A Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökét, Szász Jenőt nevezte ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az orosz–ukrán háború nemzetpolitikai hatásainak stratégiai elemzéséért és nyomon követéséért felelős miniszteri biztosává.
Szakmaiságában is támadja a balliberális média Szász Jenőt, aki miniszteri biztosként elemzi majd az orosz-ukrán háború nemzetpolitikai hatásait és felel annak nyomon követéséért is. Új feladatának ellátásában a Nemzetstratégiai Kutatóintézet is segíti, melynek elnöki posztját továbbra is betölti majd. Az alapító okirat szerint az intézmény célja „a magyarság kiemelkedő szellemi, kulturális és tudományos eredményeinek, hagyományainak, valamint társadalmi és gazdasági helyzetének elemzése, kutatása, azok koordinációja; a társadalmi és gazdasági tér fejlesztése és a határokon átnyúló nemzeti összetartozás erősítése érdekében a magyarság nemzeti erőforrásainak kutatása, elemzése, azok koordinációja”. Az elmúlt években számos konferenciának és rendezvénynek adtak otthont, az intézet munkatársai számos tanulmányt publikáltak, azt a célt tűzve ki maguk elé, hogy tudatosan építsék a magyarság jövőjét. A kutatóintézet elnöke, Szász Jenő szavai szerint a nemzet határokon átívelő újraegyesítéséhez egységes magyar rendszer szükséges.
A miniszteri biztos kinevezése 2022. november 1-től érvényes és két évre szól. A Magyar Közlöny szerint a kinevezéshez önálló titkárság nem jár Szásznak, de a miniszteri biztost tevékenysége ellátásáért a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 38. § (6) bekezdése szerinti díjazás és juttatások illetik meg.
Szász Jenővel a PestiSrácok.hu több alkalommal is készített interjút, legutóbb Tusnádfürdőn.
“Ha minden magyar megfogja egy másik magyar kezét, akkor a keblünkre ölelhetjük a Kárpát-medencét” – lényegében ez a magva annak a szakmai munkának, amelynek célja, hogy az örökségvédelem, a magyarság múltjáról, jelenéről és jövőjéről történő gondolkodás a Kárpát-medence horizontjáig terjedjen. Ezt a törekvést erősítette meg fontos együttműködési megállapodásokkal a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Tusnádfürdőn. Szász Jenő, a Kutatóintézet elnöke portálunknak adott interjújában korábban arról beszélt, hogy a határon túli területeken még mindig vannak vannak olyan magyar emlékhelyek, amelyek kapcsán komoly kihívást jelenthet a szomszédos államokkal való együttműködés. A PestiSrácoknak úgy fogalmazott: “a határon túli területeken vannak olyan magyar emlékhelyek, amelyek kapcsán komoly kihívást jelenthet a szomszédos államokkal való együttműködés, ezért is fontosak az előzetes egyeztetések és a komoly háttérmunka.” Megjegyezte: ugyanakkor ez egy olyan terep, amelynek kapcsán fontos, a kölcsönös megismerésen alapuló párbeszédeket lehet elindítani.
Egy ilyen munkának az is a küldetése lehet, hogy ezt a fajta tudást, ezt a fajta ismeretterjesztést megtegyük
– húzta alá portálunk kérdésére válaszolva.
Nemzetépítő hazafi, ismert és elismert szakember
A balliberálisok által most pellengérre vett Szász Jenő szakmai múltja is beszédes: a kormánybiztos okleveles faipari mérnök, mérnök-közgazdász, a közigazgatási menedzsment mesterszakos végzettje 1996 és 2008 között volt Székelyudvarhely Ezüstlánc-díjas polgármestere. Alapító elnöke, majd elnöke volt a Magyar Polgári Pártnak, amely megteremtette a választás szabadságát az erdélyi magyarság számára. 2009-től 2012-ig Székelyudvarhely alpolgármestere, majd 2013-tól a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, amely az elmúlt tíz évben a kormány háttérintézményeként segítette a nemzetpolitikai és nemzetstratégiai célok megvalósulását. Közéleti munkásságáért, illetve a magyar nemzet újraegyesítéséért és a szülőföldön való boldogulásáért kifejtett tevékenységéért – többek között – a Széchenyi Társaság Díjával, Szent István Emlékéremmel, illetve a Babeş-Bolyai Egyetem tiszteletbeli szenátori címével honorálták. Birtokosa továbbá az Árpád Fejedelem Díjnak, amit magyar kulturális intézmények alapításáért kapott, a székelyudvarhelyi Emlékezés Parkjáért Magyar Művészetért Díjjal, a Székelyföldi Filharmónia megalapításáért pedig Bartók Béla-díjjal ismerték el. Alapítója a Tiszteletbeli Székely Címnek, az ő polgármestersége idején állították vissza Székelyudvarhelyen a román hadsereg által lerombolt Vasszékely szobrot, illetve a Millenniumi Emlékoszlopot. Idén másodszorra az Ábel a Székelyföldi Gyermekekért Alapítvány átadta a “Kovászember emlékdíjat”, amelyet a Kelemen Levente nemzetépítő munkásságát továbbvivő hazafiak kaphatnak meg. Az elismerésben idén Szász Jenő és Teremi László, Szamoskér volt polgármestere részesült. A PestiSrácok.hu kisfilmjében Kelemen Éva, Kelemen Kincső, Szász Jenő, Tőkés Lóránt és két új tiszteletbeli székely, az éppen sokadik székelyföldi író-olvasó találkozóit járó Cey-Bert Róbert író, 1956-os szabadságharcos és Püski István, a kommunista diktatúra idején tiltott erdélyi, székely írók köteteit is gondozó Püski Kiadó vezetője is. Nézzék meg újra, érdemes!
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS