Ahogy arról korábban már portálunk beszámolt, a geotermikus energia Magyarország számára ma még szinte felfoghatatlan léptékű lehetőségeket tartogat. Ezúttal portálunk egy szakmai háttérbeszélgetésre kapott meghívást, ahol lehetőségünk nyílt a hazai geotermikus fejlesztések mellett elkötelezett vállalatok képviselőit és a szakmai szereplőket is kérdezni a témában.
Miközben a gáz és a villamos energia ára még mindig az egekben van a háború előtti szintekhez képest, Magyarország számára a geotermikus energia hasznosításával eddig soha nem látott lehetőségek nyílnak meg az energiafüggetlenség megteremtésének és a rezsicsökkentés fenntartásának irányába.
Lengyel know-how
Már viszonylag széles körben ismert az a tény, hogy a földhő hasznosításával történő zöld energiatermelés szempontjából Magyarország lehetőségei világviszonylatban is rendkívül kedvezőek (nagy leegyszerűsítéssel úgy foglalható össze, hogy hazánkban sokkal kisebb mélységig kell fúrni a földben ahhoz, hogy elérjünk bizonyos hőmérsékleti szinteket, mint a bolygó más pontjain). A korábban, tudományos munkájáért Nobel-díjra is jelölt Bohdan Zakiewicz professzor a XX. század második felében kidolgozott egy olyan, úgynevezett „zárt rendszerű, mélyfúrásos technológiát”, amely lehetőséget ad arra, hogy az ezzel a technológiával elkészülő geotermikus erőművek a felszín alatti vízkészletek megsértése és beszennyezése nélkül termelhessenek villamosenergiát.
Felmerülhet a kérdés, hogy ha több évtizede ismert előttünk a jelenlegi kihívásainkra megoldást jelentő technológia, akkor mégis miért nem alkalmaztuk azt? A válasz pedig igen egyszerű: mert nem volt rá szükség. Rendelkezésünkre álltak ugyanis az olcsó szénhidrogének, amelyekkel működtethetőek voltak országaink gazdaságai, fűthetőek voltak lakásaink és tankolhatóak autóink. Mára azonban a helyzet alapvetően megváltozott, így a gazdasági racionalitás olyan technológiák használatára ösztönzi az állami és a piaci szereplőket egyaránt, amelyekre eddig nem mutatkozott komolyabb igény.
Jobb helyzetben vagyunk, mint Izland
Ishtiaq Ahmad a felszíni, sekély fúrásos technológián alapuló geotermikus erőművekkel foglalkozó izlandi GEG cégcsoport képviselőjeként ismertette, hogy Magyarországon az elmúlt évszázad során olyan vizsgálatok és kutatások történtek, amelyek hitelt érdemlően bizonyítják, hogy hazánk kedvezőbb adottságokkal rendelkezik a földhőhasznosítás révén történő villamosenergia-termelés területén, mint a területen éllovasnak számító Izland. Kifejtette, hogy cégük finanszírozást és szakértői hátteret is biztosítani tud a magyarországi geotermikus erőművek létesítéséhez. Rámutatott, hogy az általuk alkalmazott moduláris rendszerrel történő fúrások olcsóbbak, biztonságosabbak és hatékonyabbak, ezáltal garantálják az ilyen technológiával készülő erőművek gyorsabb megtérülését.
Zöld, hatékony és kis helyet foglal
Zbigniew Roch, a Zakiewicz professzor által szabadalmaztatott fúrási technológia és a Rotard AG csapata által továbbfejlesztett, finomított változat felhasználásával rendelkező vállalat vezetőjeként arról beszélt, hogy amennyiben Magyarországon ilyen technológiával létesülhet geotermikus erőmű, úgy egy teljes mértékben zöld, környezeti kitettségektől mentes, napi 24 órában kiegyenlített energiatermelést biztosító rendszer jöhet létre. A zárt rendszerből adódóan pedig a környezetszennyezés lehetőségétől is mentes módon tud a jövőben az ország villamos energiát előállítani. Roch úr rámutatott, hogy a geotermikus erőművek valamennyi megújuló energiaforrással szemben kisebb helyigénnyel rendelkeznek, vagyis nem szükséges a létesítésük során például több tíz hektárnyi kiváló minőségű termőföldet vagy éppen erdőt letarolni, mindössze 3–4 ezer négyzetmétert.
Megjegyezte azt is, hogy az ipari parkok és települések közvetlen környezetébe telepített kisebb kapacitású erőművek további előnye lehet, hogy a helyi felhasználók igényeit elégítenék ki, vagyis a növekvő energiaigények ellenére sem lesz szükség rendkívül drága hálózatfejlesztésekre az ellátásbiztonság fenntartásához. Egyben kiemelte, hogy a Zakiewicz professzor által szabadalmaztatott fúrási technológiával Magyarországnak a jövőben kilátása lehet akár a nettó villamosenergia-exportőr pozíció felvételére (vagyis a megnövekedő igények mellett is tartósan több villamos energiát termelni annál, mint amit az ország felhasznál), emellett pedig a lakossági fogyasztókat védő rezsicsökkentés fenntartására is.
Hibrid megoldás Magyarországon
Szigli Tamás, a magyarországi fejlesztéseket előkészítő és összefogó Bridge Energy Kft. ügyvezetője elmondta, hogy céljuk egy olyan hibrid megoldás létrehozása, amely ötvözi az izlandi sekély fúrásos, valamint a Zakiewicz professzor által jegyzett mélyfúrásos technológia előnyeit. Emlékeztetett, hogy már több mint másfél éve dolgoznak kollégáival azon, hogy a geotermikus erőművek teret nyerhessenek Magyarországon ,és folyamatos fejlesztések zajlanak az energiaszuverenitás előmozdítása, valamint a lakossági rezsicsökkentés fenntartásának biztosítása érdekében.
Csak nyerhetünk vele
Napjainkban azonban különösen aktuális a kérdés, hogy vajon elfogadják-e egy adott település lakói, hogy a környezetükben egy eddig nem látott technológiával építsenek villamos energiát előállító geotermikus erőművet. Szigli Tamás kifejtette, hogy ezek az erőművek semmilyen módon nem veszélyeztetik a környezetet és a helyben élőket. Külön kiemelte, hogy az erőművek kapcsán az egyetlen felmerülő kérdés, hogy az ott működő szivattyúk mennyire lehetnek zavaróak a környéken élők számára. Ezzel kapcsolatban azonban leszögezte: hitelesített mérések bizonyítják, hogy ezek az eszközök sem jelentenek zavaró mértékű zajterhelést.
Szigli Tamás az összefoglalójában kiemelte, hogy a múltban részben megvalósított, a környezeti viszonyoktól függő energetikai beruházások nem hozták meg a várt eredményeket, és a fokozódó területhasználati igény sem kedvez a szél- és naperőműrendszereknek. Elmondása szerint annak érdekében, hogy hazánk energiakitettsége csökkenthető legyen, szükség van a földhő energetikai hasznosítására, illetve az ezzel összefüggő jogszabályi környezet racionalizálására. Kifejtette, hogy céljuk Magyarország számára olyan energetikai alternatívát nyújtani, ami rövid-, közép- és hosszútávon is megoldást jelent, illetve beváltja a hozzá fűzött reményeket. Végül az ügyvezető rámutatott, hogy cégük elkötelezett az üzletvitelüknek és a cégpolitikájuknak a nemzeti érdek szerinti alakítása mellett, ennek érdekében pedig szoros együttműködésre törekednek Magyarország kormányával, egyúttal bíznak benne, hogy az első mélyfúrásos technológián alapuló 50 megawattos erőművet közösen hozhatják majd létre, a közös nemzeti érdek alapján.
Vezető kép: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS