Pesti Srácok

Boomerlázadás: Most virágzik csak igazán a Cohn-Bendit-társaság! (Videó!)

Az 1956-os forradalom- és szabadságharc a huszadik századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. A forradalmat azóta is sokan titulálják ellenforradalomnak, sokáig beszélni sem lehetett az ott történt eseményekről. A Boomerlázadás eheti részében Tisóczki Flóra műsorvezető mindezek mellett 1956 megítéléséről is beszélgetett Cey-Bert Róbert Gyula szociológussal, Szakály Sándor történésszel, a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatójával, valamint Stefka Istvánnal, a PestiSrácok.hu lapigazgatójával.

A műsorban szóba került, hogyan lehet visszatekinteni 1956 eseményeire és hogyan lehet értékelni hatásait. Cey-Bert Róbert Gyula elmondta, hogy ő fiatalként átélte a borzalmakat, harcolt a Corvin-közben és úgy véli, beszélni kell az emigrációról, az akkori rendszerről és arról is, miért nem kapott Magyarország segítséget.

Cey-Bert szerint

A szociológus hozzátette, 1956-ot nem szabad kitörölni az emlékezetünkből, majd azt is megemlítette, hogy 2020-ban Magyarország szabad és nem érti, miért mondják, hogy nem.

PestiSracok facebook image
Cey-Bert Róbert Gyula. Fotó: Pesti TV

Külföldön is utolérte a rendszer

Cey-Bert elmondta, hogy ő fiatalként még harcolt a Corvin-közben, de ahogyan ő fiatalon emigrált, még külföldön is "utolérte" a rendszer.

– mondta el a szociológus, aki hozzátette, hogy amikor felment egy gyűlés alkalmával a színpadra és elmondta, hogy amit ott mondanak, az nem igaz, mert micsoda mészárlások történtek Magyarországon, felrohantak a pódiumra, kitépték a kezéből a mikrofont és majdnem agyonverték. Szerencsére francia barátai a segítségére siettek.

Szakály Sándor történész. Fotó: Pesti TV

Stefka István szerint

VOLT, AKIT LERÚGTAK A VONATRÓL

Szakály Sándor történész szerint az emigrációban élő embereknek is köszönhető, hogy ez a szellemiség és 1956 emléke fennmaradt. Kiemelte:

Szakály hozzátette, hogy sokáig tagadták azt, hogy deportáltak embereket.

Stefka István lapigazgató. Fotó: Pesti TV

NAGY IMRE A FORRADALOMMAL SODRÓDOTT

Arra a kérdésre, hogy milyen ma Nagy Imre megítélése, Stefka István elmondta, hogy

Szakály Sándor kiemelte, nem mindegy, hogy ellenforradalomnak vagy forradalomnak értékeljük a cselekményeket. Stefka István szerint fontos, hogy filmekben és különböző alkotásokban is meg kell emlékezni 1956-ról, nem lehet elfeledni mi történt. A műsorból arra is választ kaphatunk, releváns-e ma a kommunista szó használata?

A műsorban az is szóba került, van-e arra pontos definíció ma, ki a kommunista? Fotó: Pesti TV

Kiemelt kép: Pesti TV

Ajánljuk még