Az ellenzéki pártok és Brüsszel folyamatosan Európa jövőjéért aggódnak, az európai értékekre nézve pedig Orbán Viktort és a V4-eket tartják a legkártékonyabbnak. A valóság azonban ellentétes azzal, mint amit a Nyugat állít, a sokat ostorozott Magyarország és szövetségesei azok, akik megmenthetik a meghasadt Európát a hanyatlástól, ennek pedig az egyik legfontosabb eszköze a hosszútávú stratégia mentén kiépített kínai gazdasági együttműködés, valamint az ennek fontos részét képező selyemút kiépítése. A PestiSrácok.hu Tóth Gáborral, az Európa Kapuja V4–Kína Egyesület elnökével beszélgetett a lehetséges jövőről.
Tóth Gábor, az Európa Kapuja V4–Kína Egyesület elnöke szerint előbb-utóbb szakadás következik be az Európai Unióban, ahol a bevándorlási és menekültügyi válság, valamint a belső súrlódások miatt a kontinens minden országának hamarosan döntést kell hoznia, hogy milyen Európát akar. Magyarország már letette voksát a tradíciók, a kereszténység és a konzervatív értékek mellett, és így tett néhány másik ország mellett Lengyelország is.
Azok, akik még nem döntöttek érzik, hogy előbb vagy utóbb nekik is le kell tenniük a voksukat valamelyik oldal mellett
– mondta Tóth Gábor.
Hozzátette:
Azok, kik azzal riogatnak, hogy Európa megszűnik létezni és totálisan megsemmisül azok rosszul gondolják, hiszen a krízis Európát épphogy megerősíti majd miután ennek két feltétele teljesül. Ez a két feltétel az, hogy az európai nemzetek visszatérjenek a Kohl-féle modellhez és erős nemzetek szövetségeként működjenek, illetve az, hogy Kína segítségével megfogják az új selyemút európai végét.
Mivel nyugat-európai országokat nem csak a migránsválság, de morális és gazdasági problémák is sújtják, ezért nyilvánvalóvá vált, hogy szükség van valamiféle megoldásra annak érdekében, hogy kontinens meg tudja őrizni az identitását, az értékeit, a kultúráját és az életszínvonalát.
Tóth Gábor úgy véli mindenképpen lesz Európai Egyesült Államok, csak nem a Schulz-féle elképzelés alapján, hanem visszatérve az európai uniós intézmények eredeti funkcióihoz.
Egyértelmű, az egyetlen alternatíva a kontinens számára egy egységes szuverén államokból álló gazdasági szövetség. Akad viszont egy probléma: egy szuverén országokból álló gazdasági szövetség esetében is szükség van egy vezetőre, aki az egészet összefogja és koordinálja. A mai állás szerint sem tehetségét tekintve, sem politikai karrierjét tekintve, sem pedig keménykezűségét figyelembe véve nincs más, mint Orbán Viktor.
Tény, hogy hazánk földrajzi elhelyezkedése miatt mindig is különleges, központi pozícióba került, és tekintettel a migrációs válság kezelésére, a V4-ekben játszott kulcsszerepére, a keleti nyitás alternatívájára, ez most sincsen másként.
Legyünk reálisak, Magyarország túl kicsi és gyenge ország ahhoz, hogy Európa vezető állama legyen, viszont a ha Európa legerősebb intézményét egy európai ember vezeti, akkor az nyugodtan lehet magyar. Főleg akkor, ha mindeközben V4 elnök is.
– mondja Tóth Gábor.
A selyemút vezet Európa felemelkedésének sikeréhez
Tóth Gábor szerint olyan változások történtek az elmúlt egy évben, amilyeneket korábban elképzelni sem tudtunk, és szerinte teljesen reális, hogy a V4-ek vezető szerepbe kerülhet, ennek pedig útja a 16+1-es koncepciójú kínai együttműködés magjává válása.
A V4-ek, és hazánk vezető szerepét egyébként több dolog is indokolná: egyrészt a szövetség régóta meghatározó erőt képez a régióban, illetve a 16-ok és Kína közti kereskedelem 70 százalékát a visegrádiak adják. Az sem elhanyagolható, hogy a nagyhatalmi ügyetlenkedés, a válságok hosszú sora nyomán egy olyan hatalmi vákuum alakult ki, amelyet egy erős, megfelelő arculattal “eladott” és racionális, érthető értékeken keresztül kommunikált visegrádi szövetség könnyedén kitölthet. Ha pedig ez megtörténik, akkor a régió és a szövetség az új selyemútnak tartópillérévé is válhat. Ha ez így lesz, akkor ezt, és Magyarország szerepét egy nagyhatalom sem hagyhatja majd figyelmen kívül és elképzelhető, hogy felsorakoznak hazánk mögött.
Mint ahogy oly sok más kérdésben is felsorakoztak hazánk mögött a régió más országai.
– tette hozzá Tóth Gábor.
Hogy mennyire tekint hazánkra Kína partnerként azt jól mutatja a Budapesten megrendezett kínai és a közép-kelet- és kelet-európai országok kormányfőinek csúcstalálkozója, amely azért történelmi jelentőségű, mert Li Ko-csiang épp hazánkban kezdett tárgyalni a térség 16 országának vezetőivel. Az együttműködés azt jelentené, hogy Kína tőkével, kedvezményes kölcsönökkel, beruházásokkal, közös kutatóintézettel fűzi egyre szorosabbra kapcsolatait a közép-kelet-európai térség 16 államával, akik közül 11 EU-tag, öt pedig az új kínai selyemút miatt felértékelődött Balkánon található. Ez Kínának azért jó, mert így jutnának be az ázsiai ország vállalatai az 500 millió fős, tehát nem kicsi uniós piacra.
Az EU és Kína közötti együttműködés egyébként ma úgy írható le, hogy az EU tagországai és Kína közötti bilaterális kapcsolatok összessége. Nincs és a közeljövőben nem is várható EU-s szintű hosszútávú stratégia Kínával. Éppen ez ad esélyt a V4-eknek beszivárogni ebbe a vákuumba.
Tóth Gábor szerint a közeljövő nagy kérdése, hogy a magyar miniszterelnök kihasználja-e ezt a ziccert még a V4 elnökség lejárta előtt, és elindít-e egy V4 és Kína közötti kezdeményezést, mely mögé a 16+1 további 12 tagja is beállhat.
Az esélyeink jók, mindenesetre, ha valaki európai vezetőként igazán komolyan veszi az új selyemútban rejlő lehetőségeket, az éppen a V4-ek és közép-kelet Európa legsikeresebb politikusa.
– tette hozzá.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS