Nacsa Lőrinc, a KDNP vezérszónoka a gigacégek megregulázásáról szóló javaslat megvitatása során, szerdán, a parlamentben kifejtette, hogy az óriási techvállalatok esetében eddig soha senki nem vizsgálta, hogy az általános szerződési feltételeik megfelelnek-e annak az országnak a jogrendjének, amelyikben szolgáltatnak. A KDNP-s politikus portálunk esetét is megemlítette az Országgyűlésben, és leszögezte, hogy elfogadhatatlan és a jogállamisággal nem összeegyeztethető, hogy a YouTube önkényesen, indoklás nélkül, egyik pillanatról a másikra törölte a PestiSrácok.hu videócsatornáját. A KDNP-s honatya úgy véli, az ilyen esetekről beszélni kell a magyar parlamentben.
Szerda délután is ülésezett a parlament, ahol a klímaváltozás elleni védelem is terítékre került, amikor egy uniós szabályozásból fakadó jogharmonizációs előterjesztést vitatott meg a parlament. Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára, a napirendi pont előterjesztője leszögezte: a magyar kormány elkötelezett az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése és a környezetvédelem ügyében. Ezt korábbi intézkedések is tükrözik, például az, hogy létrehozták a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságot.
Fontos, hogy minden szektor, a légiközlekedés is hozzájáruljon az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez. A módosítás felhatalmazza a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságot, hogy a légijárművek üzembentartóitól jogszerűen bekérhesse a szükséges információkat és ezzel is biztosítja a jelentéstételi kötelezettséget
– magyarázta a javaslat lényegét Schanda Tamás. Mivel uniós jogharmonizációs előterjesztésről volt szó, így az ellenzék is beállt a kérdés mögé. A Fidesz, a KDNP, a Jobbik, vezérszónokai mellett a szocialista Gurmai Zita, a DK-s Arató Gergely és az LMP-s Ungár Péter is helyeselte az előterjesztést.
Óránként harmincezer légijárat repül Európa felett
A fideszes Szabó Zsolt kiemelte, hogy hazánk eddig is mindent megtett a klímavédelem területén és nem habozott meghozni a szükséges törvénymódosításokat. Kifejtette, hogy a jelenlegi jogharmonizációs eljárás lényege, hogy adatszolgáltatásra kényszeríti a repülés területén dolgozó vállalatokat és szervezeteket, a beérkező adatok tükrében pedig azok összehasonlíthatóvá válnak. A KDNP részéről Aradszki András kiemelte, hogy kontinensünk felett minden órában harmincezer légijárat van a levegőben; ez a forgalom jelentős károsanyag-kibocsátással jár és az éghajlatváltozásra is befolyással bír.
Új fájlformátum használatát vezeti be az indítvány, mely előírja a tagállamok számára a jelentéstételi kötelezettséget. Úgy vélem, hogy ez a javaslat pozitív klímavédelmi üzenet hordoz
– hangsúlyozta a KDNP-s politikus. A kormánypártok mellett Balczó Zoltán (Jobbik) is támogatandónak tartotta a javaslatot.
Életben akarunk maradni és azt akarjuk, hogy a gyermekeink is életben maradjanak
– érvelt a javaslat támogatása mellett Varju László a DK soraiból. Varju úgy vélte, a légiközlekedés területe is meghatározó szegmens a globális felmelegedés szempontjából.
A DK-nak fontos, hogy a jogharmonizációs lépéseket megtegyük. A szigorodó normákat, amelyek esetleg kellemetlenek, vagy a megszokottól eltérnek, elfogadjuk
– hangsúlyozta a Gyurcsány-párt politikusa. Ungár Péter (LMP) megjegyezte ugyan, hogy a klímavédelem kérdésében számos ponton vitatkozna a kormánypártokkal, és ismeretei szerint az elmúlt években is nőtt hazánkban a károsanyag-kibocsátás, de az LMP is a javaslat támogatása mellett foglalt állást. Schanda Tamás államtitkár a vitát követően jelezte: csütörtökig várják ebben a kérdéskörben a pártok módosító javaslatait.
Megreguláznák a gigacégeket
Rengeteg izgalmas részletet tartalmazott viszont az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló törvény módosítására vonatkozó javaslat. Ez a törekvés a napjainkban kontroll nélkül működő óriáscégek megregulázást is szolgálja. Kiemelten fontos területe a gyermekvédelem, hiszen a kibertérben számtalan veszély leselkedik az apróságokra is. A javaslat célja hatósági kontroll alá vonni a videómegosztóplatform-szolgáltatókat is. Ez alól a Youtube és a Facebook csatornái sem képeznek kivételt.
Hazánkban a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kap felügyeleti jogkört az itt letelepedettnek minősülő szolgáltatók felett, és konkrét jogvitákban is eljárhat. Minden tagállami hatóság nyilvántartást fog vezetni a joghatósága alá tartozó videómegosztóplatform-szolgáltatókról, így könnyen beazonosítható lesz, hogy mely szolgáltatóval szemben mely tagállam hatósága járhat el. Kialakítanak a tagállami hatóságok egy együttműködési mechanizmust is, hogy a több tagállam hatóságát érintő konkrét ügyeket is rendezni lehessen
– részletezte az előterjesztés lényegét Schanda Tamás ITM-államtitkár.
Megfelelő panaszbejelentési rendszer is szükséges
Schanda Tamás felszólalásából az is kiderült, hogy az EU-s irányelv nem mossa össze a videómegosztóplatform-szolgáltatókat a médiaszolgáltatókkal, hiszen az utóbbiak ellenőrzést gyakorolnak a műsorszolgáltatás felett, míg a videóportáloknak a tartalomszervezésen túl nincs befolyásuk a náluk megjelenő tartalmakra. Ám a jövőben kötelességük lesz intézkedéseket hozni saját közönségük és legfőképp a gyermekek védelme érdekében. Nem jelenhetnek meg ezeken a csatornákon a gyermekekre vonatkozóan káros tartalmak, és a reklámokra vonatkozó előírásokat is be kell majd tartani ezeken az online felületeken is. Az államtitkár arra is rávilágított, hogy ezeket a szolgáltatókat is kötelezni kell arra, hogy a megfelelő panaszbejelentési rendszert működtessenek. Schanda Tamás azt is leszögezte, hogy ezek az intézkedések nem fogják csorbítani a véleménynyilvánítás szabadságát és a feltöltött tartalmak általános szűrését sem. Kiemelte azt is, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szankcionálási jogkört kap, amely akár 100 millió forintos büntetést is kiszabhat és fel is függesztheti a szolgáltatást, ha cég nem tartja be az alapvető szabályokat.
Médiatudatosságot kell tanítani
Szabó Zsolt, fideszes vezérszónok üdvözölte a javaslatot. Úgy vélte, rég várt irányelv került végre az országgyűlés elé. A kormánypárti honatya kifejtette, hogy a módosítás eredményeként a videómegosztóplatform-szolgáltatók kötelesek lesznek az általános szerződési feltételeikben rögzíteni például az egyes médiatartalmakkal szembeni követelményeket, és a jogviták peren kívüli és bírósági rendezésére szolgáló igényérvényesítési lehetőségeket is.
Médiatudatosságot kell tanítani a gyermekeknek, meg kell védeni őket a káros tartalmaktól
– hangsúlyozta a fideszes képviselő. A Facebook és más gigacégek megregulázásában és megadóztatásában Z. Kárpát Dániel felszólalása szerint a Jobbik is partner lehet. Ám azt is kiemelte, hogy az egységes szabályozás érdekében minden tagállamnak így kellene eljárni, utalva ezzel arra, hogy a mamutcégek keretek közé szorítását több ellenérdekelt ország sem szorgalmazza. Az óriásvállalatokat is ekéző felszólalásában, azért cinikusan azt is megjegyezte, hogy véleménye szerint a Fidesz-KDNP “iparszerű hazugsággyárat” működtet. Előremutatónak nevezte a törvényjavaslatot Nacsa Lőrinc (KDNP) is.
A kérdés az, hagyjuk-e, hogy a sokszor önkényeskedő technológiai cégek átvegyék az irányítást felettünk vagy sem
– hangsúlyozta a kereszténydemokrata politikus. Gurmai Zita szintén a gyermekvédelem kérdésével foglalkozott legtöbbet, és jelezte: nem lenne jó, ha a feltöltött videókat előzetesen ellenőriznék és ha lecsökkennének a kreatív tartalmak.
Nacsa: Jogtalanul törölte a YouTube a PS videócsatornáját
Az európai törekvést fényezte ugyan Varju László (DK), de rögtön aggódni kezdett azért, nehogy a kormány visszaéljen az új szabályozás adta helyzettel.
Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy ha a Fidesz egy ilyen téma közelébe kerül, az komoly veszélyeket rejt magában
– állította a Gyurcsány-párt politikusa, miután azon siránkozott, hogy milyen keveset szerepel pártja a köztévében. Nacsa Lőrinc szerint a közös uniós javaslatok eddig kudarcot vallottak az ellenérdekelt tagállamok miatt, ezért nemzetállami megoldásokra is szükség van. Rámutatott, hogy miközben a közösségi média rengeteg pozitív lehetőséget kínál, számos veszélynek is teret enged. Úgy vélekedett, ilyen ügyekben a magyar országgyűlésnek is közösen kell lépnie.
A nemzeti szuverenitás kérdésében is meg kell vizsgálni a techóriások hatását a magyar társadalomra, hiszen sokszor szembesülünk ezeknek a techcégeknek az önkényeskedéseivel
– magyarázta a kormánypárti politikus, aki szerint rengeteg időt, energiát kell szentelni annak érdekében, hogy médiatudatos állampolgár váljon gyermekeinkből. Nacsa Lőrinc szerint nemzetállami megoldásokra és közös európai megoldásokra egyszerre van szükség. A kettőt együtt kell bevetni. Kifejtette, hogy korábban soha senki nem vizsgálta meg azt, hogy a virtuális térben működő külföldön bejegyzett cégek általános szerződési feltételei megfelelnek-e az adott állam jogrendjének, nemzeti alkotmányának.
Nemrégiben történt egy eset: az egyik videómegosztó portál minden indoklás és valódi jogalap nélkül egyik pillanatról a másikra törölte az egyik hazai sajtóorgánum teljes YouTube-csatornáját – a Pesti Srácok.hu oldalról van szó. Itt többen is ülünk azok közül a teremben, akik ennek a csatornának különböző online műsoraiban, tévéjében szerepeltünk. Már ellenzéki képviselőtársaimmal is több alkalommal tudtunk vitatkozni ezen a felületen. Itt egy minden jogalap nélküli törlés történt a YouTube részéről (részletek itt – PS). Azt gondolom, az ilyen önkényes és a jogállamisággal össze nem egyeztethető lépések nem elfogadhatóak, és meg kell fontolnunk a további szabályozásukat és folyamatosan beszélnünk kell erről
– jegyezte meg a portálunkat ért támadást példaként felhozó KDNP-s politikus. Schanda Tamás államtitkár reagált a vitában elhangzott felvetésekre, megköszönte a törvényjavaslat támogatását, majd helyretette a kormánypártokat sértegető ellenzéki felszólalókat, visszautasította a pártcsaládjukat ért méltatlan rágalmakat.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS