A cseh hatóságok kedden bejelentették, hogy 110.000 maszkot küldenek Olaszországnak az eltűnt kínai segélycsomag miatti kárpótlásként. Néhány napja ugyanis nyoma veszett százezer védőmaszknak, amit Kína küldött segítségként Olaszországnak. Számtalan álhír is terjedt a témában. Többen arról írtak, hogy Csehország ellopta az olaszoknak szánt segélycsomagot. Meglehet, hogy ennek a hírnek az egyik átköltéséből született az az álhír is, ami az egész hazai balliberális sajtót bejárta, miszerint Magyarország foglalta le a csehek félmillió maszkját. Hogy valójában mi történt, azt pontosan nem lehet tudni, állítólag a maszkokat csempészek lopták el.
Prága északi részén egy magánraktárban 680.000 maszkot találtak, közte a kínaiak Olaszországnak szánt 100 ezer adomány maszkját. De a Csehországban lefoglalt maszkok témája csak egy a számtalan közül a védőfelszerelések anomáliáját illetően. Egész Európában komoly problémát jelent, hogy kevés a védőfelszerelés. Most már naponta jelennek meg hírek arról, hogy Európa több országában tűnnek el szállítmányok. Mai hír az is, hogy Németország 6 millió megrendelt maszkja tűnt el a kenyai repülőtéren. A védőfelszerelések csempészete és fekete kereskedelme óriási üzlet lett. Gyógyszertárakban, orvosi segédeszköz boltokban nem csak hazánkban, világszerte lehetetlen hozzájutni a legegyszerűbb maszkokhoz is. Közben az interneten egyre több hirdetés jelenik meg, horrorisztikus áron kínálnak korábban filléres eszközöket is.
Február óta globális a védőfelszerelés hiány
Kínában, Japánban vagy Dél-Koreában már január második felében elfogytak a szájmaszkok a gyógyszertárakból, és korlátozásokat vezettek be forgalmazásukra és kivitelükre – írja a Magyar Nemzet egy összefoglalója. Felidézik, hogy Európában és az USA-ban februárban ütötte fel a fejét a koronavírus, akkor kezdődött el az egyéni védőfelszerelések felvásárlási rohama. Egymás után több ország is export tilalmat rendelt el. Elsőként Németország, aztán Franciaország, majd amikor már Keletre is begyűrűzött a hiány, Ukrajna is. A németek egyébként több uniós tagállammal is konfliktusba kerültek, amikor elsőként megtiltották az egészségügyi termékek, védőfelszerelések exportját. Magyarország maszk szállítmányát is blokkolták.
Egyre több a csempész, már kórház raktárat is kifosztottak
A maszkokból, kesztyűkből kialakult hiány globálissá válásával megjelentek a csempészettel kapcsolatos hírek. Németországban a múlt héten a kölni kórház raktárába törtek be és loptak el 5000 maszkot. A kijevi repülőtéren a hatóságok másfél tonnás szájmaszk-szállítmányt foglaltak le, amelyet Olaszországba és Szaúd-Arábiába próbáltak csempészni. A kormányok is versengenek egymással, hogy kinek sikerül lecsapnia egy-egy nagyobb szállítmányra. Szlovákia például 2 millió maszk szállításáról egyezett meg Ukrajnával, amit végül a németek kaphattak meg. Angela Merkelnek most mégis fájhat a feje. A Der Spiegel mai híre szerint Németország által megrendelt FFP2-es védőmaszkok közül, mindegy hatmillió darab tűnt el nyomtalanul a kenyai reptéren.
Az olaszoknak szánt maszkok eltűnése nemzetközi botrány lett
Az Olaszországnak szánt maszkok ügye azért váltott ki mindezek között nemzetközi visszhangot, mert őket sújtja leginkább a járvány. A betegek száma ott már megközelíti a 60.000-et, naponta több százan halnak meg. A múlt hét végén az egy nap alatt elhunytak száma megközelítette az 1000-et. Derű a borúban, hogy ma, azaz kedden elmondható, hogy már két napja csökken a megbetegedések és az elhalálozások száma Itáliában. Kína, aki a járvány kiinduló országaként elsőként úgy tűnik, túl is van a járványon, március 11-én jelentette be, hogy szakértőket és egészségügyi felszerelést küldött Olaszországba szerdán, hogy segítséget nyújtson az új típusú koronavírus-járvány elleni küzdelemben. Március 21-én az olasz sajtó arról írt, hogy összesen 3 millió darab maszkot várnak Kínából, Egyiptomból és Indiából. Csakhogy nem érkezett meg az összes. Az olasz La Repubblica arról számolt be, hogy az adománymaszkokból 100 ezer darabnak nyoma veszett, lefoglalták Csehországban.
A cseh külügyminiszter csaknem 700 ezer lefoglalt csempész maszkról beszélt
Tomas Petricek cseh külügyminiszter kedden jelentette be, hogy busszal, ami Rómába érkezik 110 ezer szájmaszkot küldtek Olaszországnak. Állítólag a kínai adomány egy részét egy észak-prágai magánraktárban találták meg, közel 700 ezer csempészett arcmaszk között. Azt, hogy miként kerültek a raktárba még nem tudják, a rendőrség nyomoz a tolvajok, csempészek után.
Kína a legnagyobb maszk importőr?
Kína eközben maszk nagyhatalommá vált. Az autógyáraik is arcmaszk gyártásra álltak át. A Build Your Dreams, (azaz Építsd meg az álmaid) Kína egyik legnagyobb multinacionális vállalata, amely eredetileg elektrotechnikai eszközöket, akkumulátorokat, napelemeket és járműveket gyárt, jelenleg napi 5 millió darab maszkot készít el. A maszkra helyben is óriási igény van, ott ugyanis már kötelező a viselése. Le is tartóztatják azt, akit meglátnak maszk nélkül az utcán. Egy részét adományként küldik el a koronavírus által leginkább sújtott országoknak, de kiváló üzletágat is felépítettek, se perc alatt. Az európai országok milliószámra rendelik tőlük a maszkokat. Az Index hétfőn írt arról, milyen óriási a kereslet a kínai maszkokra, illetve arról, hogy a járvány kirobbanása óta az ár a tízszeresére nőtt, és még így is gyorsnak kell lennie annak, aki jó minőségű áruhoz akar jutni.
Hétfőn 3 millió maszk érkezett Kínából Budapestre és ez csak az első szállítmány volt
Orbán Viktor kedden reggel Facebook oldalán jelentette be, hogy a Suparna légitársaság charterjáratán Kínából megérkezett Budapestre egy óriási szállítmány: 3 millió szájmaszk, 86 lélegeztetőgép, 100 ezer védőruha, 100 ezer pár kesztyű, és 100 ezer vírusteszt.
A miniszterelnök hétfőn a Parlamentben azt mondta, hogy védőfelszereléseket Keletről lehet beszerezni és nagy mennyiségben foglaltunk is le, a szállítmányok folyamatosan érkeznek.
Gyógyszertárakban egyelőre nincs, vagy korlátozottan vásárolható még gumikesztyű is
A védőfelszerelések elsősorban a kórházakba és egészségügyi dolgozókhoz fognak eljutni, de, hogy mikorra töltődnek fel a hazai gyógyszertárak maszkokkal és kesztyűkkel még kérdéses. Személyes tapasztalatunk, hogy maszkot kereskedelmi forgalomban már gyakorlatilag semmilyent nem lehet kapni. Több gyógyszertárban már a gumikesztyű kiadását is limitálták. Egy ember maximum 3 párat vehet. Hétfőn egy nagyobb szállítmány kézfertőtlenítő érkezett, amit szétterítettek. Kisebb flakonokkal szintén limitáltan újra kapható.
Kétes hátterű webshopok és Facebook kereskedők horror áron kínálnak maszkokat
Rákerestünk az interneten, ahol viszont bőséges a kínálat, az árak húzósak, a források annál megbízhatatlanabbak. Ismeretlen webáruházak hirdetnek például maszkokat a Facebookon, FP2 maszkot átlagosan 5000, FP3 maszkot 12-15.000 forintért.
A legegyszerűbb 3 rétegű szűrő nélküli egészségügyi maszkot, ami jobb esetben egyszer használatos, 50 darabos kiszerelésben 20-25.000 forintért.
Egy doboz ilyen maszk a járvány előtt jóval olcsóbb volt
Érdekes, hogy a legtöbb ilyen webshopban előre kell fizetni, ezt azzal magyarázzák, hogy minimalizálni akarják a futár és a vásárló közötti érintkezést. A pozitív példa, hogy egyre többen kezdtek otthon maszkok varrásába, önkéntesek, önkormányzatok, ők ingyen adják a maszkokat. Egy herendi varrónő például százával varrja az adomány maszkot. De bőségesen találni olyan ügyeskezű háziasszonyokat, akik a közösségi médiában 500-1000 forintért kínálják az otthon varrt maszkokat.
Vezető kép: maszkokat gyártanak Olaszországban, AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS