Az erdélyi Küküllőváron vasárnap hálaadó istentisztelet keretében avatták fel a magyar állam támogatásával felújított, Árpád-kori falrészeket is őrző középkori református templomot. A magyar kormány által két éve indított Rómer Flóris Terv keretében tavaly 80, idén mintegy 30 erdélyi műemlék menekülhet meg az enyészettől.
Az ünnepségen Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériuma egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára is beszédet mondott. Az államtitkár a rendezvény végén a magyar közmédiának nyilatkozva úgy vélekedett, a templomfelújítás üzenet Európa és a világ felé arról, hogy az itteni szórványmagyar közösség meg akar maradni kereszténynek és magyarnak. Ezt azért tartja rendkívülinek, mert – mint megjegyezte –:
Európa nyugati felében hiába van anyagi gazdagság, hiába bővelkednek sok mindenben, a lelkieknek egyre inkább a hiánya, lelki szegénység jelenik meg, aminek következtében templomok, egyházak szűnnek meg.
Az erdélyi műemlék templom Tatárfejnek is nevezett freskójáról ismert. A renoválás során derült ki, hogy a falfestmény valójában Szent Kristófot ábrázolhatta. Először a torony újrafedése történt meg. A renoválás második ütemében egyebek között helyreállították a szentély tetőszerkezetét, kicserélték a nyílászárókat. A homlokzat helyreállítása során feltárták a középkori freskómaradványokat, a templomhajótól fallal elválasztott, használaton kívüli szentélyt újravakolták és kifestették. A régészeti feltárás után elkészült a kriptához vezető lépcső, a téglaaljzat, majd a kőrészleteket is restaurálták. A felújítás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, a szentély ablakainak restaurálása a Rómer Flóris Terv támogatásával a Teleki László Alapítvány koordinálásában valósult meg.
A határon túli magyar épített örökség felmérésével és megóvásával megbízott Teleki László Alapítvány munkájának köszönhetően több erdélyi templom is megmenekült az enyészettől. A magyar kormány által két éve elindított Rómer Flóris Terv keretében tavaly 80, idén összesen 30 műemlék újul meg Erdélyben. Az idén 250 millió forintból gazdálkodó program legfontosabb feladata ugyanis nemcsak a veszélyben lévő műemlékek megóvása, az állagvédelem, hanem az értékek dokumentálása, feltárása is.
PS/MTI/kronika.ro, Vezető kép: Teleki László Alapítvány
Facebook
Twitter
YouTube
RSS