Pár héttel ezelőtt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök parancsba adta a hadseregnek, hogy naponta ötszáz métert haladjanak előre. Akkor sokan túlzónak tartottuk a kijelentést, de csak azért, mert egy nagyon fontos részletet figyelmen kívül hagytunk: az ukrán elnök ugyanis azt nem szabta meg, hogy katonái melyik irányba haladjanak, és jelenleg nagyon úgy néz ki, hogy visszafelé ez még össze is jöhet. Az orosz erők ugyanis a front teljes szakaszán támadásokba kezdtek, és a hadsereg, valamint az ukrán állami intézmények telekommunikációját biztosító Kyivstar szolgáltató szervereit is lekapcsolták.
Kezdjük a kibertérben, hiszen az oroszok is ott kezdték. A Kyivstar a legnagyobb ukrajnai telekommunikációs szolgáltató. E sorok írója ugyan soha nem szerette, mert ha ilyen számot hívunk külföldről, valahogy mindig visszhangozni kezd a vonal, és az a gyanús érzés környékezi az embert, hogy még valaki van a vonalban. Az ukrán állami szerveket ez kevésbé zavarja, hiszen az állami intézmények, sőt, a hadsereg is ezt a szolgáltatót használja tulajdonképpen mindenre, az internettől a telefonokon át, de valószínűleg még a kulcstartóikon is ott virít a kis kék csillag.
Kedd éjjel óta azonban megnőhettek Kijevben a roamingdíjak, ugyanis a Szolncepjok hackercsoport általános támadást indított a Kyivstar ellen. Az akció során tönkretettek több mint tízezer számítógépet és a szolgáltató teljes szerverparkját. A Killnethez hasonlóan a Szolncepjok is tagadja, hogy bármilyen köze lenne az orosz hadvezetéshez; ők természetesen csak hazafias kötelességtudatból sütötték ki a szervereket, azonban talán mégsem véletlen, hogy az eset éppen akkor történt, amikor a hadsereg egy kicsit szorosabbra vonta a hurkot Avgyijivka körül.
Ha olyan jó volt Bahmut, miért nincs Bahmut 2.0?
Nos, van. Ahogy arról egy korábbi cikkben értekeztünk (bővebben ITT), Avgyijivka ostroma szinte pontosan követi a bahmuti forgatókönyvet. Mindössze annyi a különbség, hogy egy kicsit talán még türelmesebbek. Az erődváros pedig lényegesebben fontosabb, mint elődje, ez ugyanis a legerősebb ukrán állás Donyeck megyében (vagy Népköztársaságban, esetleg orosz régióban, nem kívánt törlendő).
Avgyijivka folyamatos tűz alatt áll. A város védelmét a keletről a kokszgyárban állomásozó 68. rohamdandár biztosítja, ebből az irányból leginkább csak szondázó támadásokkal kell szembenézniük, folyamatosan készenlétben és kifárasztva őket. Az igazi orosz csapásvonal a településtől északnyugatra fekvő Sztepove, és a délnyugatra elhelyezkedő Marjinka falvak irányában indult el. A két falu elfoglalása egyúttal lezárná az Avgyijivkába vezető utánpótlási útvonalakat. Sztepove egyelőre még ukrán kézen van, azonban a mellette elhelyezkedő vasútvonal már teljesen orosz kéz alá került, sőt, a jelek szerint olyan biztosak a dolgukban, hogy tüzérségi ütegeket is elhelyeztek annak mentén, ezzel 11 kilométerrel közelebb helyezve az ágyúkat a frontvonalhoz. Tizenegy kilométer, ízlelgessük – ez közel háromszor akkora mélység, mint amit az ukrán ellentámadás három hónapja alatt visszafoglaltak.
A helyzet pedig délre még nyomasztóbb. Marjinka ugyanis kedden elesett. Ezzel pedig nemcsak Avgyijivka teljes elvágása került közelebb, de az orosz erőket most már csak kevesebb mint 15 kilométernyi nyílt és üres, tehát védhetetlen sztyeppe választja el az ukrán csapatok gyülekezőpontjaként szolgáló Kurahovótól.
Mindeközben azért a nosztalgiáról is gondoskodnak a harcoló felek, hiszen Bahmut 1.0 közelében is komoly harcok zajlanak. A rommá lőtt várost jelenleg az orosz csapatok használják előretolt állásként és támaszpontként (egy összeomlott ház is kényelmesebb tud lenni, mint a lövészárok). Innen indultak meg a napokban Bohdanyivka bekerítésére. Valahogy így:
A fenti kép azonban egy kissé elavult, ugyanis kedd esti. Cikkünk írásának pillanatában a 119. ejtőernyős hadosztály már elfoglalta a déli dombokat, északon pedig több gyalogos egység is elérte a félkörrel jelölt erdőséget.
Ukrajna harapófogóban
Érdekes dolgot vehetünk észre azonban, ha a fent leírt hadmozgásokat kivetítjük a teljes frontra. Ahogy a fent részletezett települések esetében, úgy a teljes ukrán arcvonallal szemben is azt láthatjuk, ahogyan az oroszok bekerítő hadmozdulatokat végeznek. Bohdanyivka és Avgyijivka elestével a teljes ukrán védvonal harapófogóba kerülhet.
Az északi és a déli áttörések másrészt azt is biztosíthatnák, hogy a Moszkva által magukénak tekintett öt megyéből négy teljes egészében az oroszok ellenőrzése alá kerüljön, ha pedig az ukrán arcvonalak teljesen összeomlanak, akkor Herszon sem tartható tovább Kijev fennhatósága alatt, bármennyire is fontos propagandaértéke van annak, hogy a Dnyeper bal partján is van néhány ukrán állás.
Fotó: Telegram (egy megkopott “Donbász Ukrajna” felirat, valahol a front közelében)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS