Mit, miért tesz a kormány? címmel tart Kormányinfót Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő. A sajtótájékoztatón várhatóan az EP-választások közeledtével felmerülő kérdések, és a migráció, valamint egyéb geopolitikai kihívások témáira vonatkozóan kaphatunk tájékoztatást, emellett pedig sajtóértesülések szerint több mint valószínű, hogy Gulyás Gergely beszélni fog az üzemanyagárakat érintő intézkedésekről. Kövessék portálunkon élőben a legfrissebb Kormányinfó eseményeit!
Gulyás Gergely szerint Európában egyre erősödik a háborúpárti hangulat. Mint mondta, a jelek szerint a NATO arra készül, hogy aktív szereplő legyen a konfliktusban.
Eddig nem sikerült területeket visszaszerezni, csak meghosszabbították a háborút. Most már nyíltan beszélnek arról, hogy csapatokat is kell küldeni Ukrajna területére. Atomhatalmak állnak a két oldalon, így akár világháború lehet
– tette hozzá. Mint kifejtette, a kormány folyamatosan egyeztet a NATO brüsszeli központjával.
Nem szállítunk fegyvereket, és nem szállítunk katonákat
– mondta Gulyás. Hozzátette azonban, hogy mind az orosz–ukrán, mind az izraeli–palesztin konfliktus jelentősen kihat az üzemanyagárakra. A miniszter a Kormányinfón azt mondta, a háborús árak akkor fognak jelentősen csökkenni, ha béke lesz. Ezért a reális célkitűzés és a kormány célja is az, hogy a háborús árakon már ne lehessen nyerészkedni. Rámutatott: a benzin és a gázolaj ára Magyarországon magasabb a környező országok átlagánál. Emlékeztetett arra, hogy a kormány korábban azért egyeztetett a Magyar Ásványolaj Szövetséggel, hogy ne legyen ilyen helyzet. A szövetség is elismerte ennek az igénynek a jogosságát, ezért a kormány szeretné, ha ez a helyzet valósággá is válna. Elmondta, hogy a Központi Statisztikai Hivatal adatai az ellenőrzést lehetővé teszik, de ha a kereskedők nem tartják be önkéntesen a megállapodásokat, a kormány lesz kénytelen érvényt szerezni azoknak.
Továbbra is prioritás a gyermekvédelem
Az alaptörvény módosítása kizárja annak lehetőségét, hogy olyan személy kegyelmet kapjon, aki kiskorúak sérelmére követett el szexuális bűncselekményt, vagy abban közreműködött
– mondta a miniszter. Gulyás közölte, hogy ezzel párhuzamosan szigorítják a gyermekvédelmi törvényt, ami már a parlament előtt van. Mindez hatékony jogi keretet is jelent majd. A kormány mindezek mellett nem kívánja az EU hitelközösséggé való alakítását, és ezért olyan módosítást terjeszt elő, miszerint csak a parlamenti képviselők kétharmadára lesz szükség egy közös uniós hitelfelvételhez. Gulyás Gergely elmondta, hogy az Országgyűlés előtt lévő módosító javaslat, amelyet a miniszterelnök nyújtott be, kizárja a lehetőségét, hogy köztársasági elnöki kegyelmet kapjon az, aki kiskorú sérelmére követett el szexuális bűncselekményt vagy közreműködött ilyen bűncselekmény elkövetésében. A javaslat ugyanakkor eltörli a köztársasági elnöki döntéssel szembeni ellenjegyzést. A Fidesz-frakció javaslata ezt kiegészíti azzal, hogy nem évülnek el a pedofil jellegű szexuális bűncselekmények, nincs feltételes szabadlábra helyezés, nincs reintegrációs őrizet, és az elkövetők soha nem kaphatnak tiszta erkölcsi bizonyítványt.
Gulyás Gergely elmondta: az alaptörvény-módosításról szóló javaslat továbbá kétharmados parlamenti döntéshez köti az uniós közös hitel felvételét. A módosítás a honvédségi csapatmozgásokat is érinti. A magyar honvédség katonai műveleteiről, állomásozásáról, határátlépéssel járó csapatmozgásáról, külföldi fegyveres erők Magyarország területét érintő katonai műveleteiről tartalmaz részletes szabályozást.
Magyarországra látogat a kínai elnök
Gulyás Gergely bejelentette azt is: május 8. és 10. között Budapest vendége lesz Hszi Csin-ping kínai elnök. A bejelentés kacspán értelemszerűen felvetődött a kérdés, hogy szóba kerül-e ez a kérdés a közelgő csúcstalálkozón, különös tekintettel arra, hogy az uniós soros elnökség átvételét követően Magyarország mozgástere is megváltozik. A Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentette, hogy a soros elnökség átvételével nem válunk világhatalommá, de brüsszeli lehetőségeink egyértelműen megváltoznak. Ennek ellenére azonban továbbra sem lesz akkora érdekérvenyesítő képességünk, hogy befolyásoljuk a háború lezárásának folyamatát. Erről bővebben ITT.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS