Egészen a nagypolitikáig gyűrűzött a magyar foci Nagy-Magyarország ügye. A botrány azután robbant ki, hogy a PestiSrácok két héttel ezelőtti Polbeat adásából derült ki: a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) szurkolókat tiltott ki a válogatott meccseinkről, amiért a lelátón történelmi Magyarország körvonalait ábrázoló molinót feszítettek ki. Az ügyre azóta reagált Csányi MLSZ-elnök, sőt a közismerten futballrajongó Szijjártó Péter is. Az mindenesetre minimum megdöbbentő, hogy míg magyar szurkolókat számtalanszor ért az elmúlt években, évtizedekben inzultus, fenyegetés, akár súlyos testi sértés a szomszédos országokban a magyarságuk miatt, még idehaza is harcot kell vívni a történelmi Magyarország megjelenítésének jogáért, a saját futballszövetségünkkel. Az MLSZ ugyanakkor más, ennél sokkal szakmaibb ügyekben korántsem kommunikál ennyire határozottan.
A PestiSrácok számolt be róla először, hogy a korábban jobbikos, de a párttal Jakab Péter DK-s szövetkezése miatt szembefordult IV. kerületi önkormányzati képviselőt, Szabó Balázst azért tiltották ki (többedmagával) az MLSZ által vagy közreműködésével szervezett összes mérkőzésről két évre, mert társaival bevitte a Magyarország–Németország Nemzetek Ligája meccsre az Újpest történelmi Magyarországot ábrázoló molinóját. A határozat szerint Szabó és társai elrejtették a
nem engedélyezett jelképeket,
majd felszólításra sem távolították el azokat. A határozatban azzal is vádolta Szabót az MLSZ, hogy nem volt jegye, ami gyenge kísérletnek bizonyult, hiszen az érintett ezt a névre szóló jegye megmutatásával cáfolta, de maga az MLSZ oldalán is elérhető.
Csányi Sándor csütörtökön közleményben riogatott, hogy zárt kapus büntetést kockáztat, aki bármilyen módon megjeleníti válogatott mérkőzésen „Nagy-Magyarországot”. Szavai szerint azon dolgoznak, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) és a Football Against Racism in Europe (FARE) levegye a tiltólistájáról a jelképet, de addig is
nem kicsinek vagy nagynak, hanem okosnak kell lenni.
Csányi fő félelme, hogy az angolok elleni meccsen kapott felfüggesztett zárt kapus büntetés fényében komoly veszélyt jelenthetne ilyen értelemben a szerbek elleni Eb-selejtező.
Az MLSZ elnöke, aki egyben az UEFA alelnöke és végrehajtó bizottságának tagja is, ugyanakkor nem gondolja, hogy az általa irányított szervezet megalkuvó lenne a kérdésben.
A futballrajongó Szijjártó Péter őszinte és teljesen jogos indulattal reagált a PestiSrácokon megjelent információra. Önkéntes munkásőröknek nevezte a FARE ügynökeit, akik azért élnek, hogy feljelenthessenek embereket.
Sose azért mentek ki a stadionokba, hogy jól érezzék magukat, hanem hogy nézzék, hogy mit lehet feljelenteni”
– fogalmazott a külügyminiszter. Egyúttal kijelentette:
Amit itt Nagy-Magyarországként írunk le, az egy történelmi tény. Ez nem revizionizmus, nem a szomszédaink fenyegetése, nem nacionalizmus, az egy történelmi tény. Valamikor nézett ki így Magyarország, valamikor volt ekkora Magyarország.
Szijjártó Péter kijelentette, jól ismeri az UEFA szlovén elnökét, akit kiváló embernek tart, és reméli, hogy megszabadítja az UEFA-t meg az európai futballt „ettől a munkásőr szervezettől”.
Szijjártó: a FARE önkéntes munkásőrök szervezete, akiknek fogalmuk sincsen a történelemről
Az ügy azonban a kiterjedt futballszurkolói, sőt annál jóval szélesebb társadalmi felzúduláson túl sem csupán ennyiből áll, és a helyzet roppant kínos lehet az MLSZ számára.
MLSZ: egyedül a magyar nemzeti összetartozás jelképe ellen
Noha egy korábbi FARE-prospektus 29. oldalán valóban szerepelt ilyen vonatkozásban, a szervezet kötelékében feljelentgető Jósa Bálint közlése szerint a történelmi Magyarország térképe nincs tiltólistán, és az UEFA emiatt sosem büntette meg az MLSZ-t sem a FARE javaslatára, sem anélkül.
A FARE 2016-os katalógusában – melynek összeállításában jómagam egyébként nem vettem részt – valóban a vitatott jelképek között szerepel a történelmi Magyarország térképe, de csak akkor, ha más, súlyosabb szimbólumokkal, például nyilaskereszttel, árpádsávos zászlóval, önkényuralmi jelképekkel együtt jelenik meg
– mondta Jósa. Mondjuk itt is nagy levegőt kell vennie az embernek, ahol a történelmi Magyarország és az árpádsávos zászló együtt már súlyos szimbólumnak minősül. Szent István vagy III. Béla ebben a felvilágosult, européer világban már nem mehetne válogatott meccsre. Na, de ezen most a szűken vett téma kedvéért lépjünk túl!
Az MLSZ a hazai bajnoki vagy kupameccseken nem tiltja ugyan, de ezeken sem javasolja a nagymagyarországos ábrázolásokat, mondván, ha ilyen ügy alapján indítana eljárást az UEFA a FARE javaslatára, akkor az is a válogatotton csattanna. Jósa azonban világossá tette, hogy a FARE alapesetben csak a FIFA és az UEFA hatáskörébe tartozó nemzetközi találkozókról írhat jelentést, egy-egy ország belső futballrendezvényén csak az adott szövetség, tehát esetünkben az MLSZ kérésére monitorozhat.
Az MLSZ tehát valamiért elképesztő proaktivitással állt bele a történelmi Magyarország képének eltüntetésébe a válogatott és lehetőleg a nemzeti bajnoki meg kupameccsekről is, miközben ezt az általa hivatkozott UEFA- és FARE-magatartás egyáltalán nem indokolja. Az csak hab a tortán, hogy az UEFA és a FARE már felbontotta az együttműködési szerződésüket.
Vagyis az MLSZ a saját szakállára tiltotta be a történelmi Magyarország képét. Ráadásul mindezt teljes csöndben tették, sehol sem hirdették ki. Aztán továbbkenték a döntésük felelősségét.
Meglepő fejlemény, hogy Orbán Viktor nyakából azért nem merték leszedni az ugyanezt a jelképet ábrázoló szurkolói sálat tavaly novemberben az MLSZ biztonsági szakemberei.
Nagy-Magyarország jobban leköti a figyelmüket a szakmai teendőknél
Ez azonban még mindig a jobbik eset, mert a futballszövetségünk legalább úgy-ahogy kommunikál az ügyben. Amikor a nagymagyarországos drapériáknál sokkal szakmaibb, sokkal inkább az elsődleges feladatukba vágó kérdésekkel kerestem meg őket, akkor választ ígértek, de azóta is érkezik…
A magyar futball nemzetközi kluberedmények, játékos- és edzőképzés, NB I-es színvonal és nézőszám tekintetében is jócskán elmarad a 2010-2020-as stratégiában lefektetett céloktól.
Ezért 2021 decemberében Ferenczi Attila futballszakíró és futballhagyomány-kutató nekik címzett nyílt levelével kapcsolatban kerestem meg az MLSZ-t. Azt szerettem volna megtudni tőlük, hogy milyen állapotban van a szakmai élet az általuk szervezett magyar futballvilágon belül. Az alábbi kérdéseket kapták meg:
- Milyen fórumokon és milyen rendszerességgel zajlik nyílt szakmai vita a magyar futballtársadalom berkeiben edzők és futballteoretikusok között?
- Megjelenik-e oktatókon és éveken–évtizedeken átívelő általános tudás, illetve filozófia a magyar futballedző-képzésben és játékos-képzésben, vagy valóban egy-egy újonnan szakmai pozícióba kerülő személy elképzelései valósulnak meg újra és újra elölről?
- Mely könyvek, szakanyagok, forrásmunkák alapján oktatják, illetve alkalmazzák a magyar futballtradíciót az edzőképzésünkben?
- Jegyeznek-e átfogó labdarúgó-filozófiát és -tudást hordozó könyveket, cikkeket, publikációkat az MLSZ-nél jelenleg szakmai vezetői pozícióban dolgozó személyek?
- Támogatja-e az MLSZ az ilyen szakkönyvek megjelenését?
Karácsony közeledtével türelmet kértek januárig. Tavaly januárig. Amikor februárban jeleztem nekik, hogy megfeledkeztek a válaszadásról, akkor már semmit nem reagáltak.
Ezúton szeretném felhívni a tisztelt Magyar Labdarúgó-szövetség figyelmét, hogy a több, mint 13 hónappal ezelőtt küldött kérdéseim változatlanul érvényesek. A válogatott fantasztikus sikerei mellett is egyre többeket érdekelnének a válaszok.
A külföldi szövetségi kapitány vezetésével, egyre több honosított, vagyis külföldi focikultúrában kinevelt tehetséggel elért sikerek ugyanis hatalmas örömet jelentenek minden magyar futballszurkolónak, ám nem a magyar futballszakma általános felíveléséről tanúskodnak. Pedig utóbbi jelentené a valóban sikeres magyar futballt, amely számára az élvonalbeli válogatottak legyőzése nem csodát jelentene, hanem folyamatosan elérhető és főleg hátországgal megalapozott eredményt.
A sikeres magyar futball pilléreit így szedte sorba az MLSZ a 2010–2020 közti stratégiájában:
- Tömegbázis kialakítása, a futball népszerűségének növelése, a labdarúgás imázsának erősítése
- Általános sportszakmai célok kitűzése és elérése,
- Európai szintű tárgyi (infrastruktúra) és személyi feltételek biztosítása,
- Átlátható, gazdaságos, eredményes, fenntartható üzleti működés
- Szükséges eszközök: mérhető célok, ütemezés, felelősök, források meghatározása
Kétségtelen, hogy néhányat sikerült elérni, állami pénzből és jelentős részben egy szerencsés kapitányválasztás révén. Az „általános sportszakmai célok kitűzése és elérése” csodálatosan hangzik; de vajon a meghiúsult célok tekintetében sikerült-e megtalálni a felelősöket és főleg a jövőbeli megoldást.
Ha esetleg nem, akkor az MLSZ miért a „nagymagyarországos” drapériák betiltásával foglalkozik ahelyett, amire megbízást, pénzt, paripát, fegyvert kapott a magyar nemzettől?
Tőlük:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS