Mintegy négyezer károsult és csaknem 1,4 milliárd forint anyagi kár a mérlege annak a nagyszabású, internetes csalással kombinált pénzmosásnak, amelynek elkövetőire öt vármegye 11 helyszínén csaptak le a rendőrök. A kiberbűnözők egy amerikai filmstudió nevében toborozták az online térben az embereket. A mese az volt, hogy egy bizonyos összeg befizetése után szakmányban nézzenek amerikai filmeket, ami után busás jutalékot fizetnek. Így is történt az első néhány száz jelentkező esetében, aztán a kiberbűnözők eltűntek a világhálóról. A magyar rendőrök azonban megtalálták őket.
Ismét óriási sikert arattak a rendőrök: ezúttal egy olyan kiberbűnözői bandára csaptak le, akik az online térben csalással szedték áldozataikat. Mintegy 4000 károsultnak csaknem 1,4 milliárd forintja bánja, hogy nem voltak óvatosak. Hónapokig tartó előkészítő és felderítő munka előzte meg azt az összehangolt rendőrségi rajtaütést, amelyet március 19-én hajnalban tartottak a Fejér vármegyei zsaruk Pest, Heves, Komárom-Esztergom, valamint Veszprém vármegyei kollégáikkal közösen – közölte ma az ORFK.
Könnyű pénzkereseti lehetőséggel és extra magas bevétel ígéretével szedték rá áldozataikat azok a bűnözők, akik 2022 októbere és 2023 márciusa között folytatták illegális online tevékenységüket. A bűnözők azt a látszatot keltették, hogy egy ismert amerikai filmstúdió szerződött partnerei, és regisztrációhoz, valamint kaució feltételéhez kötött online munkát hirdettek.
A regisztráció után az elkövetők egy üzenetküldő alkalmazáson keresztül tartották a kapcsolatot a jelentkezőkkel. Az online felületeken regisztrált felhasználóknak egy konkrét összeg befizetését követően meghatározott számú filmelőzetes megtekintéséért cserébe mind nagyobb mértékű pénzjutalmat és kifizetéseket ígértek a csalók. A még nagyobb haszon reményében – mind nagyobb összegek befizetése után – egyre magasabb szintekre lehetett regisztrálni, melyeken a megnézendő filmelőzetesek után járó pénzösszeg is fokozatosan nőtt. A weboldal üzemeltetői pluszjövedelemmel honorálták, ha a sértettek újabb és újabb jelentkezőket szerveztek be. A sértettek bizalmát erősítette, hogy a 2022 novemberében regisztrált ügyfelek 2023 januárjában visszakapták az előzetesen befizetett kauciót, ezenkívül a filmelőzetesek megtekintéséért járó „fizetésüket” is felvehették. A kaució összege 48 600-tól 2 430 000 forintig terjedt.
Az átverésre használt honlapot az elkövetők 2023. március 4-én megszüntették, és az üzenetküldő alkalmazáson keresztül is elérhetetlenné váltak. Ezt követően egyre nagyobb számban jelentkeztek károsultak a rendőrségen. A nyomozók az ügy kivizsgálása érdekében széles körű adatgyűjtésbe kezdtek.
A hónapokon keresztül zajló nyomozás március 19-én újabb fordulatot vett, amikor is a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság koordinálásával, 40 nyomozó részvételével 11 helyszínen tartottak összehangolt akciót a zsaruk, akik 11 személyt fogtak el. Közülük akadt olyan, aki nehéz anyagi körülmények között élő embereket néhány ezer forintért vett rá pénzmosásra a számlanyitással és a milliós összegek felvételével. A rendőrök csaknem 10 millió forint értékben járműveket, 15 mobiltelefont, 2 tabletet, 1 laptopot foglaltak le, 3 ingatlant pedig zár alá vettek. Az eljárás során több mint 300 tanút hallgattak ki, a gyanúsítottak közül négy fő letartóztatását a bíróság elrendelte, heten szabadlábon védekeznek.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS