Spöttle: megvan, kik verték át Klicskóként az európai politikusokat
Vovan Krasznov és Alekszej „Lexus” Sztoljarov orosz komikusok elismerték, hogy ők ejtettek át több európai politikust – köztük Karácsony Gergelyt is – a „Vitalij Klicsko”-videohívásokkal.
Georg Spöttle
Óriási átverés áldozata lett több európai politikus, akik elhitték, hogy Vitalij Klicsko kezdeményez videohívást velük. Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere szintén benyalta. A két komikus a német ARD csatornának adott egy interjút, amelyben elmondták, hogy deepfake technikával verték át a hívott feleket. (Említett Karácsony Gergely egyébiránt negyedórán keresztül hagyta, hogy hülyét csináljon belőle egy Vitalij Klicskóként bemutatkozó telefonbetyár.) Céljuk állítólag csak a trollkodás volt, persze sokan már azt feltételezik, hogy ez is a hibrid, illetve a pszichológiai hadviselés kategóriájába tartozik, mivel le akarták járatni Kijev főpolgármesterét. A deepfake technológiát eredetileg Hollywoodban fejlesztették ki, majd a titkosszolgálatok is felfigyeltek az abban rejlő lehetőségekre, és akár az is elképzelhető, hogy már be is vetették ellenséges ügynökök megtévesztésére.
A „deepfake” kifejezés 2017-ben keletkezett, amikor egy névtelen Reddit-felhasználó „Deepfakes”-nek nevezte magát. Ez a Reddit-felhasználó manipulálta a Google nyílt forráskódú, mély tanulási technológiáját pornográf tartalom terjesztésére. A videókat az arccsereként ismert technikával orvosolták. A „Deepfakes” felhasználó a valódi arcokat hírességekre cserélte, azóta pedig egyre szélesebb tárház áll rendelkezésre a felhasználásában is. A deepfake a politikai rendszerekben is megjelent: emlékezetes az a 2018-as videó, amelyben Barack Obama volt amerikai elnök éppen a deepfake-ről beszél, azonban mégsem ő, hanem egy mesterségesen generált képi forrás volt látható. De világszerte is számos esetben történt ilyen jellegű átverés, így például Gabonban, ahol a hamisított videó katonai puccskísérlethez vezetett. Indiában egy jelölt rukkolt elő deepfake-videókkal, hogy bírálja a hivatalban lévő elnököt és elérje a különböző választókerületeket. 2022 márciusában a közösségi médiában megjelent egy hamisított videó, amelyen Volodimir Zelenszkij arról beszélt, hogy az ukrán katonák adják meg magukat.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS