Németország és Ausztria után Belgium, Görögország, Olaszország, Hollandia és Nagy-Britannia is leállítja a kérelmek feldolgozását, sőt, Ausztria azt is bejelentette, hogy visszatoloncolja a Szíriából érkezett migránsokat.
Az érintett európai államok az Aszad-rezsim megbuktatása után keletkezett bizonytalanságra, illetve az Iszlám Állam esetleges előretörésére hivatkoznak. A lépés alapvetően azt jelenti, hogy újraértékelik a szíriai helyzetet, leállítják az új szíriai menedékkérelmek befogadását, és felfüggesztik a függőben lévők feldolgozását. Németországban, amely a szíriai menekültek egyik legnagyobb befogadója Európában, csak ebben az évben több mint 72 ezer szíriai nyújtott be menedékkérelmet, és több mint 47 ezer kérelem van függőben.
A német Kereszténydemokrata Unió, a CDU politikusa, Johann Wadephul szerint feltételezhető, hogy a lázadók, akik most győztek Szíriában, szoros kapcsolatban állnak Afganisztánnal, a tálibokkal, ami nem jó előjel. Ez azt jelenti, hogy egyelőre túl korai megjósolni, hogy többen fognak-e visszatérni Szíriába, vagy még az eddiginél is többen jönnek onnan Németországba. Ausztria követte a német példát, befagyasztotta a szíriai menedékkérelmeket, sőt, Bécs felkészül a már az országban élő szírek kitoloncolására.
Karl Nehammer osztrák kancellár utasította a belügyminisztériumot, hogy vizsgálja felül a korábbi menedékjogi döntéseket, és dolgozzon ki tervet a szírek hazatelepítésére. Az osztrák belügyminiszter, Gerhard Karner pedig közölte, hogy az Ausztriában élő szírek családegyesítését is leállítják. Németországban 800 ezer, Ausztriában mintegy 100 ezer szíriai menekült él.
Menekültjogi és segélyszervezetek azonban arra figyelmeztettek, hogy a menedékkérelmek leállításáról szóló döntés szerintük túl korán született – és ők is épp a Szíria egyes részein folytatódó harcokra és a politikai stabilitás körüli kérdésekre hivatkoznak.
Mivel Szíria átmenetével és jövőjével kapcsolatban továbbra is jelentős bizonytalanságok és aggodalmak állnak fenn, felszólítunk minden olyan országot, ahol szíriaiak menekültként élnek, hogy tartsák fenn a menedékjogot, valamint a biztonságos és önkéntes visszatérés elvét”
– mondta Imogen Sudbery, az International Rescue Committee európai ügyekért felelős igazgatója.
(Euronews / Kiemelt kép: MTI/EPA/Nake Batev)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS