Nyilvánvaló tizenegyesek elmaradása, bírói segítséggel lőtt mindent eldöntő gól – a négy Bajnokok Ligája/Európa Liga elődöntőből háromba vastagon belenyúltak a játékvezetők. A Real Madrid ellen szinte lehetetlen büntetőt kapni, 13 meccse nem fordult ez elő a BL-ben, de a Roma sem járt jobban a Liverpool ellen. Az UEFA válasza velős: kalodába zárná a videóbírót követelő Roma-elnököt, és továbbra sem hajlandó bevezetni a modern technikát. Azaz: következetesen támogatja a meccsek elfújását.
Egyszerre nevetséges és szomorú, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) továbbra sem hajlandó bevezetni a videóbírót a Bajnokok Ligájában. Annak ellenére sem, hogy a világ egyik legnagyobb klubja, a Bayern München már tavaly, Kassai Viktorék ámokfutása után kisebb hadjáratot indított, miután a magyar játékvezetőnek köszönhetően a Real Madridot gyakorlatilag befújták a BL döntőjébe. Kassaiék annyira kirívóan rosszak voltak, hogy azóta – az élcsapatot tekintve – eltűnt a süllyesztőben, valószínűleg örökre. (Az ő felfutása és kiégése is külön történet).
Ehhez mondjuk kiemelkedően rosszul kellett szerepelni, a játékvezetőket a meccsről-meccsre előforduló „átlagosan” kétes ítéletekért egyáltalán nem veszik elő, szinte senkit sem tesznek félre, csak akkor, ha már teljesen vállalhatatlanul teljesít. Kassai az intő példa – ő tényleg túltolta.
Ennek a babusgatásnak, kevésbé finoman: kéz kezet mos-rendszernek köszönhetően fordulhat elő, hogy az egyik legtöbbet foglalkoztatott játékvezető az a török Cüneyt Cakir, aki a Real Madrid házi bírójának számít. Elsősorban azért, mert rengetegszer vezetett már a madridi együttesnek meccset, másodsorban azért, mert valahogy azért mindig a javukra tévedett. A török akkor vált híressé, amikor egy pár évvel ezelőtti Manchester United–Real Madrid meccsen párját ritkító ítélettel kiállította Nanit. Kiemelkedő csapatokról beszélünk, az egész párharcot meghatározta azzal az egy döntéssel.
Miért ne kapta volna meg a Real Madrid–Bayern München visszavágót, azok után, hogy a németek már az első meccsen is kritizálták a játékvezetést? Az UEFA ténykedését ismerve teljesen logikus döntés volt őt választani.
Nesze Bayern, kaphattátok volna Kassait is!
Cakir ismét leszerepelt. A Real–Bayern meccset látva nem meglepő, hogy megint forrtak az indulatok, még a madridi Marcelo elismerte, hogy tizenegyes járt volna a németeknek a kezezése után, de úgy tűnik, ez kevéssé érdekli az UEFA vezetőit. Még akkor sem, ha a Real esetében nem kell összeesküvés-elmélet-hívőknek lennünk ahhoz, hogy már tendenciózus támogatást lássunk.
Habkönnyű tizenegyes az utolsó percben? Rendben
Az előző körben a hosszabbítás legvégén kaptak meg egy igazán habkönnyű büntetőt, amely előtt egyértelműen eldobta magát a Real játékosa. Cristiano Ronaldo belőtte, feszíthetett, továbbra is lehet ünnepelni a BL királyát. Az a tizenegyes százszorosan fájt a Juvének, még a máskülönben csendes Gigi Buffon is kiborult, főleg miután abban a párharcban a Juventus is panaszkodhatott az elmaradt büntetőkre. Hiába.
Ha a statisztikát nézzük, esélyük sem volt arra, hogy a Real ellen tizenegyest lőjenek. Tizenhárom meccse nem ítéltek ellenük büntetőt a BL-ben, ami ismerve Sergio Ramosék kevéssé finom játékstílusát, meglehetősen furcsán fest. Ráadásul nem akármilyen csapatok ellen futballoztak. S ha már Ramos, a spanyol bajnokság történelmének legtöbbször kiállított játékosa is megköszönheti Cakirnak az ítéleteit:
A Roma csapatától kettőt vettek el
A másik BL-elődöntő sem ért véget vihar nélkül, a Liverpool és Roma tizenhárom-gólos párharcának visszavágója után az olaszok háborogtak. Joggal. Még 2–2-es állásnál volt egy hatalmas helyzete az egyik római csatárnak, amikor a Liverpool védője kézzel blokkolta a labdát. Tükörsima tizenegyes, de volt egy talán még egyértelműbb eset: a Pool kapusa buktatta a kilépő Edin Dzekót – büntetőt erre sem kaptak. Bár a Roma végül nagy hajrával 4–2-re nyert, ezzel együtt búcsúzott. Két tizenegyes – ez már sok volt az olaszoknak, főleg a Juventus párharca után.
James Pallotta, a Roma elnöke felemelte a szavát, de ez persze semmit sem ért. Pedig még nem is gurult el igazán a gyógyszere. Mit tett az európai szövetség?
Az UEFA pénteken bejelentette, hogy vizsgálatot indít ellene, azért mert a videóbíró bevezetését követelte. Videóbíró? Pártatlan játékvezetés nem kéne? Kapott is egy pofont gyorsan. Szánalmas és nevetséges, mintha egy félpuha diktatúra nyomna kokit a kritikus személy fejére.
Kirúgás helyett szöglet – és a mindent eldöntő gólt
Természetesen a csütörtöki két Európa Liga-elődöntő sem múlhatott el elképesztő hiba nélkül. Az orosz Szergej Karaszjov a Salzburg–Marseille meccsbe nyúlt bele. Az első meccset a franciák, a másodikat az osztrákok nyerték meg 2–0-ra a rendes játékidőben, így következhetett a hosszabbítás. Ennek végén egy pocsék Marseille-lövés után (amely egyértelműen a francia csapat egyik játékosán pattant meg) Karaszjov szögletet ítélt, amelyből a Marseille megszerezte a mindent eldöntő gólt. A 116. percben. Idegenbeli gól volt, így kettőt kellett volna szereznie a Salzburgnak. Persze esélyük sem volt.
https://streamable.com/ywc0y
Négy kiemelt meccs, abból hárman a játékvezetőé volt a főszerep.
Csoda, hogy az Atlético Madrid–Arsenal visszavágó ilyen simán lezajlott. Valamint az is, hogy a világ vezető klubjai ezt ilyen simán tűrik. Egy normális világban ilyenkor vizsgálat indul, nyomozás, hogy kiderítsék, tudatos csalások voltak, esetleg véletlenek?
A kapitalista Központi Bizottság inkább úgy döntött, hogy beleröhög az Európát átutazó szurkolók, a tévét néző nép, a klubok vezetőinek, a világ legjobb játékosainak a szemébe. Megtehetik.
De egyszer Sepp Blatter is megbukott. És Michel Platini is.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS