Kiss Ernő mai tárgyalásán felolvasott, minősítés alól feloldott dokumentum szerint a nyugalmazott dandártábornokot érintő titkos nyomozás érintette a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) gazdaságvédelmi főosztályának volt vezetőjét is. Papp Csaba nyugalmazott ezredes úgy került a védelmi szolgálat látókörébe, hogy felmerült a gyanú, miszerint Kiss olyan információkkal rendelkezett a Kocsis Istvánt érintő Magyar Villamos Művek ellen folyó nyomozásról, amit csak az eljárást jól ismerő személytől tudhatott. A gyanút az erősítette, hogy a dandártábornok és a volt főosztályvezető kiváló kapcsolatot ápolt egymással.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Az MVM egykori vezérigazgatójának, Kocsis Istvánnak, valamint volt főtanácsadójának, Szász Andrásnak a tanúmeghallgatásával folytatódott Kiss Ernő nyugalmazott dandártábornok pere szerdán a Fővárosi Törvényszéken. A KBI egykori vezetőjét befolyással üzérkedéssel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség. A vádirat szerint ugyanis Kiss Ernő azért, hogy Kocsis és Szász András ellen a Magyar Villamos Művek ellen indított büntetőeljárást elsimítsák, összesen hatmillió eurót kért Kocsiséktól Pintér Sándor belügyminiszterre és Polt Péter legfőbb ügyészre hivatkozva. A tábornok ugyanakkor az előző tárgyaláson tett vallomásában tagadta, hogy bűncselekményt követett el, állítása szerint csupán azért kért pénzt az egykori MVM-vezértől, illetve annak közvetítőjétől, hogy kiderítse, Kocsis saját büntetőügyének elsimítása érdekében képes lenne-e akár vesztegetést is elkövetni.
Féltek a retorziótól
A 15 milliárdos hűtlen kezeléssel vádolt Kocsis vallomásában megerősítette a dandártábornok korábbi elmondását, hogy a Magyar Villamos Műveket érintő eljárások miatt Kisst arra kérték az ügy másik kulcsfontosságú érintettjével, volt főtanácsadójával, Szász Andrással, hogy segítse felépíteni a védelemi stratégiájukat. A volt vezérigazgató szerint a dandártábornok munkája addig tartott, amíg „a zsarolási ügy ki nem pattant”. Ezzel kapcsolatban Kocsis István elmondta, hogy őt Szász András arról tájékoztatta, hogy találkozott a hatalom nevében fellépő, Szabó vezetéknéven bemutatkozó férfival, aki összesen hatmillió eurót kért azért, hogy a milliárdos hűtlen kezelés nyomozását elsimítsák. Kocsis elmondta, Szabó azt is közölte volt főtanácsadójával, hogy amennyiben az összeg nem kerül kifizetésre, a legdurvább következményekre számíthatnak. Ettől nagyon megijedtek, mert úgy gondolták, „a hatóságok sem képesek mindenkit megvédeni, mert a gonosz emberek gyorsabbak tudnak lenni” – tette hozzá a tanú. Később azt a következtetést vonták le, hogy a Szabó nevezetű személy mögött Kiss Ernő áll.
Kocsis a Központi Nyomozó Főügyészség vezetőjétől kért segítséget
Kocsis 2011 december 21-én egyenesen a Központi Nyomozó Főügyészség vezetőjéhez, Keresztes Imréhez fordult segítségért, majd 2012 január 11-én a Nemzeti Védelmi Szolgálat irányítójával, Bolcsik Zoltánnal és a szolgálat munkatársaival találkozott, ahol Kocsist felkészítették és betechnikázták. Ezután még aznap ügyvédje irodájában találkozót beszélt meg Kiss Ernővel. Az MVM-vezér szerint az ott készült hangfelvétel egyértelműen bizonyítja, hogy bűncselekmény történt. Kocsis szerint, amikor Kissnek arról beszélt, hogy okiratokkal bizonyítható ártatlansága, a dandártábornok azt sugallta, hogy ha nem fizet, bizonyítékait nem fogják figyelembe venni. Szóba került még, hogy Kiss a Szász Andrástól és Kocsistól megkapott összegről a telefonlehallgatások szerint „virágnyelven” tájékoztatta akkori jogi képviselőjét, Holló Gábort. Miután a tábornok erről az összegről azt állította, hogy munkadíj, a bíróság megkérdezte, ha ez tényleg így van, akkor miért „virágnyelven” közölte ezt beszélgetőpartnerével, de Kiss kitérő választ adott.
Több ellentmondásra is rámutattak
Kiss védője, a Kulcsár-botrány egykori nyomozója, Molnár Csaba ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy Kocsis vallomásai és az ügyben keletkezett dokumentumok, lehallgatási anyagok között nem egy ellentmondás fedezhető fel. Az ügyvéd példaként azt emelte ki, hogy az NVSZ által készített, Kocsis elmondásaira hivatkozott dokumentumban az szerepel, hogy a BKV-t is egykoron irányító cégvezér több alkalommal, összesen egymilliárd forintot fizetett Kissnek, aki erről azonban vallomásában nem beszélt. Kocsis István a bíróságon cáfolta, hogy ez az információ tőle származott. Ahogy azt is tagadta, hogy olyat említett volna a védelmi szolgálatnak, hogy Kiss neki személyesen azt ígérte, kedvezően tudja befolyásolni milliárdos hűtlen kezeléses büntetőügyét. Pedig az NVSZ leiratában ez is szerepelt. Az ügyvédet az is érdekelte, hogy Kocsis, mielőtt találkozott az NVSZ munkatársaival, miért jelentette azt Pintér Sándor belügyminiszternek. A védelem ezen kívül nem értette azt sem, hogy Kocsis felkészítésénél és betechnikázásánál miért volt jelen a belügyminisztérium akkori kabinetfőnöke, a jelenleg államtitkári funkciót betöltő Tasnádi László.
A miniszterelnök is szorgalmazta az MVM-vezér elleni eljárást?
A tárgyaláson részleteket játszottak le abból az NVSZ által készített hangfelvételből, amin Kocsis István és Kiss Ernő a „hatalomnak” juttatni kívánt pénzről egyeztetett. A felvételen ugyan konkrét összegek és határidők is elhangzottak, de nem Kiss, hanem Kocsis szájából. A találkozóról egyébként a tábornok korábban azt állította, hogy csak szerepet játszott, hogy megtudja ismerőse képes lenne-e büntetőügye elsimítása érdekében vesztegetni is. A felvételen többször elhangzott Orbán Viktor miniszterelnök neve is, akiről Kiss azt állította, hogy ha az MVM elleni eljárás ügyében a bíróság kimondja Kocsis ártatlanságát, akkor azt a miniszterelnökkel is el fogják fogadtatni. Ám utóbbi kijelentésére a KBI volt nagyhatalmú vezetője legutóbbi tárgyaláson tett vallomásában azt mondta, hogy az nem volt igaz. Ugyanakkor elhangzott, hogy ennek ellenkezőjét Kiss lehetségesnek tartotta, mármint, hogy Orbán Viktor szorgalmazta a Kocsis elleni eljárást.
A nyomozóiroda volt gazdaságvédelmi főosztályvezetője is képbe került
A perben felolvastak több minősítés alól feloldott dokumentumot is. Egyikben például az szerepelt, hogy Kiss ellen eredetileg nem csak a befolyással üzérkedés, hanem vesztegetés gyanúja miatt is folyt titkos információgyűjtés. De a minősített nyomozás lehetséges érintettként tartotta számon Papp Csaba nyugalmazott rendőr ezredest, az NNI gazdaságvédelmi főosztályának volt vezetőjét is. Az ezredes azért került a Nemzeti Védelmi Szolgálat látókörébe, mert a felmerült gyanú szerint Kiss olyan információkkal rendelkezett az MVM ellen folyó nyomozásról, amit csak az eljárást jól ismerő személytől tudhatott. A gyanút az erősítette, hogy a jelentés szerint a dandártábornok és a volt főosztályvezető kiváló kapcsolatokat ápoltak egymással.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS