Már a Fenyő-gyilkosság után öt nappal titkos jelentésben rögzítették, Gyárfás Tamás megbízást adott alvilági kapcsolatának, Tasnádi Péternek, hogy szervezze meg Fenyő János meggyilkolását. A jelentést az egykori operatív főnyomozó, Sándor István „Papa” írta, aki az Aranykéz utcában felrobbantott Boros Tamás rendőri kapcsolattartója volt. A portálunk által megismert, titkosított, majd a minősítés alól feloldott iratokból az is kiderül, hogy Boros is tudta, Gyárfás Fenyő megöletésére készül. Az olajügyek koronatanúja Tasnádi egyik emberéhez hasonlóan azon az állásponton volt, hogy pénzszerzés reményében jelezzék a médiacézárnak Gyárfás Tamás tervét, ám Tasnádi hiába próbálta meg felvenni a VICO tulajdonosával a kapcsolatot, Fenyő – vesztére – nem állt szóba a nehézfiúval…
Folytatjuk az 1998-ban történt Fenyő-gyilkossággal összefüggésben megkezdett cikksorozatunkat. Előző írásunkban arra kerestük a választ, miért terelődött tévútra a nyomozás már rögtön az emberölés utáni hetekben, és miként nyújtott segítséget a merénylőknek egy volt gyilkossági főnyomozó, valamint a felbujtással gyanúsított Gyárfás Tamás, akit egy szigorúan védett tanú szerint Portik már 1994 óta a markában tart. A cikksorozatot azért is indítottuk, hogy az általunk megszerzett nyomozati iratok segítségével feltáruljanak a magyar kriminalisztika legrejtélyesebb gyilkosságának még homályban lévő részletei, illetve lehulljon a lepel a rendszerváltás utáni Magyarország legsötétebb korszakáról. Arra is rámutatunk, hogy a rendőrök húsz év alatt milyen tévutakon jutottak el végül a jelenlegi, lehetséges megoldásig, miszerint Fenyőt legnagyobb üzleti ellenfele, Gyárfás Tamás ölethette meg Portik Tamás segítségével, aki egy szlovák férfit, Jozef Rohácot és bandáját bízta meg a bérgyilkossággal.
Gyárfás áldozatnak tartja magát
Azt azonban nagyon fontos leszögezni, hogy Gyárfás megdöbbent a gyanúsításon és azt állítja, semmi köze Fenyő János halálához, sem pedig más bűncselekményhez, sőt, a Magyar Időknek adott interjújában pár napja azt mondta, a hazugságvizsgálatot is vállalná, hogy tisztázza magát. Gyárfás az interjúban kijelentette továbbá, hogy ő a Tasnádi és volt felesége közötti „perpatvarnak” lett az áldozata. Az ex-úszóelnök itt arra utalt, miután a nehézfiú és neje összevesztek, a nő a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársainak jegyzőkönyvbe mondta, volt férjét Gyárfás 1997 ősszén megbízta azzal, hogy szervezze meg Fenyő János meggyilkolását.
Tasnádi felesége is terhelő vallomást tett az ex-úszóelnökre
A hölgy a rendőröknek hangsúlyozta, volt férje neki azt mesélte, Gyárfás azért akarta megölni riválisát, mert a két médiamogul között egy hatalmi harc folyt, „és ebben a harcban a Fenyő látszik győzni”, Gyárfás pedig „háttérbe szorul”. A nő ezek után kiemelte, éppen Las Vegasban voltak, amikor Fenyő Jánost megölték. Tasnádi Péter volt neje szerint amikor Tasnádi ezt megtudta, odaszólt neki, hogy „képzeld, megölték a Fenyőt és milyen hülye ez a Gyárfás, mert azt hiszi, én ölettem meg, de nem én voltam”. A nő megemlítette még, hogy Tasnádi kijelentette, a megbeszélt nyolcmillió helyett tizenkétmillió forintot fog kérni az úszószövetség egykori elnökétől. Tasnádi egykori felesége a pénz átadása után megkérdezte a nehézfiút, hogy mit szólt Gyárfás ahhoz, hogy többet kellett fizetnie, amire Tasnádi azt mondta: „nem szólt semmit, fizetett, mint a katonatiszt”. Fontos megemlíteni, a nő a vallomását abban a tudatban tette meg, hogy biztos volt benne, Tasnádi Péter szervezte meg a Fenyő-gyilkosságot, ám ezt a nyomozás későbbi szakaszában tisztázták, mert kiderült, a nehézfiú valóban csak átverte Gyárfást, az emberölést pedig nem ő követte el. Erről maga Tasnádi Péter is beszélt 2014 áprilisában a bíróságon, illetve két évvel korábban a rendőrségen is, ahol még szembesítették is Gyárfás Tamással, ami természetesen nem vezetett eredményre, hiszen a volt médiavállalkozó kijelentette, Tasnádit sem bujtotta fel az emberölésre.
Operatív jelzés Gyárfás megbízásáról
Gyárfás egyébként a szembesítésen is azt emelte ki, hogy tulajdonképpen ő csak egy családi viszály áldozata. Arról azonban eddig nem tudhatott, hogy a rendőrségnek már néhány nappal a Fenyő-gyilkosság után operatív úton beszerzett információi voltak arról, hogy az ex-úszóelnök bérgyilkost akart küldeni legnagyobb üzleti riválisára. Az 1998. február 16-án írt titkos jelentést nem más, mint Sándor István „Papa”, operatív főnyomozó, az Aranykéz utcában felrobbantott Boros Tamás (eredeti nevén Boros József Károly) egykori kapcsolattartója írta. A dokumentumban egészen pontosan az szerepelt, hogy az „adatközlő” elmondta, 1997 végén találkozott Tasnádi Péterrel, aki arra kérte, segítsen megszervezni Fenyő János megölését. Az informátor hozzátette azt is, hogy Tasnádi elmesélte, Fenyő Gyárfást szinte lehetetlenné tette a szakmában, „ezért jutott arra az elhatározásra, hogy kivégezteti”. Az informátor megjegyezte még, hogy Tasnádi 12 milliót kapott volna a gyilkosságért, ebből neki 6 milliót ajánlott, ha megszervezi a végrehajtást. A hatósági forrásnak ugyanakkor az az ötlete támadt, hogy beszéljenek Fenyővel is, hogy mire készül Gyárfás, így „mindkét oldalról haszonhoz jutnak”. Tasnádi telefonon be is jelentkezett a VICO mindenható urához, de csak a titkárságig jutott, ahol meghagyta, hogy mivel fontos az ügy, Fenyő hívja vissza, ám a médiacézár ezt nem tette meg – áll a titkos jelentésben, amely szerint tehát Fenyő elkerülhette volna a végzetét, ha tárcsázza Tasnádi számát…
Megemlítették Gyárfás másik alvilági kapcsolatát is
Papa informátora emellett felhívta az egykori főnyomozó figyelmét Gyárfás másik alvilági kapcsolatára, Portik Tamásra is. A forrás hangsúlyozta, Portik és Gyárfás üzleti kapcsolatban álltak egymással, ugyanis a volt médiavállalkozó villáját az Energol-vezér bérelte havi másfél millió forintért (a villabérlést maga Gyárfás is elismerte a sajtónak és a rendőrségnek). Az informátor azt is közölte, hogy a villában papíron egy német „bűnöző” lakott, hogy a Gyárfás-Portik kapcsolatra ne jöjjenek rá.
Boros Tamás is tudott Gyárfás tervéről
A nyomozati iratokból egyébként egyértelműen kiderül, hogy a fenti informátor S. László volt, aki egy ideig jó kapcsolatban állt Tasnádi Péterrel, de jó barátja volt Boros Tamásnak is. S. Lászlóval 1999. decemberében Kovács Lajos ezredes is találkozott, akinek a férfi megerősítette a Sándor István által leírtakat. Hozzátette: Tasnádit ő beszélte le a Gyárfás-féle megbízásról, „mivel lényegesen többet keres, mint a felajánlott 12 millió forint”. Tasnádi erre azt válaszolta S. László szerint, hogy „nem a felajánlott összegen van a hangsúly, hanem azon, hogy a fölvállalt megrendelés végrehajtása után Gyárfás Tamás, és rajta keresztül a média fogható”. S. László Kovács Lajosnak is azt állította, ő felajánlotta Tasnádinak, hogy a „megrendelőt és a célszemélyt is húzzák le”. Tasnádi az ezredes által jegyzett jelentés tartalma szerint többször megpróbálta felvenni ezért Fenyővel a kapcsolatot, ő azonban nem fogadta, amivel „vérig sértette a hiú Tasnádi Pétert”. S. László hangsúlyozta, a fentieket elmondta legjobb barátjának, Boros Tamásnak, aki ugyancsak amellett érvelt, hogy próbáljanak minél több pénzt kicsikarni a dologból (azaz Fenyőtől és Gyárfástól is kérjenek pénzt), de önmaguk lefedése céljából osszák meg az információt a rendőrséggel. Így jutottak el az első jelentést író Sándor Istvánhoz, Boros rendőri kapcsolatához, akinek elárulták Gyárfás ajánlatát.
Tévútnak bizonyult az albán-szál
A Gyárfás-jelentésben azt is rögzítették, hogy S. szerint az albán Salihi Meadhoz köthető személyek voltak a gyilkosság végrehajtói (később az albán szálat tisztázták). Mead merényletben vállalt valódi szerepéről, illetve honfitársáról, az ártatlanul meggyanúsított Acifi Nijaziról, aki éppen Meadnak köszönhetően került bajba, bővebben cikksorozatunk első részében olvashatnak. Ugyan a Nijazi-fiaskó nem használt túlzottan a rendőrségnek, az mindenesetre tény, hogy a nyomozók (néhány kilóra megvett árulót kivéve) mindent megtettek, hogy kézre kerítsék az elkövetőket. Ezt bizonyítja az is, hogy az eljárás elején már több mint hatvan ember DNS-mintáját ellenőrizték, köztük albán, magyar, vagy szlovák bűnözőkét.
A szlovák maffiavezért is ellenőrizték
Kovács Lajos korábbi nyilatkozata szerint 2005 környékén felmerült a valódi elkövető, Jozef Rohác neve is a nyomozás során, ami azért sem meglepő, mert információink szerint az egykori Conti-Car-főnök, Radnai László abban az időben kezdett együttműködni a rendőrséggel. Rohác akkoriban épp szökésben volt, DNS-mintája nem állt rendelkezésre, így pusztán az ujjlenyomatát tudták ellenőrizni, miután a sikertelen Seres-merénylet ügyében nyomozó másik osztálytól az Kovácsék rendelkezésére állt. A rendőrök többek között a merénylethez használt Agram gépfegyver markolathéja alatt, a fegyvertok részen találtak ujjlenyomatot, de az nem egyezett a szlovák bérgyilkoséval, akin kívül még ellenőrizték Portik két magyar katonájának, F. Istvánnak és K. Gábornak, valamint Sátor Lajos felvidéki maffiavezérnek az ujjlenyomatát is. A magyar alvilági kapcsolatokkal is rendelkező, a dunaszerdahelyi mészárlás megrendelőjének tartott Sátor sokáig bujkált a szlovák igazságszolgáltatás elől, végül 2010 decemberében saját emberei végeztek a maffiózóval, mert alkut próbált kötni a hatóságokkal. Folytatjuk…
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS