
Annak ellenére, hogy Bulgária hivatalosan hónapokon keresztül ellenezte a fegyverszállítást Ukrajnának, 2022 tavaszán Szófia közvetítők beiktatásával gázolajat, lőszert és harcászati eszközöket juttatott el Ukrajnába. Volt időszak, hogy a bolgár lőszerek a háborús szükséglet egyharmadát fedezték.
Az információk a Die Welt német napilap nyomozásának köszönhetően láttak napvilágot. Ezek alapján Kijev tavaly áprilisban nem hivatalos segítséget kért Szófiától, mivel a dízelolaj- és lőszerkészleteik, amelyek még a szovjet időkből származtak, szinte kimerültek. Egy titkos akció keretén belül Kiril Petkov miniszterelnök a koalíciós partnere, a szocialista párt megkerülésével segített Kijevnek. A hadianyag és a gázolaj nem direkt úton került az egyik kormánytól a másikhoz, hanem bolgár és külföldi közvetítő cégeken keresztül. A szállítmányok szárazföldi és légi úton Románián, Magyarországon és Lengyelországon keresztül jutottak el Ukrajnába. Ezt megerősítette a Die Weltnek az akkori kormányfő, Kiril Petkov, aki ma ellenzékben van. Kormánya kiviteli engedélyeket állított ki a közvetítő cégeknek.
A privát hadiüzemeink teljes kapacitással dolgoztak
– nyilatkozta Petkov, hozzátéve, hogy úgy saccolják, hogy a háború kezdeti fázisában felhasznált muníció egyharmada Bulgáriából érekezett. Különösen érdekes, hogy a gázolaj, amelyet titokban szállítottak, orosz nyersolajból, egy fekete-tengeri finomítóban készült, amely a Lukoil tulajdonában volt. Az akkori pénzügyminiszter, Aszen Vaszilev is nyilatkozott a Die Weltnek: „Bulgária lett Ukrajna legnagyobb gázolajexportőre és az ország szükségleteinek negyven százalékát fedte le”. A lap megkeresésére Kijev megerősítette az információkat: Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter elmondta, hogy tavaly áprilisban kishíján elfogyott a lőszerük.
Tudtuk, hogy a bolgár raktárakban rengeteg, nekünk szükséges lőszer található, és ezért Zelenszkij elnök elküldött engem Bulgáriába, hogy diplomáciai trükkök alkalmazásával megszerezzem a szükséges muníciót
– mondta Kuleba, hozzátéve:
Ez élet és halál kérdése volt akkor.
Petkov ekkor ígéretet tett Kulebának, hogy mindent, ami csak a hatalmától telik, megtesz, annak ellenére, hogy a belpolitikai helyzet nem volt éppen egyszerű.
Ezek nem direkt szállítmányok voltak, hanem ukrán cégek és NATO országok cégei engedélyt kaptak bolgár hadianyag beszerzésére, azokra, amelyekre szükségünk volt
– árulta el az ukrán külügyminiszter.
Mindig hálás leszek Kiril Petkovnak, hogy minden politikai érzékét bevetette, hogy megoldást találjon
– tette hozzá Kuleba.
A történet igazából egyszerű: amíg a bolgár koalíció néhány tagja az oroszokkal szimpatizált, addig Petkov elhatározta, hogy a történelem jó oldalára áll és nekünk segít egy sokkal erősebb ellenség legyőzésében
– zárta az interjút ukrán politikus.
Fotó: MTI/AP/Jevhen Maloletka
Veletek
2023-01-23 at 02:56
Megint hazugsággal szembesülünk. Romániát elhiszem, mert a lőszereket is gyártja az ukránoknak. Nem gondolom, hogy nálunk ellenőrzés nélkül hagyták volna a szektort. Esetleg civil szervezetek karitatív adományaiban rejtve szállítottak ? Ómió ! Igazad van, lehetséges a légi út! Pl. bolgár eü. felszerelések Ukrajnának fedése alatt.
Papamaci
2023-01-21 at 15:53
A szállítmányok szárazföldi és légi úton Románián, Magyarországon és Lengyelországon keresztül jutottak el Ukrajnába.
Nem is tudtam, hogy újra van közös lengyel-magyar határ.
Kakukk
2023-01-21 at 13:28
Hesslerezredes
Szívesen. Be lehetett volna, de sztem nem akartak belenyúlni az irányzékba. Megoldották inkább AMD-nél az elülső ferde markolattal, a 63F és 63D esetében pedig a szovjet AKM kompenzátorával.
Hesslerezredes
2023-01-21 at 12:48
Kakukk2023-01-21 at 12:39
Köszönöm szíves válaszát (válaszait).
Érteni vélem a magyarázatait, és ha jól értem, a cső vonalában elhelyezett válltámasz végül is segít a lövéskor bekövetkező felfelé csavaró erő csökkentésében (a fegyver uralásában). Ergo: az AK-AMD fegyvereknél is érdemes lett volna bevezetni.
Kakukk
2023-01-21 at 12:39
Hesslerezredes2023
Annyit még, ha zavarhatom, hogy a közben elterjedt, célzást segítő optikák és berendezések miatt, amik megemelik az irányzóvonalat már a ma gyártott AK-k és AK rendszerű karabélyokhoz is kapható szett, ill. gyárilag is szerelik olyan, ma használatos állítható válltámasszal, ami egy vonalban van a cső tengelyvonalával. Igyekeznek is minél kisebb optikákat fejleszteni, nem csak a súly miatt. No meg vannak gyártók, melyek már irányzék nélkül, csupán szerelék sínekkel dobják piacra a terméket, majd a felhasználó válogatva a hozzá alkalmas irányzékok és optikák közt, kiakakítja a saját konfigurációját válltámaszostól, előágy markolatostól, felszerelhető kiegészítőktől, mindenestől.
Kakukk
2023-01-21 at 12:11
Hesslerezredes2023
Az irányzék azért sikerült olyan magasra, mert részben futás közbeni könnyebb szállítás céljából ott volt az a fogantyú, amire szerelték, ill. az első szériákon a fegyver tetején, a fogantyú alatt volt a felhúzó kar is. Az később átkerült hátra a tok és a válltámasz találkozásához.
Kakukk
2023-01-21 at 11:56
Hesslerezredes2023
Legjobb tudomásom szerint szándékosan tervezték úgy, de eredetileg nem a fellépő erők kompenzálására. Arra csak később jöttek rá, hogy beleszól és úgy terjedt el szájhagyomány útján.
Egyszerűbb a megoldás. A jóval magasabban elhelyezkedő irányzék, valamint a válltámaszban elhelyezkedő helyretoló rugó miatt történt eredetileg. Ha a lövő belenézett, ahhoz a hagyományos, szögben álló támaszt inkább a hóna alatt szorongatta volna, mint a vállához tudta volna szorítani, ill. ott volt benn a helyretoló és a zár is részben oda ment hátra.
Mindemellett ennek és az AK-énál kisebb teljesítményű lőszer ellenére, a nagyobb tűzgyorsaság miatt sorozatlövéskor nehezebben volt uralható, mint az AK. Ez a túlzott kormolódás miatt állandó és nehézkes tisztítás után a második legnagyobb probléma volt Vietnámban. Főleg, hogy egyéb kompenzátor nem, csak lángrejtő volt rajta kezdetben. 650-700 lővés/perc feletti kadenciát, ami pl. az AK-nál van, ilyen teljesítményű lőszereknél sorozatlövéskor igen nehéz uralni.
A magasan elhelyezett irányzék miatt pedig a fejlövések szaporodtak meg.
Hesslerezredes
2023-01-21 at 11:12
Kakukk2023-01-21 at 10:57
Csak egy kérdés: az AK-nál és az AMD-nél miért nem jött szóba az M16-oson alkalmazott válltámaszhoz hasonló megoldás, ahol a válltámasz egy vonalban van a cső vonalával és így a felfelé csavaró erőt a lövésnél ezzel küszöbölik ki, ha jól tudom?
Érdekelne a válasza, köszönöm előre is.
ómió
2023-01-21 at 11:01
Ez, ugye, max. légi úton történhetett?! Ott meg, eszerint, meg kell válogatnunk, kinek adunk áthaladási engedélyt!