Tíz éve folytathat hibrid háborút az ukrán titkosszolgálat a szomszédos országok titkosszolgálataival, így a magyarral is (videó)
Legalább tíz éve, hogy hibrid háborút folytat az ukrán titkosszolgálat a szomszédos államok titkosszolgálataival, hívták fel szakmai körből a Pesti Srácok figyelmét. Már 2015-ben téma is volt ez a magyar parlamentben, jegyzőkönyvek tanúskodnak róla. A Krím-félszigetet 2014-ben foglalták el az orosz csapatok, ami nyomán felerősödtek a dombaszi elszakadási kísérletek is, ami végső soron a ma is tartó ukrán-orosz háborúhoz vezettek. Az ukrán titkosszolgálat aktivitása a szomszédos országokban ekkortól érhető tetten. Az aktivitás hazánkkal szemben azóta szinteket lépett.
A napjainkban titkosszolgálati fronton történtek egyáltalán nem jelentenek különösebb újdonságot, hiszen már 2015-ben szóba került a magyar parlamentben az ukrán titkosszolgálati aktivitás megnövekedése Magyarországon (is). Hazánkban azóta szinteket lépett az ukrán aktivitás.
A magyar parlament honlapján 2015-ben megjelent a nemzetbiztonsági bizottság június végi ülésének jegyzőkönyve, ami szerint Lázár János azt mondta, hogy az ukrán–orosz konfliktus nyomán radikálisan megváltozott az ország nemzetbiztonsági helyzete, és ezért is kell átszervezni és a létszám növelésével megerősíteni az Információs Hivatalt.
A katonai titkosszolgálat, katonai hírszerzés és a polgári hírszerzés ebben a munkában Ukrajnában kiválóan teljesített

– mondta a Miniszterelnökséget akkor vezető miniszter.
Ehhez még hozzá kell tenni, hogy az ukrán titkosszolgálatok minden Ukrajnával szomszédos országban megnövelték az aktivitásukat.

Lázár akkori szavai bizonyítják, hogy a titkosszolgálatok - mindkét oldalon - tették és a legfrissebb információk szerint jelenleg is teszik a dolgukat, teljesítik törvényben megszabott feladataikat.
Fontos megjegyezni, minden információt fenntartással kell kezelni, tekintettel arra, hogy a szolgálatok elemi érdeke a félrevezetés, mások besározása.
Ami biztosra vehető, hogy hivatalosan soha nem fogjuk elismerni, hogy valóban nekünk kémkedőket vettek őrizetbe, majd tartóztattak le Kárpátalján.

Lehet, hogy az ukránok által publikált ügy valós, viszont az is meglehet, hogy dezinformációra épül. Ami ma a legvalószínűbb, hogy politikai célokból hozta nyilvánosságra (kreálta?) a kémügyet az ukrán titkosszolgálat.
Magyarország élesen ellenzi a háborút, valamint azt, hogy a kisebbségek jogainak helyreállítása nélkül gyorsított eljárásban vegyék fel Ukrajnát az EU-ba.
Szokatlan eljárás a titkosszolgálati játszmákban
Amennyiben valóban kémkedés áll a háttérben, azt az érintett titkosszolgálatok általában egymás között szokták rendezni a nyilvánosság teljes, vagy részleges kizárásával, a szolgálatoknak ugyanis elemi érdekük a titkos működés.
A diplomaták kölcsönös kiutasítása a játszma hivatalos része. Nem arról van szó, hogy "most hirtelen" találtak két ukrán diplomatát, akik kémkedtek. Már a témában nyílt információkból tájékozódók számára is világos, hogy a külképviseleteken dolgoznak - hol nyíltan, hol fedésben - olyan diplomaták, akik hírszerzést is folytatnak. Többségükről a fogadó ország titkosszolgálatai is tudják, hogy mi is a feladatuk. Az ilyen "diplomatáknak" ugyanis az is a feladatuk, hogy a fogadó ország titkosszolgálatával kapcsolatban álljanak, nem hivatalosan. Például terrorizmus esetében akár életmentő is lehet az azonnal kapcsolatfelvétel.
Drónokkal tesztelték a magyar légvédelmet?
A kárpátaljai "kém-ügy" kapcsán röppent fel a hír, hogy a közelmúltban ukrán oldalról érkező drónt lőtt le a magyar légvédelem. A hír szerint a tokaji Kopasz-hegyen telepített Mistral-légvédelmi rendszer radarjai fogtak be kettő, vagy több Kárpátalja felől Magyarország felé tartó katonai drónt. Állítólag akkora méretűek voltak, mint ami még 2022-ben áthaladt az ország déli része felett és Zágráb egyik játszóterén zuhant le.
2022. március elején ukrán Tu-141 Sztrizs típusú töltet nélküli katonai drón zuhant le Horvátországban.
A Kopasz-hegyről bemért drónok egyikét a magyar légvédelem megsemmisítette, a másik állítólag visszatért ukrán légtérbe.
Szakértők szerint az ukránok drónokkal tesztelték a magyar légvédelem reakcióidejét, illetve, hogy meddig megy el a légvédelem; a választ megkapták, gyorsan, hatékonyan és hajszálpontosan működött a rendszer, a légtérbe belépő drónt lelőtték, a másik visszafordult.
Ez az incidens is jelzi, hogy a tíz éve Lázár János által nyilvánosságra hozott információ, miszerint az ukrán titkosszolgálatok aktivitása hazánkban olyan mértékben nőtt meg, hogy fejleszteni kellett a hírszerzésünket, ma is érvényes. A
Az is a játszma, avagy a hibrid háború része, ami egy februári nemzetbiztonsági bizottsági ülés után látott napvilágot, miszerint lejárató anyagokat készítenek (ukránok, magyar közreműködéssel) a kormányról, illetve a miniszterelnökről.

Szakértők ezt a tíz éve tartó folyamatot egyértelműen hibrid háború részének tartják; titkosszolgálati módszerekkel, dezinformációkkal besározni esetünkben a magyar kormányt, a miniszterelnököt. Azaz a magyar belpolitikát beemelték a háborújukba.
Kiemelt kép: Az állítólagos magyar kém elfogása (Fotó: ukrán titkosszolgálat)