A hazai lisztpiac ötödét-negyedét érintheti az áfacsalás, amin – a költségvetés mellett – a saját terméküket a boltokban a gyári árnál olcsóbban viszontlátó malomipari cégek is veszítenek – írja a napi.hu. A malmok áfacsökkentést szorgalmaznak, a NAV mélységi ellenőrzéseket ígér.
Az áfacsalás a hazai lisztpiacot is mérgezi, igaz, itt a fertőzöttség kisebb, mint a cukorpiacon tippelt 80-90 százalék: Lakatos Zoltán, a Magyar Gabonaszövetség elnöke, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója 20-25 százalékra becsült arányról beszélt a Napi Gazdaságnak. A szakember úgy látja, az áfakérdés nem csak a kiesett adóbevételekről szól, hanem arról is, akarjuk-e, hogy működőképes maradjon a magyarországi legális élelmiszeripar.
Az áfacsalók azután fordultak a liszt felé (is), hogy a szemes termények esetében bevezetett fordított áfafizetés sikeresen tisztította a gabonapiacot. A szövetség szeretné elérni, hogy a félsertéshez hasonlóan a liszt esetében is csökkentse az áfát a kormány. Úgy látják, ha 5 százalékra vinnék le a liszt forgalmi adóját, az 1,5-1,7 milliárd forint megtakarítást jelentene a lakosságnak (és ugyanekkora bevételkiesést a költségvetésnek), amivel szemben a jelenleg 3-3,5 milliárd forintra becsült, elcsalt – be nem fizetett – áfa áll.
Az internetes üzletipartner-kereső fórumokon gyakori, hogy 1-2 ezer tonna csomagolt kilós lisztet keresnek, amit aztán nem ritkán – papíron – exportálnak, majd végül a hazai üzletekben köt ki. A Hajdúgabonánál is találkoztak olyan esettel, hogy a Romániába kivitt árut két hét múlva Magyarországon látták viszont, 10 forinttal olcsóbban annál, mint amennyiért korábban értékesítették. Nem csoda, hogy immár kétszer is megnézik, kinek adnak el. (A kivitelnek álcázott ügyletek során a malmoktól a lisztet nettó áron vásárolják meg, majd egyéb cégeket közbeiktatva áfásan adják el a kiskereskedelemnek, de az ekkor felszámított áfát már nem fizetik be az adóhivatal számlájára.)
Azt, hogy a lisztpiacon nincs minden rendben, a NAV is tudja. A probléma orvoslására a NAV a jelenidejű ellenőrzések fokozását és a szállítmányok nyomon követését tekinti célravezetőnek, de a legális piaci szereplők is használható információt nyújtanak az adóelkerülő cégek tevékenységéről.
A teljes cikk a napi.hu-n olvasható.
fotó: magyarkonyhaonline.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS