A Lenta értesülései szerint lezuhant a Wagner-vezér repülőgépe Oroszországban – írja az Origo.hu, hozzátéve, Jevgenyij Prigozsin mellett további kilenc ember halt meg a tragédiában.
A Lenta egy videót is közzétett, amelyen a repülőgép becsapódása látható, majd kifejtette,a balesettel kapcsolatban moszkvai idő szerint 19 óra 29 perckor értesítették a hatóságokat, de a baleset már nagyjából egy órával korábban történhetett. A magánrepülő Jevgenyij Prigozsin cégének a tulajdona volt, Moszkva és Szentpétervár között repült, amikor hirtelen megszűnt a radarkapcsolat.
A Wagner-vezér halálát az orosz Légiközlekedési Hatóság is megerősítette.
⚡️ Самолёт, который разбился в Тверской области, принадлежит Евгению Пригожину, утверждают издание Baza и журналистка Ксения Собчак. На борту бизнес-джета Embraer, как утверждается, были 7 человек, они погибли.
Видео: соцсети pic.twitter.com/EzyZ3PbVT8
— ЭХО (@echofm_online) August 23, 2023
SEJTHETŐ VOLT A VÉG
Gyanúra ad okot, hogy az incidens pontosan két hónappal a Prigozsin által alapított Wagner zsoldoscsoport zendülése után történt.
A katonai magánvállalat fegyveresei kelet-Ukrajnából kiindulva elfoglalták akkor Rosztov-na-Donu várost és fegyveres gépkocsioszlopot indítottak Moszkva felé, az orosz hadvezetés ellen tiltakozva
– idézte fel az MTI. Emlékezetes, hogy végül a Wagner-csapat nem érte el az orosz fővárost, Jevgenyij Prigozsin elvileg amnesztiát kapott, a zsoldosok pedig szabadon Belaruszba távozhattak.
Elképzelhető, hogy az oroszok az ukránokat okolják majd a történtekért
– nyilatkozta a BBC-nek az ukrán külügyminisztérium egykori tanácsadója. Hozzátette, aligha fogják sokan gyászolni a zsoldosvezért, de azon sem lenne meglepődve, ha valahogy megúszta volna a halált.
A LÉGVÉDELEM LŐHETTE LE
A Moscow Times az X-en (korábban Twitter) posztolt a történtekről, azt állítva, hogy a gép utaslistáján rajta volt Jevgenyij Prigozsin is.
Az orosz katasztrófavédelmi minisztérium előzetes tájékoztatása szerint a fedélzeten tartózkodók mindannyian meghaltak
– tették hozzá.
JOE BIDEN: NEM VAGYOK MEGLEPVE
Adrienne Watson, a Fehér Ház szóvivője szerdán azt mondta: egyelőre nem tudják megerősíteni, hogy Jevgenyij Prigozsin tényleg meghalt-e, de nem lepné meg őket, ha a hír igaz lenne.
Ha megerősítik a halálhírt, akkor sincs min meglepődni. Az ukrajnai katasztrofális háború ahhoz vezetett, hogy egy magánhadsereg Moszkva ellen vonult, most pedig, úgy tűnik, hogy ez lett a következménye
– mondta. Nem sokkal később maga Joe Biden is megszólalt ugyanerről egy riporternek nyilatkozva.
Nem vagyok meglepve […] Nem tudom, hogy konkrétan mi történt, de nem lep meg [a hír]
– mondta a hírről. Hozzátette azt is, hogy az utóbbi másfél órában egy edzésen volt, ezért sem tud konkrétumokat mondani.
Jevgenyij Prigozsin Szentpéterváron született (akkor még Leningrád), és ifjúkoráról ugyan túl sokat nem tudunk, az biztos, hogy a Szovjetunió összeomlását börtönben vészelte át, majd a rendszerváltás után azonnal elhozta az éppen poklok poklát megélő városba a Nyugatot, szabadulása után első dolga volt ugyanis megnyitni az éppen éhező városban Oroszország első hot dog-standját. Ebben az időben barátkozott össze Vlagyimir Putyinnal, aki éppen azon szorgoskodott, hogy Szentpétervárt a volt KGB segítségével kirángassa a maffia karmai közül (erről bővebben már értekeztünk, a pétervári herceg és a pétervári banditák történetét ITT olvashatják). Az útszéli falatozóból hamarosan gyorsétteremlánc lett, majd megnyílt az egyenes út a kaszinók és szerencsejátékokat felügyelő bizottság elnöki széke felé. Az első millióról nem kérdeztük, de valószínűleg már akkor sem rubelben kellett számolnia, Putyin hatalomra kerülése után pedig az elnök belső körének tagja lett, az első oligarcha, aki belement a “nagy alkuba” (hogy az mi is, ITT elolvashatják).
A Wagner-csoport úgy tíz-tizenöt évvel ezelőtt alakult meg. Pontosan senki sem tudja, hiszen pár évvel ezelőttig még nem is léteznek, nem véletlen, hogy mielőtt sajtónyilvánosságot kaptak csak úgy hivatkoztak rájuk, hogy “ихтамнеты” (itt-sem-voltak). Prigozsin magánhadserege először a szíriai háborúban mutatkozott be hivatalosan is, ők voltak, akik “nem voltak ott” Bengáziban, Palmíriában és a Donbaszban sem, aztán ez utóbbiban be is mutatkoztak. A Wagner toborzott hadviselt férfiakból, börtöntöltelékekből, kalandvágyó szélsőségesekből (van köztük kommunista és neonáci), és egyáltalán mindenkit szívesen vártak és várnak, akit nem ijeszt meg a saját árnyéka és egy kis pluszpénzre vágyik. Pénz pedig van. Prigozsin saját vagyona mellett az orosz állam is bőven ellátta őket minden földi jóval, ahogyan azt egy hagyományos gyarmati hadsereg megérdemli (a Kelet-Indiai Társaság, és a francia idegenlégió a hőskorában csak álmodhatott olyan befolyásról és felszerelésről, mint a “zenészek”).
A befektetés pedig minden bizonnyal megtérült, hiszen a háború kitörése előtt rendre olyan térségekben tűntek fel, ahol valami lehetett találni valami értékest. Maliban például ők váltották a francia idegenlégiót, az orosz cégek pedig pedig a francia koncessziókat a helyi uránbányákra. De került Prigozsin és ezen keresztül Oroszország kezére alkáli földfémlelőhely és arany- vagy gyémántbánya is nekik köszönhetően.
Forrás: index.hu; origo.hu, magyarnemzet.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS