Az európai kormányoknak véget kell vetniük annak, hogy egyéneknek és szervezeteknek Európa-szerte egyre több zaklatással, megfélemlítéssel, erőszakkal és büntetőeljárással kell szembenézniük pusztán azért, mert hozzájárulnak a menekültek, menedékkérők és migránsok emberi jogainak védelméhez – jelentette ki a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács emberi jogi biztosa csütörtökön.
Dunja Mijatovic közleményében arra figyelmeztetett, hogy az európai kormányok egyre inkább figyelmen kívül hagyják azon kötelezettségeiket, amelyek alapján garantálniuk kell, hogy az emberi jogok védelmezői biztonságos és támogató környezetben dolgozhassanak.
A tengeri mentésben, a humanitárius vagy jogi segítségnyújtásban, a határmegfigyelésben, a peres eljárásokban, valamint a menekülteket, menedékkérőket és migránsokat segítő egyéb tevékenységekben részt vevő jogvédők ellenséges és megbélyegző retorikának vannak kitéve kormányzati tisztviselők, parlamenti képviselők és egyes médiumok részéről
– hívta fel a figyelmet. Mijatovic azt ajánlotta a tagországok kormányainak, hogy a jogvédőkkel szembeni erőszak és fenyegetés erősödése miatt “kezeljék a hatóságok vonatkozó fellépésének hiányát”.
Repression and intimidation of #humanrights defenders assisting refugees, asylum seekers and migrants in Europe must end.
In my report, I set out the urgent steps that @coe states must take to protect these defenders.
👉 https://t.co/wsxRLfdouY pic.twitter.com/FWTA9jgnEz— Commissioner for Human Rights (@CommissionerHR) February 22, 2024
Aggodalmát fejezte ki egyebek mellett a menekültek, menedékkérők és migránsok érdekében végzett humanitárius vagy emberi jogi munka bűncselekménnyé nyilvánítása miatt, valamint az emberi jogok nyomon követése vagy a segítségnyújtás szempontjából kulcsfontosságú helyekhez, például idegenrendészeti fogdákhoz és befogadóközpontokhoz, valamint határövezetekhez való hozzáférés megtagadása miatt.
Az európai kormányoknak kulcsfontosságú partnereknek kell tekinteniük a jogvédőket a hatékony és az emberi jogokat tiszteletben tartó menekültügyi és migrációs politikák alkalmazása során
– fogalmazott Mijatovic, majd hozzátette: a szándékosan ellenséges politika sérti a civil társadalmi szereplők és az általuk szolgált emberek jogait, és károsítja a társadalmak demokratikus szerkezetét. Az emberi jogi biztos felszólította a kormányokat, hogy reformálják meg a jogvédők tevékenységébe indokolatlanul beavatkozó törvényeket és politikákat. Biztosítsák, hogy az embercsempészetre vonatkozó jogszabályok ne nyilvánítsák bűncselekménnyé a menekültekkel, menedékkérőkkel és migránsokkal végzett emberi jogi vagy humanitárius munka semmilyen formáját.
Oldják fel a helyekhez és információkhoz való hozzáférés korlátozásait, valamint vizsgálják ki a jogvédőket érő, erőszakkal és fenyegetésekkel összefüggő incidenseket
– tette hozzá az Európa Tanács emberi jogi biztosa.
At my meeting with the President of @ECHR_CEDH, Síofra O’Leary, I reiterated the importance I attach to actively contributing to the promotion and the protection of the #HumanRights contained in the #ECHR Convention and the case-law of the Court. pic.twitter.com/sbVIUwB0dK
— Commissioner for Human Rights (@CommissionerHR) January 26, 2024
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/ANSA/Carmelo Imbesi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS