Szeptemberben lesz négy éve, hogy bestiálisan megerőszakolták és meggyilkolták Soroksár külterületén a 36 éves családanyát, Gy. Krisztinát. A nő kezét-lábát összekötözték, majd zsineggel megfojtották. A brutális gyilkosság a közelmúltban azért került újra reflektorfénybe, mert kiderült, egy súlyos szakértői hiba miatt a rendőrök két évig rossz nyomon jártak, két tettest kerestek egy helyett. Kovács Lajos, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) döglött ügyek osztályának egykori vezetője azonban biztos abban, az elkövetőt előbb-utóbb lebuktatja a DNS-e.
A tévedés oka az lehetett, hogy az orvosszakértői vizsgálat előkészületei közben egy, a futónő ügyében vétlen férfi DNS-e is a soroksári családanya holttestére került. A rendőrség azért biztos benne, hogy a holttesten talált két anyagmaradvány közül az egyiknek semmi köze a gyilkossághoz, mert amikor Krisztinát meggyilkolták, már az illető halott volt, akinek ott végezték a boncolását, ahová a gyilkosságok után szokásos vizsgálatra a meggyilkolt asszony holttestét is beszállították. Vélhetően a testek mozgatása közben az ott dolgozók egyike vihette át a férfi DNS-ét a megölt nő holttestére.
Bestiális módon végeztek a családanyával
2013. szeptember 25-én a 36 éves Gy. Krisztina, mint mindig, kocogni indult este, ám a szokásos időre nem ért haza, családja a mobilján sem érte el. Még aznap keresni kezdték. A kutatásba nyomkövető kutyát is bevetettek, és az eb segítségével nem messze a bicikliúttól rátaláltak Krisztina holttestére. A nőt futás közben támadták meg, akit valószínűleg nem is akartak megölni, de a dolgok irányítása kicsúszhatott az elkövető kezei közül, és ez vezetett a gyilkossághoz. A nő kezét-lábát összekötözték, majd zsineggel megfojtották. A Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK) egy speciális, 14 fős nyomozócsoport alakult a gyilkosság felderítésére. A támadás után néhány nappal elterjedt az a pletyka, hogy elfogtak öt embert, akiknek közük lehet a gyilkossághoz, ám ezt a hatóság cáfolta.
A férjre is gyanakodtak
Az asszony férjét, Kardos Lajost számos alkalommal kikérdezték a rendőrök. Faggatták arról, hogy tud-e olyan házról a környéken, ahol külföldi munkásokat szállásoltak el, vagy látott-e gyanús alakokat. Többször, minden részletre kiterjedően el kellett mondania, merre járt azon az estén, amikor feleségét megölték. Azt is megkérdezték tőle, miért javasolta, hogy egy sötét, bokros részen keressék a feleségét, de állítása szerint ezt nem ő, hanem a rendőrök mondták. Kardos Lajos tisztában volt vele, hogy a rendőrség rá is gyanakszik, hiszen a gyilkossági nyomozásoknál rutinnak számít, hogy a közvetlen hozzátartozók szerepét mihamarabb tisztázzák. Ám ebben az esetben a férfi viselkedése túlságosan is furcsának tűnt, ráadásul kiderült, Krisztina a halála előtt levelezett, flörtölt valakivel és erről akár a házastárs is tudhatott. A férjet négy órás hazugságvizsgálatnak is alávetették, ami Kardos Lajos állítása szerint a vizsgálat negatív eredménnyel zárult. Végül a férjet, a titokzatos levelezőpartnert és az áldozat környezetében lévőket is kizárták a lehetséges elkövetők közül.
Kifosztották az áldozatot
Erről a hatóság azután kezdett beszélni, hogy az emberölési ügyet a Petőfi Attila vezette, az Országos Rendőr-főkapitányságon (ORFK) belül működő Kiemelt Ügyeket Felderítő Főosztály vette át. 2014 szeptemberében, a téves szakértői vélemény elkészülése után sajtótájékoztatót is tartottak. Közölték, két férfi DNS-ét azonosították és a nyomok alapján rekonstruálni tudták a nyomozók, egyértelmű, hogy az egyikőjük domináns, a másik neki alárendelt volt, feltehetően az életkorából adódóan. Utóbbival kapcsolatban azt mondták: cselekménye is kisebb súlyú, elszámoltatásuk esetén ez években, sőt évtizedekben mérhető, ugyanis megkülönböztethető a gyilkos személye. Arra, hogy ez a jellemzés mégsem felel meg a valóságnak, egy évvel a sajtótájékoztató után jöttek rá a rendőrök, de a közvélemény egészen a közelmúltig erről mit sem sejtett. Petőfi Attila hangsúlyozta azt is, hogy a 36 éves pedáns családanya rendszeresen futott a Szigetdűlő középső kerékpárútján, a hét és fél kilométeres távot hetente többször is megtette. A rendőrségnek nem volt arról jelzése, hogy ott bárkit is zavartak volna, a területen sokan sportolnak sötétedéskor és kora hajnalban is. A nő aznap munkából hazaérve beszélt családtagjaival, majd átöltözött és futni indult. Mivel nem tért haza, a családtagjai a keresésére indultak, majd a rendőrség is keresni kezdte, végül a kora hajnali órákban a szokott futóútvonala melletti bozótos részen találtak rá. Lemeztelenítették, megkötözték, és megfojtották. Az értékei, köztük mobiltelefonja, eltűntek.
Utolsó kiáltások
A nyomozás vezetője ismertette továbbá, hogy közel 500 embert hallgattak ki, akik összefüggésbe hozhatóak lehetnek a bűncselekménnyel, de valamennyiüket kizárták a lehetséges elkövetők közül. Szintén megvizsgáltak több száz olyan ügyet, amelyben szexuális erőszakot követtek el, és a bűncselekmény az áldozat sanyargatásával vagy életének kioltásával járt, de itt sem találtak egyezést, pedig elfogtak egy 49 éves férfit is, aki Dunaharasztin rendszerint késő este, éjszaka támadott meg egyedül hazafelé tartó nőket és követett el ellenük szexuális erőszakot, valamint vette el értékeiket. Elhangzott az is, hogy a bűncselekmény nyomravezetőjének Papp Károly országos rendőrfőkapitány ötmillió forint nyomravezetői díjat ajánlott fel. Kiemelték, több tanút is keresnek, így többek között azt a 40 év körüli férfit, aki aznap este a Fővárosi Csatornázási Művek szennyvíztisztítójánál a mountainbike-ját javította, valamint egy másik kerékpáros férfit, aki 21 óra körül a szennyvíztisztítóhoz közeli erdőnél várakozott. Beszéltek egy sötét színű autót vezető emberről is, aki ponyvás, dobozos utánfutójával szintén este kilenckor behajtott a kerékpárútra, majd húsz perc múlva kihajtott onnan. Érdemes megemlíteni, hogy a nyomozás során felmerült egy olyan hajléktalan személye is, aki – állítása szerint – tanúja volt a gyilkosságnak. A férfi állítólag hallotta az áldozat utolsó kiáltásait. Azt is mondta, hogy egy sötét autót látott a közelben a gyilkosság idején. Ez a szál sem vezetett eddig eredményre.
“Pacek balhé”
A rendőrség ugyanakkor tovább keresi a gyilkost, akinek a DNS-ét azóta sem sikerült azonosítani, az nem szerepel a magyar nyilvántartásban, így elképzelhető, hogy már hazautazott külföldi állampolgárról van szó, esetleg olyan magyarról, aki először követett el bűncselekményt. Az is nyilvánvaló a nyomozók számára, hogy a támadó jól ismeri a bűncselekmény helyszínét, aki, mivel az áldozat küzdött az életéért, olyannyira megsérült, hogy a rendőrök álláspontja szerint sérüléseit mások előtt egy balesettel magyarázhatta. Ennek ellenére a bűntény után és azt követően sem kapott a rendőrség túl sok értékelhető bejelentést. Petőfi Attila és csapata továbbra is több szálon nyomoz, vizsgálják, hogy lehetett-e a bűncselekménynek felbujtója, vagy “pacek balhéról” van szó, azaz az áldozat és az elkövető nem ismerték egymást és véletlenül találkoztak. Utóbbi a valószínűbb, már csak azért is, hiszen az áldozat környezetét, köztük a nő férjét teljesen leellenőrizték.
Nem ugyanaz az elkövető
2016. október 13-án délelőtt egy középkorú nő félig lemeztelenített holttestére találtak járókelők a Népliget egyik elhanyagolt tisztásán, a Vajda Péter utca környékén. Az áldozatot többször nagy erővel fejbe vágta, és megerőszakolta gyilkosa. Felmerült, esetleg a soroksári rém csapott le újra, hiszen mindkét asszonyt brutális módon végezték ki. Ráadásul a bűncselekmény mindegyik esetben szexuális indíttatású volt. A nyomozók azonban egyértelműen kizárták a két eset közötti kapcsolatot. Az összefüggés annyiban áll meg mégis, hogy a népligeti ügyben is magányos elkövetőről van szó, aki nem ismerte az áldozatot.
Kovács szerint meglesz a gyilkos
Egy idegen, aki hirtelen elhatározásból cselekedett – véli a soroksári támadóról Kovács Lajos, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) döglött ügyek osztályának egykori vezetője, aki nemrég úgy nyilatkozott, biztos abban, a tettest előbb-utóbb lebuktatja a DNS-e. Ő úgy gondolja, egy magyar férfit kell keresni, aki távol él a bűncselekmény helyszínétől. Korábban a sztárrendőr azt is megemlítette egy vele készült interjúban, hogyha a soroksárihoz hasonló gyilkossági ügyekben egy évig nincs gyanúsított, akkor vagy mázlija van a tettesnek, mert nem került a nyomozás látókörébe, vagy szerepel a nyomozás anyagában, de valamiért túlléptek rajta a hatóságok, legtöbbször azért, mert nagyon jó az alibije. Az ex-zsaru elárulta, több eljárás során előfordult, hogy már rég látókörbe került az elkövető, mégis csak többéves nyomozás után derül ki, hogy ő tette. Kovács, ismerve a soroksári-ügy nyomozóit, arra tippelt, a gyilkosnak egyelőre mázlija van.
Magányos elkövető a Bándy-ügyben is
Szintén a „pacek balhék” sorába tartozott az öt éve történt Bándy-gyilkosság is, amely hosszú hónapokig felkavarta Pécs város lakóinak mindennapjait. A huszonöt éves lányt P. László fojtotta meg, akit ezért aljas indokból elkövetett emberöléssel vádolt az ügyészség. A baranyai megyeszékhelyen rendőrpszichológusként dolgozó Bándy Kata 2012. július 8-án éjjel tűnt el, amikor egy buliból tartott hazafelé. A holttestét július 11-én találták meg a pécsi Délibáb utcában. P. Lászlót július 15-én fogta el a rendőrség, a férfi többféleképpen is előadta a gyilkosság történetét, azt azonban kezdetektől fogva elismerte, hogy ő ölte meg a lányt. Az akkor 26 éves férfi az emberölés napján hajnali két óra után pécsi, Dugonics utcai lakása előtt szólította meg a születésnapi összejövetelről hazafelé tartó nőt, majd egy játszótérre kényszerítette, megerőszakolta, és közben, hogy ellenállását megtörje, megfojtotta. P. Lászlót végül négy évvel ezelőtt jogerősen is életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte a Pécsi Ítélőtábla azzal a feltétellel, hogy jó magaviselet esetén negyven év múlva szabadulhat.
A szerző írása a Magyar Idők szombati számában olvasható.
Vezető kép: rcnews.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS