Évi többmilliárdos forgalmat bonyolító és évi százmilliós profitot zsebre vágó piacvezető egészségügyi céget játszottak át német kézre a törvénytelen szocialista mutyiként ismert Hospinvest-ügy bukott kulcsfigurái – derítette ki a PestiSrácok.hu. Portálunk információi szerint a szocialista-liberális kormányzat asszisztálásával a magyar költségvetésnek és adófizetőknek 4,5 milliárdos kárt okozó hospinvestes ámokfutás végrehajtói az idén nyáron 700 millió forint körüli összegért verték dobra a magyar laborpiac egyik ékkövét, a Centrum-Lab Laboratóriumi Diagnosztikai Kft.-t, amelyre a német Synlab nevű cég tette rá a kezét, hogy piacot vásároljon. Ráadásul minden jel szerint a hazai egészségügyből milliárdokat eltüntető Hospinvest cég korábbi vezetői a legszebb szocialista hagyományokat követve előbb felhizlalták a Centrum-Labot, hogy a vállalkozás értékét, így piaci árát is feljebb srófolják. A cég felturbózásához pedig hogy, hogy nem egy, a fővárosban jelenleg is regnáló szocialista kerületvezető is hozzájárult, miután az általa irányított önkormányzat egészségügyi szolgáltató cége egy tavalyi, több mint 350 milliós közbeszerzésen annak ellenére is a Centrum-Labot hozta ki győztesnek, hogy a versenyben a társaság adta a rosszabb ajánlatot. Öveket becsatolni, ismerjék meg a Hospinvestből a Centrum-Lab Kft.-be átejtőernyőző fekete öves szocialista „egészségügyi menedzserek” idei, erősen mutyiszagú ügyét és módszerét.
Évek óta rajta tartjuk a szemünket a magyar egészségügy laborüzletágán, amelyről a PestiSrácok.hu-n kívül annak ellenére is méltatlanul keveset ír a magyar sajtó, hogy egy szektor letarolásának és lenyúlásának, a korrupciónak és a csúcsmutyinak az állatorvosi lova. Portálunk korábban például cikksorozatban foglalkozott a Roche Magyarország Kft. ügyeivel, konkrétan azzal, hogy az egészségügy nehéz financiális helyzetében miként szórják bőkezűen a közpénzek százmillióit a magyar klinikák laboratóriumai, és miként tarolja le a hazai egészségügyet a Roche Magyarország Kft. Rávilágítottunk, a megyei- és orvostudományi egyetemek klinikáinak központi laboratóriumaiba milyen gyakorlattal teszi be hosszú évekre a lábát a Roche, és hogy a termékeikre szabott közbeszerzési kiírásokkal és pályázatokkal, vagy azok nélkül miként kaszálnak. Cikksorozatunkat itt itt itt itt itt itt itt itt és itt olvashatja el.
Piacot értékesítettek, de előtte ügyeskedtek
Hónapok óta a magán kézben lévő laborcégek után is nyomozunk, így bukkantunk rá a mostani sztorinkra, amelyben ugyancsak egy külföldi multicég piacszerzéséről és bombaüzletéről lesz szó. Konkrétan arról, hogy az amúgy pikáns múlttal és életúttal bíró, a szocialista kormányok idején már besározódott figurák miként játszották át külföldi kézre az egyik, Magyarországon piacvezető laborcéget, és milyen ügyeskedések előzték meg az adásvételt.
A PestiSrácok.hu kiderítette, hogy a nyáron a német Synlab érdekeltségébe került a magyar laborpiac egyik ékköve, a Centrum-Lab Laboratóriumi Diagnosztikai Kft. Piaci körökben az a hír járja, hogy a magyar cég tulajdonosai 700 millió forint körüli összegért adták el társaságot, amelynek megszerzésével egyértelműen piacot vásárolt a német Synlab. Az amúgy évi többmilliárdos forgalmat bonyolító és évi százmilliós profitot zsebre vágó, nyereséges egészségügyi magáncégről a törvénytelen szocialista mutyiként ismert Hospinvest-ügy bukott kulcsfigurái mondtak le.
A szoci mutyi kulcsfigurái voltak a főszereplők
A Centrum-Labnak ugyanis 2016 márciusáig és júniusáig önállóan az a Farkas Gábor és Végh József volt az ügyvezetője, akiknek a neve a 2010 előtti kalandor kórházi privatizációkból és az ezzel összenőtt Hospinvest-ügyből lehet ismerős. Előbbi a felszámolt és megszűnt Hospinvest Diagnosztikai Egészségügyi Szolgáltató Kft. ügyvezetője volt 2008 és 2009 között, míg Végh 2009-től a Kollányi Gábor irányította Hospinvest Zrt. felügyeli bizottsági tagja volt.
Ismert, a Hospinvest egy magántulajdonú egészségügyi szolgáltató vállalkozás volt, amely 2004 és 2010 között a szocialista-liberális kormányzatnak is köszönhetően öt magyarországi kórház, négy rendelőintézet és 22 gyógyszertár működtetését szerezte meg. Volt olyan kórház, amelynek üzemeltetését térítésmentesen kapták meg az MSZP-s vezetésű helyi önkormányzattól. A Hospinvest-ügy legismertebb fejezete az egri Markoth Ferenc Kórház 2008-as megszerzése, amikor is a szocialista többségű Heves megyei közgyűlés adta át az intézmény működtetését a Hospinvestnek. A szoci döntést óriási társadalmi felháborodás követte, civilek heteken át tüntettek a kórház átjátszása ellen, mint ahogy fideszes politikusok is próbálták jobb belátásra bírni a szocialistákat. Sikertelenül. Emlékezetes, a Nógrád megyei bíróság 2009 márciusában érvénytelenítette a megyei kórház üzemeltetésére létrejött szerződést, de ekkor már késő volt, miután 2008 októberében a Teva Magyarország Zrt. felszámolási eljárást kezdeményezett a Hospinvest ellen a felhalmozódott tartozásai miatt. A szocialista logika és elképzelés egyébként az volt, hogy különböző csavarokkal szépen dobra verik a kórházakat. A hospinvestes ámokfutás tulajdonképpen egy kalandor privatizáció.
Feketelista, milliárdos kár
A HospInvest működése botrányok sorozata, minden esetben tetten érhető egy nagyon erős szocialista háttér, hátszél, ami segíti e cég gátlástalan előrenyomulását; erről Pesti Imre fideszes képviselő beszélt 2008. október végi sajtótájékoztatóján. Pesti Imre azt mondta, az egri kórház működésének átadása egy magáncégnek mutatta, hogy a profit sokkal fontosabb volt a szocialista egészségpolitikusok számára, mint az emberek egészsége. A Hospinvest 2009-től szerepel az állami adóhatóságnál nyilvántartott, 180 napon túli, 100 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkező, nem magánszemélyekre vonatkozó adózók feketelistáján, amelyen még idén is fel van tüntetve. A Hospinvestet tartozásai miatt felszámolták, de az adóhatóság több mint 175 milliós adóhiányt állapított meg a társaság esetében. A Hospinvest-ügyben, a százmilliók és milliárdok eltűnése miatt, a mutyi miatt a 2010-es kormányváltást követően Szócska Miklós egészségügyi államtitkár tett feljelentést, aki szerint az okozott kár 4,5 milliárd forintra is rúghat.
Visszatérve a sztorinkra, mielőtt tehát a Centrum-Lab két ügyvezetője átejtőernyőzött volna a laborpiacra, a hospinvestes ügyben tették le a névjegyüket. Végh Józsefnek ráadásul közös cége is volt Kollányi Gáborral, a Hospinvest Zrt. igazgatóság elnökével, majd vezető tisztségviselőjével. Kollányi és Végh a Diatron Kft.-t irányították együtt. Pikáns, de a Hospinvest korábbi első embere a Centrum-Labban is feltűnik, nem is akármikor. Kollányi 2015 év végén lett a Centrum-Lab tagja, amely tisztségét egészen 2016. június 30-ig, a cég eladásáig megtartotta. A társaság értékesítéséig egészen pontosan hárman voltak a Centrum-Lab céges tagjai: Farkas, Végh és Kollányi. A Centrum-Lab cégadatait végigböngészve szembetűnik, hogy a cégben tagként egy ideig az az Ecomed-Consulting Kft. és az az SL Medical nevű cég is feltűnt, amelyek Kollányihoz és Véghhez köthetők. Az Ecomed-Consulting Kft. Kollányi érdekeltsége, míg az SL Medical Végh József cége. A Centrum-Labnak ráadásul 2011 óta a Mammut bevásárlóközpontban, a Lövőház utca 1-5-ben van a székhelye, pontosan ott, ahol az Ecomed-Consulting Kft.-é.
Kollányi nagy visszatérése
A Centrum-Lab papíron 2016. június 30-án került a német cég magyar leánycégének, a Synlab Hungary Kft.-nek a tulajdonába, de Farkas és Végh mellett még nyár előtt a társaság ügyvezetője lehetett Szekeres Júlia, a Synlab akkori ügyvezetője.
A cég értékesítése erősen megkérdőjelezhető, ha ismertetjük, hogy a Centrum-Lab tavalyi értékesítésének nettó árbevétele 2 milliárd 34 millió 516 ezer forint volt, adózott eredménye pedig több mint 110 millió forint. A Centrum-Lab az ezt megelőző évben is kaszált, akkor 112 millió 765 ezer forintra rúgott az adózott eredmény, amelyből 59,5 milliót osztalékként tehettek zsebre a tulajdonosok.
A Centrum-Lab cégtörténetét vizsgálva feltűnő, hogy miután Kollányi és érdekeltsége nem végig volt jelen a laboratóriumi cégben, az értékesítés előtti nagy visszatérése feltehetően aligha szólhatott másról, mint hogy a magyar vállalkozás dobra veréséből személy szerint is hasznot húzhasson.
Felhizlalták a céget, hogy kaszáljanak
Pikáns az is, hogy minden jel szerint a hazai egészségügyből milliárdokat eltüntető Hospinvest cég korábbi vezetői a legszebb szocialista hagyományokat követve előbb felhizlalták a Centrum-Labot, hogy a vállalkozás értékét, így piaci árát is feljebb srófolják. A cég felturbózásához pedig hogy, hogy nem egy, a fővárosban jelenleg is regnáló szocialista kerületvezető is hozzájárult, miután az általa irányított önkormányzat egészségügyi szolgáltató cége egy tavalyi, több mint 350 milliós közbeszerzésen annak ellenére is a Centrum-Labot hozta ki győztesnek, hogy a versenyben a társaság adta a rosszabb ajánlatot.
A Centrum-Lab a főváros XIX. kerületében, az MSZP-s Gajda Péter irányította Kispest egészségügyi szolgáltató cégének 2015-ös tenderén kaszálhatott. Portálunk kiderítette, a tenderen a Centrum-Lab mellett a Corden International Kft. indult. Utánanéztünk, hogy a Budapest Főváros XIX. kerületi Önkormányzat Kispesti Egészségügyi Intézete 2015. április 13-án adta fel a laboratóriumi szolgáltatás nyújtásához kapcsolódó nyílt közbeszerzési ajánlatát, amely 2015. április 17-én jelent meg a Közbeszerzési Értesítőben. A tender tétje egy zsíros, 351 millió forintos szerződés volt.
A drágább ajánlat nyert
A kispesti egészségügyi intézet 60 hónapra szóló szerződést kínált, a pályázóknak pedig komplett vizsgálati palettát kellett felvállalniuk a járóbeteg-szakellátásban úgy kalkulálva, hogy éves szinten 100 millió pontnyi vizsgálatot kell elvégezniük. Az értékelés szempontja egyértelműen a legalacsonyabb összegű ellenszolgáltatás volt, amelyre még visszatérünk.
Az ajánlatok bontására 2015. május 5-én került sor, összesen ketten pályáztak, a Centrum-Lab Diagnosztikai Kft. és a Corden International Kft. Előbbi az OEP által térítendő díj 98,9 százalékának értékében, míg a Corden csak 91,8 százalékának értékében nyújtotta be ajánlatát. Ez alapján, miután alacsonyabb, kedvezőbb összegről, ajánlatról van szó, a Cordennek kellett volna nyernie, de nem így történt. Az egészségügyi intézmény előbb hiánypótlás keretében árindoklásra kérte a céget, majd miután ezt megkapták, de még mindig nem értették, hogyan jöhetett ki ilyen alacsony ár, újabb indoklásra kötelezték a Cordent. Pedig a PestiSrácok.hu információi szerint a Corden ajánlatában még azt is nyomatékosította, hogy emellett az árszint mellett is mintegy 2,16 százalékos nyereséggel működtethető a laboratórium az öt év átlagában. 2015. június 30-án azonban mégis úgy döntött a Kispesti Egészségügyi Intézet, hogy a tendert a Centrum-Lab nyerte. Értesüléseink szerint a Corden ajánlatát azzal az indokkal érvénytelenítették, hogy pályázata összeegyeztethetetlen a gazdasági ésszerűséggel és ez által nem biztosított a folyamatos és zavartalan betegellátás. Az persze kérdés, hogy a több mint két százalékos nyereség garantálása mellett a kispesti döntnökök miként foghatták a gazdasági ésszerűségre a Corden ajánlatának negligálását, és miként határozhattak úgy, hogy a cég vállalása aránytalanul alacsony ellenszolgáltatást tartalmaz.
A törvénysértés is belefért
A Corden természetesen nem nyugodott bele a megmagyarázhatatlan döntésbe, és vitarendezést kért, majd miután ez sem vezetett eredményre, és falakba, folyamatos elutasításba ütköztek, 2015. augusztus 3-án jogorvoslati kérelmet nyújtottak be a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz. A cég szerint ugyanis a kispesti indoklásból nem állapítható meg egyértelműen, hogy az ajánlata milyen okból érvénytelen, az ajánlati ár miért nem elfogadható. Újabb csavar, hogy ugyan a döntőbizottság elutasította a cég keresetét, de a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság hatályon kívül helyezte azt és új eljárásra kötelezte a döntőbizottságot.
A grémium végül megállapította, hogy:
Az ajánlatkérő több szempontból is indokolta, hogy a kérelmezői árindokolást miért nem tudja elfogadni, ezek azonban nem alkotnak olyan logikai láncolatot, egységet, amelyek mögé ezen adatok számításai megtalálhatók lennének. Az ajánlatkérő csak kiragadott néhány példálózó felsorolást, azonban azok gazdasági ésszerűségét, az árat valóban befolyásoló számításait a jogorvoslati eljárásban sem adta elő, hanem az összegezésben rögzített tartalomtól eltérő szempontokat, indokokat és azok számításait ismertette.
A döntőbizottság ezért kimondta, hogy a Budapest Főváros XIX. kerületi Önkormányzat Kispesti Egészségügyi Intézete, mint ajánlatkérő megsértette a közbeszerzésekről szóló 2011. évi törvény több pontját is, így a döntőbizottság 3,5 millió forintos bírságot szabott ki az intézetre.
A bírság mellett persze azt sem árt megjegyezni, hogy az előnytelen szerződés aláírásával, a Centrum-Lab helyzetbe hozásával éves szinten több tízmillió forintos extra kiadása keletkezik a Kispesti Egészségügyi Intézetnek, miután az ajánlatok alapján a Centrum-Lab jóval drágábban szolgáltat, mint a Corden.
Haverok, csókosok
Gyanús, hogy a szocialista vezetésű kerület intézménye az egykori hospinvestes ismerősöknek kívánt kedvezni döntésével, így felmerül a kérdés, hogy vajon betegellátás-fejlesztés helyett miért a régi haverok nyeregbe ültetése a fontos.
A csókosok tutiba ültetéséről már korábban is írt a PestiSrácok.hu, akkor is megkerestük a szocialista vezetésű XIX. kerület polgármesterét és a Kispesti Egészségügyi Intézet főigazgatóját. Gajda Péter polgármester akkor arról biztosította portálunkat, hogy a kerületben soha semmilyen formában nem merült fel közbeszerzési probléma, és semmilyen elmarasztalás nem érte a kerület egyik intézményét sem. A polgármester akkor arra is ígéretet tett, hogy amennyiben a vesztes cég fellebbezését a Közbeszerzési Döntőbizottság elfogadja, megteszi a megfelelő törvényességi lépéseket az ügyben. Kevésbé barátságos válasz érkezett Dr. Vargha Péter főigazgatótól. Kérdésünkre kérdéssel válaszolt: honnan tudjuk, hogy a Corden adott kedvezőbb ajánlatot? Majd kifejtette: az olcsóbbat adta…
Ígéret szép szó? A szoci polgármesternek nem
Miután a döntőbizottság meghozta a döntést, újra megkerestük Gajda Pétert, az ítélettel és korábbi ígéretével kapcsolatban pedig az alábbi kérdéseket tettük fel a kerületvezetőnek:
– ki állja a milliós bírság számláját?
– az adófizetők pénzéből fizetik ki a büntetést?
– milyen törvényességi lépéseket tett az ügyben?
– az ítélet után elbocsátották-e a gazdasági igazgatót és a felelősöket?
– ki vállalja a felelősséget az elmarasztaló ítéletért, és milyen következményekkel?
– kezdeményezett-e kártérítési igényt a felelősökkel szemben a milliós teher miatt?
– mi a véleménye arról, hogy a milliárdos károkat okozó Hospinvest-ügy kulcsfigurái álltak a Centrum-Lab mögött, így a magukat már megégető és lejárató tulajdonosok kerültek helyzetbe a XIX. kerületben?
– kivizsgáltatta-e már, hogy a Kispesti Egészségügyi Intézet a közbeszerzéskor nem az előnyösebb ajánlatot adó Cordennel, hanem a drágább Centrum-Labbal kötött szerződést?
– A szerződéskötés előtt emelt-e kifogást a drágább ajánlat elfogadása ellen, vagy a Centrum-Labbal szemben?
Gajda Péter érdekes és megdöbbentő választ küldött kérdéseinkre, miszerint „én magam még sem hivatalos, sem más formában nem értesültem a döntőbizottság ítéletéről, amint azt megkapom meg fogom vizsgálni, hogy szükség van-e további intézkedésre”. A szocialista polgármestert ugyan tájékoztattuk a közbeszerzési döntőbizottság döntéséről, azt idéztük is neki, mégsem kaptunk egyértelmű választ a kérdéseinkre.
Vezető kép: Kollányi Gábor, a HospInvest Zrt. elnöke fogadja Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnököt, aki részt vesz és beszédet mond az egészségügyi magánszolgáltatók 2008-as III. országos konferenciáján a Barabás Villa, konferenciatermében. MTI Fotó: Földi Imre
Facebook
Twitter
YouTube
RSS