders és munkatársainak megfigyelésére, és azt sem, sikeres volt-e a megfigyelés, és milyen adatokat szerezhettek meg – olvasható a Reuters mai kiadásában.
A lap kitér arra is, hogy biztonsági kutatók szerint a figyelmeztetések címzettjeit 2021 februárja és szeptembere között a ForcedEntry fejlett szoftverrel célozták meg, amelyet az izraeli kiberfelügyeleti gyártó, az NSO Group használt arra, hogy távolról és láthatatlanul átvegye az iPhone-ok irányítását. Egy kisebb, QuaDream nevű izraeli spyware-gyártó is közel azonos eszközt adott el kormányzati ügyfeleknek – idézi fel korábbi írását a Reuters.
Az NSO közleménye szerint a cég nem felelős a hackelési kísérletekért, mondván, hogy „a Reuters által leírt célzás nem történhetett meg az NSO eszközeivel”. „Fontos volt, hogy ne vonjunk le elhamarkodott következtetéseket arról, hogy ki lehet a felelős” – mondta Kenneth Lasoen, a Clingendael Hollandi Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének kutatója. Szavai szerint az EU „nagyon fontos célpont több szereplő számára, Brüsszel a kémkedés igazi fészke”.
Az Egyesült Államok már betiltotta a Pegasus importját és használatát, és azt feltételezik, hogy ez az incidens az Európai Uniót is erre késztetheti majd.
Forrás: Reuters.com; Fotó: AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS