Az Open Democracy oldalán még január elején jelent meg egy hosszú angol nyelvű írás, amelyben az Amnesty International több magyarországi munkatársa is munkahelyi bántalmazásról számolt be. A közleményt, melyben rendszerszintű diszkriminációról és munkahelyi bántalmazásról számolnak be, négy volt munkavállaló: Mérő Vera, Nagyné Gere Zsófia, Zorigt Burtejin és dr. Szalóki Ágnes jegyzi. Többek közt azt állítják, hogy a fentiek miatt 2019 eleje és 2021 márciusa között öt női munkavállaló távozott a szervezetből. Tényi István az ügyben panasszal élt az Egyenlő Bánásmódért Felelős Főigazgatóságnál, azt kéri, hogy indítsanak vizsgálatot az ügyben és vizsgálják meg azt is, hogy az Amnestynek egyáltalán van-e elfogadott esélyegyenlőségi terve.
A munkahelyi visszaélés általános jelenség Magyarországon, ám az különösen aggasztó és problémás, ha ez a világ legnagyobb jogvédő szervezetének falain belül történik, amelynek egyik kiemelt témája a nők munkahelyi egyenlősége
– írta cikkében az Amnesty International Hungary négy munkatársa.
Több konkrét esetet is említettek, amikor egyértelműen bántalmazást, zaklatást, diszkriminatív megkülönböztetést kellett elszenvednie a szervezetnél dolgozó nőknek.
Említik például, hogy egy várandós kolléga szerződését deklaráltan a várandóssága miatt nem akarta a vezetőség meghosszabbítani, vagy azt, hogy miközben a rövidtávú szerződések miatt a kormány munkapiaci szabályait bírálták, ők maguk csak 1 éves szerződéseket kötöttek. Az egyik volt munkatárs esetében állítólag főnöke azt kifogásolta miért szoptat még, továbbá két évig tartó közös munkájuk során állítása szerint számtalanszor megalázta, verbálisan bántalmazta a főnöke.
Egy másik munkatárs rendszeres lelki terrorról, alaptalan számonkérésről valamint megalázó és szexista megjegyzésekről számolt be, méghozzá a kollégák előtt.
Cikkükben a panaszosok kitértek rá, hogy több esetben tettek jelzést az Amnesty International munkatársainak, a közvetlen feletteseknek, az elnökség tagjainak, és az elnöknek is, ám panaszaikkal érdemben nem foglalkoztak. A kért vizsgálatot nem folytatták le.
Az Amnesty International később a Telexnek nyilatkozva tagadott és cáfolt. Leszögezték, hogy a nemek közötti egyenlőség biztosítása és előmozdítása nemcsak egyik fő stratégiai céljuk, és legfontosabb alapértéke is.
A diszkrimináció, a zaklatás és a bántalmazás semmilyen formáját nem toleráljuk, minden panaszt, visszajelzést nagyon komolyan veszünk és azokat a lehető legalaposabban kivizsgáljuk
– fogalmaztak.
Állították, hogy 2021 májusában négy korábbi munkavállaló panasszal élt, az elnökség először egy belső, majd egy független külső vizsgálatot indított. A belső vizsgálatban az elnökség három, a felügyelőbizottság egy tagja és az egyesület elnöke vett részt, a külső vizsgálatot két független szakértő, egy munkajogra és munkahelyi zaklatásokra specializálódott jogász-kutató és egy pszichiáter szakorvos, EMDR terapeuta és HR szakértő végezte. A szakértők minden próbálkozása ellenére a panaszosok nem vettek részt a vizsgálatban, mert megkérdőjelezték a szakértők egyikének függetlenségét. Végül egyik vizsgálat sem talált semmilyen bizonyítékot arra, hogy a panaszban foglaltak megalapozottak lettek volna.
Tényi István most levélben fordult az Egyenlő Bánásmódért Felelős Főigazgatósághoz. Idézte a korábban témában megjelent cikkeket és jogi véleményként kifejtette, hogy zaklatás és hátrányos bánásmód is megvalósulhatott a leírt esetek alapján.
Tényi szerint az egyenlő bánásmód követelményéről szóló törvény részletesen meghatározza a törvény hatálya alá eső jogsértéseket, amelyekre az Amnesty volt munkatársainak panasza is utal. Tényi szerint a az egyenlő bánásmód követelményéről szóló törvény értelmében kérelem alapján, de hivatalból is vizsgálatot kell folytatnia az Egyenlő Bánásmódért Felelős Főigazgatóságnak az ügyben. Ehhez a kérelmet, most személyesen Tényi István küldte el.
Indítványozom, hogy a Tisztelt Egyenlő Bánásmódért Felelős Főigazgatóság az Ebktv. 14. § (1) a) pontja alapján vizsgálatot folytasson annak megállapítása érdekében, hogy a sajtóanyagban megjelölt szervezet, az Amnesty International Magyarország megsértette- e az egyenlő bánásmód követelményét, valamint, hogy az arra kötelezett munkáltató elfogadott-e esélyegyenlőségi tervet
-írja panaszában Tényi.
Vezető kép: Szigetváry Zsolt/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS