Kétéves mélypontra került a kormányoldalba vetett bizalom – írja a HVG a Medián-felmérése alapján.
A Fidesz támogatóinak aránya februárról márciusra 3 százalékponttal, 27-ről 24 százalékra csökkent a teljes népesség körében; ez azt jelenti, hogy mostanra a kormánypárt az egy évvel ezelőtti 36 százalékos támogatottságának a harmadát elveszítette. A Fidesz február óta bekövetkezett népszerűségvesztéséből az ellenzéki pártok – a lassan növekedő DK kivételével – egyelőre nem tudtak számottevő tőkét kovácsolni. Ugyanakkor a pártpreferenciával nem rendelkezők aránya legutóbb éppen két éve, 2013 márciusában volt olyan magas, mint most (37 százalék), derül ki a felmérésből.
A kormány munkájával való elégedettség is kétéves mélypontra került: az emberek mindössze 29 százaléka gondolja úgy, hogy a kormány eddig jó teljesítményt nyújtott, szemben azzal a 68 százalékkal, akik rossznak minősítették az Orbán-kabinet munkáját. Még a Fidesz jelenlegi támogatói közül is csaknem minden hatodik (15 százalék) kritikusan szemléli a kormány tevékenységét.
A Fidesz jelenlegi táborának döntő többségét a kitartó hívek adják: a párt mostani támogatóinak 92 százaléka (emlékei szerint) a tavalyi választáson is a Fideszre szavazott. Ennek ellenpéldája a Jobbik: mostani szimpatizánsainak közel ötödrésze azt állítja, hogy tavaly tavasszal még a Fideszre szavazott, és azóta pártolt át a radikálisokhoz.
Csaknem egy évvel a parlamenti választás után még mindig a Fidesz mögött áll a legtöbb támogató, ám a nagyobbik kormánypárt azóta csaknem egymillió szavazót veszített – összegezte Závecz Tibor, az Ipsos véleménykutatási igazgatója tegnap az InfóRádió Aréna című műsorában.
Závecz Tibor szerint a kiábrándult Fidesz-szavazók és a korábbi bizonytalanok voksolnának most a radikális erőre. Kifejtette: “két forrásból táplálkoznak, a Fidesztől eljöttek mintegy 200-250 ezren, ők alapvetően kistelepüléseken élő, nem túl jó helyzetben lévő fiatalok, fiatal középkorú szavazók, illetve a Jobbik megmozgatott olyan indulatos szavazókat, akik az előző választáson – tavaly április 6-án – nem is mentek el voksolni. Ezek a csoportok – ahogy próbáltuk analizálni – nagyon rossz munkaerő-piaci pozícióban vannak.”
Forrás: HVG/InfóRádió
Facebook
Twitter
YouTube
RSS