A Századvég felmérése szerint az MSZP-Párbeszéd támogatottságban már előzi a Jobbikot mind a biztos szavazók, mind a teljes népesség körében, amely véleményük szerint összefüggésbe hozható azzal, hogy Vona Gábor a legelutasítottabb miniszterelnök-jelölt. A baloldali kötődésű Republikon Intézet szerint ugyanakkor a Jobbik stabilan őrzi előnyét az MSZP-Párbeszéddel szemben. A Fidesz-KDNP a teljes népesség körében a Századvég szerint 36 százalékon, a Republikon Intézet szerint 30 százalékon áll. Tehát nagy a szórás az eredményekben, és közben sok a bizonytalan, nem válaszoló ember – vagyis bármi megtörténhet. A klasszikust idézve: nem közvélemény-kutatást, hanem választást kell nyerni!
A portál a Századvég legfrissebb közvélemény-kutatása kapcsán arról ír, a teljes népesség körében az MSZP-Párbeszéd támogatottsága megelőzte a Jobbikét. Míg előbbi tíz százalékon áll, a hajdanvolt radikális pártot a szavazók kilenc százaléka támogatná. A teljes népesség körében a Fidesz-KDNP-t a választók 36 százaléka választaná, miközben az LMP támogatottsága 5 százalékra mérséklődött, a DK ugyancsak 5 százalékon áll, az Együttre mindössze a válaszadók 1 százaléka szavazna. A teljes lakosság 6 százaléka más pártot választana, a bizonytalanok aránya pedig 28 százalék. A biztos pártválasztók esetében a felmérés szerint a Fidesz-KDNP jelenleg 51 százalékon áll. Az MSZP-Párbeszédnek, amely ebben a közegben is előzi a Jobbikot, jelenleg 15 százalék a támogatottsága, szemben a Jobbik 13 százalékával. Ebben a körben az LMP 7, a DK 6, az Együtt 1 százalékon áll, a biztos szavazók 7 százaléka pedig más pártokra voksolna.
Vona népszerűtlensége állhat a háttérben
A Századvég szerint az ellenzék erőviszonyokban bekövetkező változás a kormányfő-jelöltek népszerűség-különbségeknek tulajdonítható. Vona Gábor pártelnök népszerűségi mutatói az elmúlt időszakban nem javultak, a teljes népesség körében ő a legelutasítottabb politikus, a megkérdezettek 20 százaléka kedveli, 69 százaléka elutasítja. Az MSZP-Párbeszéd jelöltje, Karácsony Gergely ugyanakkor összességében népszerűbb Vonánál: a teljes népesség 31 százaléka kedveli és csak 40 százaléka utasítja el. A Századvég kutatásából kiderül, Karácsony Gergely sokkal népszerűbb saját politikai pólusán belül, mint Vona Gábor. A magukat baloldalinak vallók körében Karácsony kedveltsége 72 százalék, elutasítottsága 13 százalék. Vona megítélése a jobboldalon ezzel szemben kifejezetten negatív: a magukat jobboldalinak vallók 21 százaléka kedveli és 62 százaléka utasítja el.
A Századvég megjegyzi, a bal- vagy jobboldali politikai preferenciákkal nem rendelkező népesség körében Vona kedveltsége 26 százalék, elutasítottsága pedig 50 százalék. Karácsonyt ugyanebben a közegben 30 százalék kedveli és csak 28 százalék utasítja el. Az LMP kormányfőjelöltjének, Szél Bernadettnek a kedveltsége 26 százalék, elutasítóinak aránya pedig 43 százalék a teljes népesség körében.
A Republikon Intézet szerint a Jobbik tartja előnyét az MSZP-Párbeszéddel szemben
Összehasonlításként Republikon Intézet – amelyben az ex-SZDSZ-es Horn Gábor, Karácsony Gergely jelenlegi tanácsadója kuratóriumi tag – március 10. és 23. között készült reprezentatív felmérése alapján arról számol be, februárról márciusra befagytak az erőviszonyok a pártok népszerűségében. A 24.hu által közölt felmérés szerint a Fidesz januári és februári esését követően jelenleg stagnálnak a pártok támogatottságának arányai, legfeljebb 1 százalékpontos elmozdulások történtek felfelé vagy lefelé. A Republikon Intézet közvélemény-kutatása szerint a teljes népesség körében a Fidesz támogatottsága jelenleg 30 százalékos, viszont a Jobbik a maga 12 százalékával továbbra is előzi az MSZP-Párbeszéd pártszövetséget, amely 11 százalékon áll. A DK és az LMP azonos, 3-3 százalékos támogatottsággal rendelkezik, a többieknek 1 százalék jut. A felmérés szerint a bizonytalanok aránya továbbra is magas, azaz a megkérdezettek 38 százaléka még március elején sem döntötte el, vagy nem akarta elárulni, kire fog szavazni. A közvélemény-kutatás a biztos pártválasztók körében a Fidesz-KDNP-t a Századvéghez képest 49 százalékon mérte, a Jobbik maradt 19 százalékon, továbbra is előzve az MSZP-Párbeszéd pártszövetségez (17 százalék). A Demokratikus Koalícióra a megkérdezett pártszavazók 5, az LMP-re a 4 százalékuk szavazna, míg a Momentumra és az Együttre 2-2 százalék.
A Fidesz abszolút többsége valószínűsíthető
A 24.hu arról is ír, mivel teljes szakmai konszenzus van arról, hogy az intézetek általánosságban felülmérik a Fidesz népszerűségét, a Republikon készített egy 65 százalék feletti részvétel esetén érvényes szakmai becslést is. Eszerint arra számítanak, a Fidesz rosszabbul szerepel majd, mint a 2014-es választáson. A Republikon szakmai becslése figyelembe vette az egyes pártok alul-, illetve felülmérését, illetve a bizonytalan aktív szavazók preferenciáival. Ennek alapján úgy látják, kérdéses a DK, az LMP és a Momentum Mozgalom parlamentbe jutása, de az előbbi kettő esetében a bejutást, az utóbbi esetében a kívül maradást tartják valószínűbbnek. A becslés szerint továbbá a Fidesz abszolút többsége valószínűsíthető.
Forrás: Századvég/origo.hu/Republikon Intézet/24.hu; kezdőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS