A szavazatok felének összesítése alapján megőrizhette alkotmányozó többségét az orosz kormánypárt, az Egységes Oroszország a parlament alsóházában – derült ki a Központi Választási Bizottság által hétfő hajnalban közölt adatokból.
Az országos pártlistás szavazatok 50,02 százaléka szerint az Egységes Oroszország 46,11 százalékkal vezet. Az egyéni választókörzetekben leadott voksok 50,11 százaléka alapján a párt 85,78 százalékot, vagyis 193 mandátumot szerzett meg a 225-ből. Ilyen módon, beleszámítva a parlamentbe be nem jutott pártokra leadott szavazatok arányos elosztása alapján a párt több mint 300 mandátumra számíthat a 450-ből, ami az Interfax hírügynökség szerint azt jelenti, hogy megőrizte alkotmányozó többségét.
A kommunisták 21,40, a liberális demokraták 8,07, az Igazságos Oroszország – Hazafiak – Az Igazságért pártiak 7,62 százalékon, az Új Emberek pedig 5,97 százalékon állnak a pártlistás szavazás alapján. A parlamenti bejutási küszöb öt százalék.
A választásokat széles körben fontosnak tekintik Vlagyimir Putyin azon erőfeszítései miatt, mely szerint az orosz elnök még a 2024 -es elnökválasztás előtt megerősítse hatalmát. A választási bizottság szerint az ország szavazóhelyiségeinek mintegy 30 százalékának eredményei alapján a Kreml-párti Egységes Oroszország párt a szavazatok 45 százalékát adta a pártlisták által kiosztott 225 képviselőre.
A vasárnapi választásokon nem volt jelentős ellenzéki jelenlét, miután az orosz hatóságok szélsőségesnek nyilvánították a bebörtönzött Alekszej Navalnijhoz, a Kreml legjelentősebb ellenségéhez kapcsolódó szervezeteket. A szavazást számos szabálysértési bejelentés is megzavarta, beleértve a szavazólapokkal való csalást. A korai eredmények három másik pártot mutattak be, amelyek szinte mindig támogatják Putyin visszatérését az Állami Dumába, valamint a tavaly megalakult Új emberek pártot, amelyet sokan a Kreml által támogatott projektnek tartanak. A Kommunista Párt a pártlistás szavazatok mintegy 22 százalékát kapta, ami jelentős javulás a 2016-os választásokon elért 13 százalékhoz képest. Az Egyesült Oroszország öt évvel ezelőtt mintegy 54 százalékot kapott, így a korai eredmények jelentős bukásnak értelmezhetőek a támogatottságukban.
A kommunisták “mindenhol nyernek, ahol erős kampányt tudtak indítani, és ez nagyszerű. Nem nagyszerű, mert szeretjük a kommunista pártot, mert nem, hanem mert növeli az oroszországi politikai verseny szintjét
– mondta Leonyid Volkov, a Navalnij legjobb segítője. A választások előtt Putyin reményét fejezte ki, hogy az Egységes Oroszország párt megtartja uralmát a parlamentben, ahol a 450 -ből 334 mandátumot birtokolt. De bár a párt Putyin hatalmi bázisa, sokkal kevésbé népszerű, mint maga az elnök.
Rengeteg a csalásról szóló beszámoló
A háromnapos szavazáson az orosz média, az ellenzéki politikusok és a választási megfigyelők szavazássértéséről szóló jelentések péntek reggel óta folyamatosak, miután váratlanul hosszú sorok alakultak ki a moszkvai és más városok szavazóhelyiségei előtt. A hétvégén több videó is érkezett a szavazólapok kitöltéséről a közösségi médiában. Az Oroszországi Központi Választási Bizottság vezetője legalább nyolc eseményt erősített meg hat orosz régióban. A bizottság eddig 14 régióban 7465 szavazólapot érvénytelenített.
Az elmúlt hónapokban a hatóságok átfogó fellépést hajtottak végre az ellenzéki politikusok és a Navalnij által az Egységes Oroszország elleni tiltakozó szavazás megszilárdítására kidolgozott intelligens szavazási stratégia ellen. Az intelligens szavazás növeli az ellenzéki jelöltek nyerési esélyeit azáltal, hogy megmondja a választóknak, hogy adott területeken melyik jelöltnek van a legnagyobb esélye a Kreml által támogatottak legyőzésére, és a hatóságok számos kísérletet tettek annak letörlésére az internetről.
Körülbelül 50 Navalnij által üzemeltetett webhelyet blokkoltak, köztük az intelligens, vagyis “okos” szavazásra szánt webhelyet is. Pénteken az Apple és a Google a hatóságok nyomására eltávolította az intelligens szavazást használó alkalmazást az orosz felhasználóktól. A Telegram üzenetküldő alkalmazás alapítója, Pavel Durov szombaton letiltotta az okos szavazáshoz használt chatbotot, míg a YouTube számos videót tett elérhetetlenné, melyekben felsorolják az okos-szavazás által támogatott jelölteket.
Az USA beszállt Navalnij mellett az orosz választásokba
Navalnij szövetségesei az intelligens szavazás elleni fellépést és a szavazási jogsértésekről szóló beszámolókat a Kreml bizalmatlanságának tulajdonították a kívánt eredmény elérésében. Mint arról korábban részletesen beszámoltunk, az orosz Központi Választási Bizottság szombaton jelentette be: “három külső kibertámadás célzott az erőforrásaira az országban zajló parlamenti választások szavazásának első napján”.
Nem örült az orosz külügy az “amerikai önkéntes missziónak” a komcsik mellett
Az Orosz Szövetségi Számítástechnikai Központ vezetője, Alekszandr Szokolcsuk sajtónyilatkozatában kijelentette, hogy „a bizottság online portálját péntek reggel óta két megsemmisítési kísérletnek vetették alá, az első 6 órát, a második két percig tartott, és céljuk a portál gyengeségeinek felderítése volt ” – írja a Russia Today. Ami a harmadik támadást illeti, azt péntek este, szétosztott szolgáltatásmegtagadás formájában indították el, amely körülbelül két percig tartott és viszonylag erős volt – teszi hozzá a lap. A bizottság megjegyezte, hogy „Moszkvában azon szavazók száma, akik elektronikus szavazási rendszert használtak szavazatuk leadására, meghaladta az 1,5 milliót”.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő közölte, hogy Moszkva bizonyítani tudja, hogy az Egyesült Államok beavatkozik a közelgő oroszországi választásokba. A külügyi szóvivő szerint az USA a Navalnij-féle “okos szavazás” támogatásával próbálja befolyásolni az eredményeket. Zaharova szerint amerikai informatikai nagyvállalatok támogatják az Alekszej Navalnij ellenzéki politikus csapata által kidolgozott “okos szavazás” nevű projektet, amelynek célja a választásokon azoknak a jelölteknek a támogatása, akik a kerületükben a legnagyobb eséllyel vehetik fel a versenyt a kormányzó Egységes Oroszország párt jelöltjével szemben. Pénteken John Sullivan amerikai nagykövetet bekérették a moszkvai külügyminisztériumba, ahol Szergej Rjabkov tárcavezető-helyettes fogadta és “kategorikusan elfogadhatatlannak” nevezte az orosz belügyekbe való beavatkozást.
PS-összeállítás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS