
Oroszország és Ukrajna megállapodott a fekete-tengeri gabonaexportot lehetővé tévő megállapodás meghosszabbításáról – jelentette be szombaton Recep Tayyip Erdoğan török elnök. Az ukrán fél szerint 120, az oroszok szerint 60 nappal toldották meg az egyezség hatályát.
Mindkét féllel folytatott tárgyalásainkat követően sikerült elérnünk a megállapodás meghosszabbítását, amely március 19-én lejárt volna
– mondta egy canakkalei avatóünnepségen a török államfő. Erdoğan Oroszország, Ukrajna és az ENSZ erőfeszítéseit is megköszönte, egyúttal leszögezte, hogy a megállapodás életbevágóan fontos a globális élelmiszerellátás stabilitása szempontjából. Felidézte, hogy az egyezség alapján több mint 800 hajó mintegy 25 millió tonna gabonát juttatott el a világpiacra. A török elnök a hosszabbítás bejelentésekor annak időtartamáról nem szólt.
Korábban Kijev elutasította azt az orosz felvetést, hogy 120 nap helyett csak 60 nappal hosszabbítsanak, arra hivatkozva, hogy az eredeti megállapodásban feketén-fehéren rögzítették, hogy legalább 120 nappal lehet hosszabbítani. Olekszandr Kubrakov ukrán infrastruktúraügyi miniszter a Twitteren azt írta, hogy a megállapodást ismét 120 nappal hosszabbították meg. Egyúttal háláját fejezte ki az ENSZ-nek és Törökországnak erőfeszítéseikért.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő viszont azt közölte, hogy a gabonaexport-megállapodást ezúttal csak 60 nappal hosszabbították meg. Egyúttal jelezte, hogy Moszkva addig nem veszi fontolóra egy ezen túli, újabb hosszabbítás lehetőségét, amíg Oroszország aggályait nem veszik figyelembe. A szóvivő közzétette annak a levélnek a másolatát, amelyben az ENSZ-hez akkreditált orosz állandó képviselet arról tájékoztat, hogy Moszkva nem ellenzi a megállapodás 60 napos meghosszabbítását május 18-ig.
A fekete-tengeri gabona exportjáról tavaly júliusban született megállapodás. Az alku értelmében három fekete-tengeri kikötőből biztonságos folyosókon keresztül lehet gabonát exportálni, és a megállapodás végrehajtását Törökország koordinálja.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij
Egon samu
2023-03-19 at 13:26
Sötét utakon Európai és nyugati országokba jut az ukranáci gabona, amely egyetlen EU-s előírâsnak nem felel meg. Monsanto és mâs US konszernek ukrajnai terméke. Ezzel teszik tönkre a drágábban termelő európai földművelőket a “humanitárius segítség Affrikának” hazug jelszavával…
A Nagy Testvér figyel téged
2023-03-19 at 05:28
Így már biztosan jut ukroNáci gabona, a spanyol disznóhízlaldáknak! Afrika meg haljon éhen, mint eddig!
moliere
2023-03-19 at 00:16
Mivan? Éhezik London? 😀 Úgy tudom, hogy angol, olasz és egyéb “éhező” kikötőkbe futottak be a szállítmányok. Biztos előtte még minőségbiztosítani kell, hogy a kényes afrikai piacra továbbítható legyen. 😀
Patkányférgekről beszélünk, akik már régóta rabolnak fosztogatnak itt Európában is. Bankok, cégek, politikai és média segítséggel, a legundorítóbb hazugságokkal.
Túl sok a pénz az embereknél, ki kell őket fosztani.
ERZSI
2023-03-18 at 22:55
Hogy került felhasználásra Magyarországon ilyen GMO-s és csávázott szemét? Az állatok nem tolerálták, az emberek nagyon hülyék az állatokhoz képest.
Orientál
2023-03-18 at 20:57
Csak hozzánk ne hozzák. Sajnos az eu-s elvtársak az eu-s gazdákat vették ezzel célba ,hát igen azok érdekükben akik mint USA és egyéb milliárdosok Ukrajna termőterületének már a 30% műveltették és termeltettek , közöttük Soros Gyuri bácsiék.
Ungarn über alles !
2023-03-18 at 19:07
akkor remélhetőleg nemfognak Magyarországon keresztül GMO-s ukretén-usa szemetet szállítani, és nem csurran belőle a “nagykereskedőinkhez”, még állati takarmánynak sem !