Pesti Srácok

A fokozatos illúzióvesztés korszaka - Bayer Zsolt és Fodor Gábor vitája Tusványoson

A fokozatos illúzióvesztés korszaka - Bayer Zsolt és Fodor Gábor vitája Tusványoson
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Bayer Zsolt szerint a rendszerváltást követő időszakban a fokozatos illúzióvesztés korszakát éljük, míg Fodor Gábor szerint éppen a fejlődés korszakában vagyunk, csak a mindennapokból ezt nem érzékeljük. Tusványoson vitázott a két Fidesz-alapító...

Nagy várakozás előzte meg Bayer Zsolt publicista és Fodor Gábor, egykori fideszes, később szabad demokrata politikus beszélgetését, amely már a tavalyi rendezvényen is nagy figyelmet kapott. Tusványos szervezői úgy gondolták, idén is megismétlik a vitát, középpontba ezúttal a rendszerváltást, annak sajtóját, illetve az azóta bekövetkezett változásokat helyezve.

Tusványos
Elkezdődött Tusványos; fotó: PS/Hatlaczki Balazs

Tusványos felé is csak Babits...

Bayer Zsolt a felvezető kérdésre adott válaszában elöljáróban arról beszélt, sokat elárul a társadalom egy szeletének állapotáról, hogy Magyar Péter lehet a Fidesz-KDNP egyik esélyes kihívója a választásokon. A publicista elmondta, Tusványosra jövet áthaladt Fogarason, ahol egykor Babits Mihály tanítóskodott. Itt írta meg azt a hosszú tanulmányát, amelyben eltemette az európai kultúrát. Ezt pedig azzal indokolta, hogy az iskolából kivezették a kötelező latin és ógörög oktatást. Babits úgy élte meg ezt a változtatást, hogy a diákokat elszakítják így kulturális gyökereiktől. Mint Bayer Zsolt felvetette, vajon Babits mit gondolna a jelenlegi oktatásról, Magyarországról vagy Európáról.

A Népszabadság is írt a Fidesz angyali üdvözletéről

Bayer Zsolt felidézte, a Fidesz alapítójaként kezdetben fürödtek a balliberális sajtó jóindulatában, persze ez nem tartott sokáig. Az 1992-es pécsi kongresszusról a Népszabadság azt írta, a Fidesz angyali üdvözletet küldött az ország népének. Egy év múlva a Magyar Hírlapban Gádor Iván ugyanakkor már úgy fogalmazott,

mi kapartunk ki benneteket a szemétből, és mi is fogunk oda visszajuttatni benneteket.

Bayer Zsolt a rendszerváltást követő, máig tartó időszakot egy fokozatos illúzióvesztésként jellemezte. A mai Nyugat, Európa kultúrájában, életvitelében teljesen különbözik attól a vágyott állapottól, amelyben a rendszerváltozás generációja reménykedett. Mint megjegyezte, az OnlyFans világa mennyire távol esik Babits fogarasi dolgozatától.

A közösségi média az ördög eszköze

A publicista elmondta, a modern kor legújabb vívmánya, a közösségi média az ördög eszköze. Mindenki úgy gondolja, hogy általa beleszólhat a közösség ügyeibe, de legtöbbször a hülyeséget gyarapítják. Mint kiemelte, ráadásul a mai világ eljutott oda, hogy a népszerűséghez ezt a közösségi médiát kell használnia a politikusoknak, akiknek 15 másodpercben kell megfogalmazniuk gondolataikat. Ennyi ugyanis az idő, ameddig a figyelmet a közösségi média fenntartja. Bayer Zsolt kiemelte, vitathatatlan, hogy ennek Magyar Péter a mestere, aki gátlástalanul, az intellektus minden mellőzésével használja ezeket a platformokat. Ugyanakkor a publicista szerint egy ország vezetéséhez távlatos gondolkodás kell, 20 éves víziók, amikre Magyar Péter nem alkalmas. Hiszen sokszor amit reggel mond, az délutánra hazugsággá válik. Bayer Zsolt szerint érdekes kísérlet lenne Magyar Péter miniszterelnöksége, csak éppen itt a haza sorsáról van szó, amit nem lehet a Tisza Pártra bízni.

Egy év alatt összeomlott a baloldal

Fodor Gábor az elmúlt év eseményeit elöljáróban úgy összegezte, hogy megjelent egy olyan ellenzéki erő, amely esélyes a kormány leváltására. A kormány ígéretei ezzel szemben nem teljesültek, elmaradt többek között a gazdasági repülőrajt. Az elmúlt évben ugyanakkor a baloldal látványosan összeomlott, ma esetleg a Demokratikus Koalíciónak lenne esélye bejutni a parlamentbe. Donald Trump sem váltotta be béketeremtő ígéretét, ugyanakkor az látható, hogy ismét erős amerikai jelenlét van a világban.

Elmaradt a nemzeti minimum

A rendszerváltáshoz kanyarodva a volt liberális politikus arról beszélt, az időszak tele volt ideával, hittel és bizalommal a jövő iránt, és lelkesedéssel. Úgy vélte, magyar sajátosság, hogy már akkor kialakultak a különböző táborok, amelyek aztán ellenséget láttak a másikban, így nem fogalmazódott meg egy nemzeti minimum sem. Mint Fodor Gábor kiemelte, a demokráciában a viták is nagyon fontosak, de éppen úgy lényegesek a közös pontok, a bizonyos kérdésekben megfogalmazott közmegegyezés is, ez is demokrácia.

A fejlődés korszakát éljük, csak nem látjuk

Fodor Gábor Bayer Zsolttal ellentétben a rendszerváltás óta eltelt időszakot a fejlődés korszakának nevezte. Mint kifejtette, igaz ugyan, hogy a kommunista időszakban viszonylagos szabadságot élveztünk a többi szovjetek által megszállt országhoz képest, ugyanakkor mindezt kölcsönökből finanszírozta a magyar kommunista vezetés. Így ’89-re a legnagyobb adósságállománnyal rendelkező országgá vált Magyarország, az akkori életszínvonalat majd csak ’99-re érte el ismét. Onnantól kezdve ugyanakkor látványos fejlődés indult el, amelynek komoly lökést adott a 2004-es uniós csatlakozás. Fodor Gábor hangsúlyozta, véleménye szerint az EU óriási lehetőség Magyarország számára, és ezt a Fidesz már a rendszerváltás idején felismerte. Mint felidézte, a pártnak akkor öt célkitűzése volt: demokrácia, piacgazdaság, szuverenitás (a szovjetektől), NATO-tagság és uniós tagság. Ezek mindegyike teljesült. A volt liberális politikus szerint a látványos fejlődés csak a mindennapoktól kicsit eltávolodva látványos igazán, összességében Magyarország a helyén van, annak ellenére, hogy valóban számtalan kritika megfogalmazható a Nyugattal, vagy éppen az Európai Unióval szemben.

Magyar Péter okos fickó

Arról, mennyiben volt más politikusnak lenni a ’90-es években Fodor Gábor úgy vélekedett, kétségtelenül nem volt ennyire hangsúlyos szerepe a médiának. Ugyanakkor megjegyezte, ha abban az időben kiállt egy politikus, és őszintén elmondta, mik a problémák, és azokra javasolt megoldási elképzeléseket, ezt az őszinteséget már akkor sem értékelte a magyar szavazóközönség. Az irreális ígéretek akkor is és azóta is fontos elemeivé váltak a politikának. A volt liberális politikus kiemelte, a technika fejlődése új kihívások elé állította a mai kor emberét. Ilyen változást, mint az Internet, utoljára az olvasás elterjedése hozott, és hogy az MI hová fogja vezetni az emberiséget, még nem is sejthető. Kitért arra is, véleménye szerint a Fidesz legnagyobb problémája, hogy lemaradt a közösségi média újdonságaitól, ebben Magyar Péter vitathatatlanul erősebb. Úgy vélte, a Tisza Párt vezetője egy erkölcsi nulla, ugyanakkor egy „okos fickó”, aki jól használja a közösségi médiát.

 

Ajánljuk még