Pesti Srácok

Magyarország is lehet űrnagyhatalom (Videó!)

Magyarország is lehet űrnagyhatalom (Videó!)

Mindenképp komoly érdemeket tudhatunk magunkénak Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős miniszteri biztos szerint. A szakpolitikus a Pesti TV-nek adott exkluzív interjúban kifejtette: a hozzánk hasonló méretű országok között kiemelkedő a magyar űrkutatás, különösképpen a kémiai kutatások, de a SMOG-1 műhold is a magyar innováció eredménye. Az új magyar űrprogramnak, a HUNOR (Hungary to orbit)-nak köszönhetően pedig egy újabb lépcsőt tehetünk afelé, hogy a következő századok legpotensebb területén, az űrkutatásban zárkózzunk fel a világ élmezőnyéhez. A program keretei közt a nemzetközi űrállomásra keres a magyar űrprogram olyanokat, akik képesek komoly szakmai munkát végezni az extrém, világűrbeli környezetben is. A program pedig csak egy hosszú folyamat első lépcsőfoka, amelynek során a cél az, hogy Magyarországon egy világszinten elismert űrhajós és kutató csapat jöhessen létre – árulta el Ferencz Orsolya.

A HUNOR űrprogram keretein belül 2024-ben ismét járhat magyar űrhajós az űrben, ezzel pedig megkezdődik Magyarország űripari forradalma – derült ki Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős miniszteri biztos délelőtti sajtótájékoztatóján a Külkereskedelmi és Külügyminisztériumban. Űrhajós azonban nem lehet bárkiből; szigorú feltételeknek kell megfelelniük a csütörtökön elindított magyar űrhajós-kiválasztási folyamatban részt vevőknek. A 30–60 naposra tervezett misszió során egy magyar űrhajós az évtized közepén űrrepülésben fog részt venni, hogy világszínvonalú magyar innovációkat teszteljen és egyedülálló kísérleteket folytasson a Nemzetközi Űrállomáson. A Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért és űrtevékenységért felelős miniszteri biztosa emlékeztetett: a most útjára indított HUNOR (Hungarian to Orbit) nemzeti kutató űrhajós programra jelentkezőkkel szemben fontos elvárás, hogy műszaki, természettudományos beállítottsággal bírjanak. Kiemelt elvárás a nemzetközi sztenderdeknek megfelelően a magas fokú pszichés terhelhetőség, a felsőfokú angoltudás, valamint az, hogy a jelentkező határozott, kiegyensúlyozott személyiség legyen.

Hogy pontosan milyen célkitűzései vannak a kormánynak az űrprogram kapcsán, mivel járultunk mi, magyarok hozzá eddig az űrrepüléshez, és hol a helyünk a jövő egyik legfontosabb iparágában, kiderül a fenti videóból!

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!